Kontaktid/kliendid

Kontakti kaardil operatsioonide menüüs on valik “Edasta Mailbowsse”. Milleks seda kasutatakse?

Mailbow on online tarkavara ja teenus, mille abil saab kiirelt ja lihtsalt välja saata personaliseeritud kampaania e-maile. Mailbowga on võimalik luua e-kirjade kampaaniaid (uudiskirjad, sünnipäeva meeldetuletused, pakkumised või isegi arved), neid oma klientidele välja saata ning analüüsida tulemusi.  

Books 8.4 versioonis on loodud lihtne võimalus Kontaktide teatud andmete edastamiseks otse Books tarkvarast MailBow veebikeskkonda. Näiteks, saad oma kliendibaasis teha kindla valiku ning saata konkreetselt sellele grupile e-maile.

Mailbow integrtsiooniks vajalike seadistuste kohta loe täpsemalt SIIT

Miks RIK päring ei leia mõnda firmat?

Uue kontakti kardi loomisel on võimalik kasutada Äriregistri päringut, et leida ja salvestada selle ettevõtte andmed. On esinenud olukordi, kui otsingusõna sisestamisel, ei leia päring vasteid. Olukord võib tekkida näiteks sellisel juhul:

Kui Äriregistri (RIK) päringuga otsida firmat kombinatsiooniga "AM" või "amtrade" ja selle firma nimi RIK andmebaasis on registreeritud ametlikult formaadis "OÜ Amtrade" siis programm ei ole suuteline vastet leidma. Enamus juhtudel on Äriregister firmade nimed salvestanud nii, et OÜ asub lõpus. Üksikutel juhtudel võib esineda teistmoodi.

Alternetiivina võib aktiveerida Inforegistri päringu teenuse Äriregistri asemel, kus andmeid saab otsida sõltumata OÜ asukohast nimes.

Kui sisestan uut tarnijat/klienti ja vajutan nuppu "Uuenda aadressi", ei tule Äriregistri otsingu aken vaid teade: Inglismaa aadressi otsimiseks sisesta postikood...?

Uusi kliente ja tarnijaid on võimalik sisestada moodulites Müügiarved ja Ostuarved. Andmete sisestamise lihtsustamiseks saab kasutada Äriregistri või Inforegistri päringu teenuseid. Kui see funktsioon on aktiveeritud, saab Kontakti kaardil kasutada "Uuenda aadressi" nuppu.
Kui nupu vajutamisel ilmub teade: Inglismaa aadressi otsimiseks sisesta postikood ning vajuta "otsi aadressi" nuppu

Kontrolli moodulis Üldine -> Seadistused -> Ettevõtte andmed -> lehel "Stiilid" peab olema valitud(Ctrl+Enter) "KM seadistus" lahtris: Eesti

Kui ühel kliendil osa arveid saabub EUR ja osa USD, kas peab siis avama eraldi.Tarnija kaardi valuutade pärast, või võib olla üks tarnija kaart?

Müügi- ja ostutehingutel peab kasutama Kontakti kaardil määratud valuutat. Kui ühe kliendi/tarnija puhul on vaja teostada tehinguid mitmes erinevas valuutas, siis jäta Müügivaluuta ja Ostuvaluuta väljad tühjaks.

NB! Kui oled registreerinud kliendiga mingi müügiarve, ei tohi kontakti kaardil enam muuta müügi valuutat pärast seda. Samuti ära muuda ostuv aluutat pärast tarnijale ostuarve sisestamist.

Milleks kasutatakse nuppu "Uuenda aadressi" ja "Inforegister" kontakti kaardil?

Kui oled eelnevalt aktiveerinud Inforegistri e-teenuse, siis

Uuenda aadressi - avab programmis aruande selle ettevõtte andmetega, mis on päritud inforegister.ee veebilehelt.

Inforegister - avab inforegister.ee veeblehe, kus on kuvatud selle ettevõtte andmed.

Mida näitab "Kliendi hetkeseisu" aruandes Krediidiskoor?

Koostöös inforegister.ee-ga on Excellent loonud reaalajas andmevahetuse ettevõtete tausta kontrollimiseks.

- Krediidiskoor prognoosib ettevõtte maksejõuetuse tekkimise või sundkustutamise võimalikkust järgneva 12 kuu jooksul. Krediidiskoor väljendab maksimaalset riski, et ettevõte jätab täitmata oma kohustused võlausaldaja ees. Krediidiskoor annab hinnangu, kuivõrd riskantne on ettevõtetele müüa või neilt osta.
- Krediidiskoor aitab hinnata, kui tõenäoline on raha laekumine tehtud töö või väljastatud kauba eest.
- Krediidiskoor aitab valida usaldusväärsemaid kliente ja vähendada suure riskiga klientide rahalisi kahjusid.

Krediidiskoori funktsionaalsus lisab programmile mitmeid täiendavaid võimalusi, mis kasutaja igapäevast tööd lihtsustavad. Näiteks: kliendi firma andmete päring Inforegistri (inforegister.ee) andmebaasist, kliendi usaldusväärsuse ehk krediidiskoori näitamine, hoiatused madala krediidiskooriga klientide puhul, efektiivsem võlahaldus, tasumata arve edastamine võlanõudjatele otse programmist, seotud ettevõtete info. 

Vaata tutvustavat videot SIIT

Kuidas sisestada uut kontakti/klienti?

Uusi kontakte saad sisestada mitmes moodulis, kus asub Kontaktide register (näiteks Müügiarved, Müügihaldus, Kliendihaldus, Ostuarved). Konaktide register on jagatud ehk ühes moodulis sisestatud infot näed kõikides teistes moodulites.

Uue kontakti loomiseks ava Kontaktide registri sirvimise aken ja vali Koosta menüüst "Uus kontakt". Täida ära sinu ettevõttele oluline info, mida soovid kliendi kohta salvestada. Kaardi salvestamiseks andmebaasi vajuta Salvesta.

Loe täpsemalt siit: hansamanuals.com
või 
vaata ka videot SIIT

Kas saab kontakte viia ühest ettevõttest teise?

Kui samas andmebaasis on mitu seotud ettevõtet, mis suhtlevad samade klientidega (näiteks 1 ettevõte müüb, teine tegeleb teenindusega), siis on võimalik ühes ettevõttes kasutuselolev Kontaktide register üle viia teise ettevõttesse. 
Toimingut on võimalik teha ka töökohas klientprogrammis. Toimingu eelduseks on, et ettevõtted asuvad samas andmebaasis. Eraldi andmebaasides asuvate ettevõtete puhul on oluline, et andmebaasid oleksid sama HansaWorldi versiooninumbriga. Näiteks: 7.2 -> 7.2 või
8.1 -> 8.1

NB! Kui sa pole toimingut varem teostanud iseseisvalt, koosta enne alustamist andmebaasist tekstikoopia.

I. samm - KONTAKTIDE EKSPORTIMINE:

- Sisene ettevõttesse, kus on olemas Kontaktide register, mida soovid teise ettevõttesse üle viia.
- Mine moodul Integratsioon -> Funktsioonid -> Ekspordid -> Baasregistrid -> vali linnuke "Kliendid". Vajuta "Käivita". 

Kui programm küsib, näita kuhu soovid faili salvestada ja vali faili nimi.

- Tekib .TXT formaadis tekstifail.
Kui Integratsiooni moodulit sul näha ei ole, pead selle Kasutajagrupi seadistuses lisama (JUHIS).

II. samm - KONTAKTIDE IMPORTIMINE:

- Sisene ettevõttesse, kuhu soovid kontaktid tuua.
- Kontrolli, et selles ettevõttes ei oleks olemas samade koodidega kontaktide kaarte.
- Vali moodul Üldine -> Funktsioonid -> Impordid -> Manuaalne faili otsing. Leia tekstifail, mille eelnevalt salvestasid.
- Kui import on lõppenud, kontrolli, kas kontaktid on uues ettevõttes olemas.

Vaata ka videot SIIT

Kliendi kaardid on kasutaja poolt valesti täidetud, kas saab korraga andmeid ühest lahtrist teise liigutada?

Mõnikord võib tekkida olukord, kus kliendi või tarnija kontaktisiku andmed on sisestatud ekslikult valesse lahtrisse või on kasutatud kontakti kaardi välju teisel eesmärgil. Näiteks, ametinimetus on sisestatud varem Osakonna lahtrisse.

Osade väljade puhul on võimalik andmed automaatselt kõikidel kontaktide kaartidel ümber tõsta ja sellega andmeid korrastada. Selleks saad kasutada Kliendihalduse mooduli hooldusfunktsiooni "Uuenda kontaktisikute infot". Hoolduse käivitamise aknas saad määrata mis lahtrist info võetakse ja kuhu tõstetakse.

NB! Enne hoolduse käivitamist tee andmetest varukoopia.

Kontaktisiku kaardile ei saa valida ametinimetust, valiku aken on tühi?

Kliendi või tarnija kontaktisiku kaardile on võimalik sisestada isiku ametinimetus Kontakti kaardi "Kommantaar" osal. Lahtris Ametinimetus avaneb Ctrl+Enter valik. Ametid tuleb eelnevalt ise kirjeldada Kliendihalduse moodulis seadistuses Ametinimetused. Lisaks ametinimetusele, saad lisada juurde pikema ametikirjelduse.

Kas saan kontakti kaardile väljasid ise juurde lisada?

Kui kliendi või tarnija kohta on soov salvestada infot, mida standardversioon ei paku, siis saad ise juurde lisada uusi lahtreid. Võimalik on lisada teksti, kuupäeva, summa või aadressi tüüpi infot. Väljade lisamiseks mine moodulisse Kliendihaldus - Seadistused - "Omakirjeldatud väljad - kontaktid".

Vaata ka videot SIIT

Milleks kasutatakse Kontakti kaardil "telefoni" ikooni?

Tegemist on Business Communicator funktsiooniga. Sama ikooniga nupp on kasutatav ka kontaktide sirvimise aknas ja töölaua Põhiaknas.

Communicator on lihtne, kuid võimas töövahend, mis on arendatud kahel eesmärgil:
1) teha kättesaadavaks igasugune info klientide kohta, mida võid töös vajada, näiteks telefonikõne ajal;
2) toimida keskse kommunikatsiooni keskusena. 
Sõltumata, kas suhtled klientidega telefoni, e-posti või chati kaudu, Communicator võimaldab sul vaadata konkreetse kliendi eelnevate vestluste ajalugu, tasumata arveid või tellimusi, lahtisi pakkumisi. Communicatori aknast saad ühendust võtta iga kliendiga sobivaima kanali kaudu. Samuti on kogu kliendi hetkeseis nupuvajutuse kaugusel. Selle kaudu saad ka firmasiseselt suhelda, näiteks chattides kolleegiga samal ajal kui sul on kõne pooleli kliendiga.

Business Communicator akna päises asuvad valikud:

Uus: 
Vajuta sellele, kui soovid uut Kontakti kaarti luua. Uus kontakt salvestub Kontaktide registrisse.

Company / Isiklik: 
Vali siit, et näha kõiki firma kontakte või ainult enda poolt sisestatud. Sinu kontaktid on need, millel on Müügimehe väljale valitud sinu kasutajanimi.

Kes on online: 
See nupp avab akna, mis näitab, kes sinu kolleegidest on hetkel süsteemis sisse logitud. Vajutades konkreetse isiku nimele avaneb uus aken, kus saad valida, kuidas temaga ühendust võtta. Vajutades näiteks Chat nupule, alustad tekstivestlust reaalajas.

Kliendi hetkeseis:
Kui oled valinud kindla kontakti ja vajutad sellele nupule, siis avaneb Kliendi hetkeseisu aruanne, kus on näha viimased tegevused selle kliendiga.

Järjekorra hetkeseis:
See nupp võimaldab ligipääsu Asterisk kõnejärjekorra hetkeseisu aruandele. Eelduseks on süsteemi eelnev sidumine Asterisk telefonikeskjaamaga. Sellest aruandest näed telefoniliini agentide saadavust, mille oled seadistanud Telefoni moodulist. Niimoodi saad kontrollida, et vähemalt 1 agent on alati valmis vastama.

Kuidas saab muuta kliendikoode?

Kui klienti/kontakti ei ole kasutatud, siis saab kliendi kaardi kustutada ja luua uue. Kui klienti on vähemalt korra kasutatud mõnel dokumendile, ei lase programm kliendi kaarti kustutada. Kui soov on siiski kliendite kodeerimise loogikat muuta ja asendada vana kliendi kood uue koodiga, siis tuleb teostada klientide konverteerimine. Toiming tuleb teostada serverprogrammis.

Kasuta Üldises moodulis seadistustes valikuid "Konverteerimine - kontaktid". Konverteerimise loogika on sarnane artiklite konverteerimisele

Kas saab kasutajale piirata krediidilimiidi muutmist kliendi kaardil?

Kontakti kaardill "Tingimuste" lehel saab määrata kliendi krediidilimiidi summa ja limiiti ületatud päevade arvu. Kui kasutajal on lubatud luua uusi konakte või muuta olemasoleva kontakti andmeid, aga ta ei tohiks muuta krediidilimiiti, siis tuleb vastav õigus kasutajagrupil keelata.

Moodulis Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Krediidilimiidi muutmine / Ei
Toiming / Krediidilimiidi päevade muutmine / Ei

Vaata ka videot SIIT

Kuidas klienti/tarnijat kustutada?

Kui kontakti kaarti pole veel kasutatud, võib kaardi lihtsalt kustutada: ava kaart ekraanile lahti ja vali Kaart menüüst Kustuta.

Kui kliendi või tarnija kaarti on vähemalt korra kuskil dokumendil kasutatud, siis programm kustutada ei lase, vaid saab ainult Sulgeda. Kui on vaja, saab alati Suletud linnukese jälle eemaldada.

Vaata ka videot SIIT

Uute klientide sisestamisel küsib alati programm registri numbrit. Kuidas seda välja lülitada?

Alates 7 versioonist on võimalik uute klientide või tarnijate/hankijate loomisel kasutada Äriregistri päringu teenust, mis lihtsustab ettevõtte andmete täitmist. Firma andmete pärimiseks on vaja teada ettevõtte reg.numbrit või nime.

Kui sa seda funktsiooni ei soovi kasutada, siis saab selle välja lülitada Müügiarvete moodulis > Seadistused > Kontakti seadistused > märgi valik "Ära kasuta aadressi otsingut uute klientide sisestamisel".

Vaata ka videot SIIT

Kas saab kõikidele klientidele viitenumbrid automaatselt lisada?

Viitenumbrid on vaja Kontakti kaardil täita näiteks juhul kui soovitakse importida panga väljavõtte laekumisi failist. Viitenumber tuleb sellisel juhul täita ära Kontakti kaardil Korteriühistu lehel "Viitenumber" lahtris. Kui kontakte on palju ja käsitsi lisamine aeganõudev, siis saab lasta programmil viitenumbrid automaatselt genereerida.

Seda saab teha moodulis Müügiarved - Funktsioonid - Hooldused - "Teenuse ID/Viitenumbri genereerimine"

Vali kliendiklass, millistele klientidele soovid viitenumbreid. Märgi valik "Koosta viitenumber (lisatakse kontrolljärk)".

Kui teostad toimingut esmakordselt, siis soovitame enne hoolduse käivitamist koostada varukoopia.

Milleks saab kasutada Kontakti kaardil välja “Arve saaja”?

Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga saab "Arve saaja" väljal avada Kontaktide valiku. 
Kliendi puhul, kes ei maksa arveid ise, vaid ostab kaupa näiteks liisingufirma kaudu, sisesta siia liisingufirma Kontakti kaardi kood (liisingufirma peab samuti olema registreeritud Kontaktide registris kas kliendina või tarnijana).  

Kui sellisele kliendile koostada müügitellimus ning müügitellimusest arve, siis need arved saadetakse "Arve saaja" lahtris määratud ettevõttele.

Kontakti kaardile ei õnnestu sisestada KMKR numbrit, annab teateks “Vale KMKR formaat. Peab olema… ”

KMKR nr mida üritate sisestada erineb määratud KMKR formaadist/pikkusest. Kontrollige moodulis Üldine > Seadistused > “KMKR numbrite formaadid”. 

Müügiarvet ei saa salvestada, ilmub teade “Ei ole sama valuuta”.

Kontrollige Kontakti kaardil “Tingimused” osal, kas seal on määratud vaikimisi valuuta. Peaksite kasutama määratud valuutat. Kui kliendile esitatakse arveid erinevates valuutades, siis tuleks vaikimisi Valuuta eemaldada.

Ei saa sisestada uut klienti, annab teate “On juba registreeritud”.

Kontrollige, kas sama koodiga kontakti kaart on juba sisestatud. Sisestage uue kontakti koodiks käsitsi järgmine vaba number, sellest edasi pakub programm automaatselt järgmisi numbreid. Kui eelnevad toiminguid ei aita, paluge IT tugiisikul viia läbi andmebaasihoolduse toiming.

Kreeditarved

Kreeditarve printimisel tuleb teade "Dokumendimall kirjeldamata Palun kontrolli dokumendi kirjeldust"?

Teade viitab sellele, et kreeditarve pole seotud dokumendimalliga. Sidumiseks toimi järgnevalt:

Mine moodulisse Müügiarved > Dokumendid > tee aktiivseks rida (kuid ära ava) "Kreeditarved" ja vali operatsioonide nupu alt "Kirjelda dokument". Avanenud aknas täida esimesel real veerg Dok.mall. Kasutades Ctrl+Enter klahvikombinatsiooni vali nimekirjast kreeditarve malli kood.

Kreeditarve koostamisel tagastatud kaupade kaardist ilmub teade "Tegevus keelatud:Kreeditarve koostamine tagastatud kaupadest"?

Teade ilmub juhul, kui kasutajale ei ole lubatud koostada kreeditarveid Tagastatud Kaupade dokumendist. Õiguse muutmiseks mine moodulisse Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Kreeditarve koostamine tagastatud kaupadest / Täis

Kreeditarve salvestamisel ilmub teade "Liiga suur summa"

Teade ilmub juhul, kui originaalarve summa, mida soovid krediteerida, on väiksem kui kreeditarvel olev summa. Kontrolli, et kreeditarve koostamisel kreeditarve summat ei oleks muudetud. Kreeditarve koostamisel pakub programm automaatselt sama summa, mis originaalarve peal. 

Vajadusel võid kreeditarve summat vähendada.

Kuidas krediteerida arvet, millel on märgitud valik "Uuenda ladu"?

Kui arvel oli märgitud valik "Uuenda ladu (Muuda ladu)", siis selle arvega vähendati ka laoseisu ja koostati kulukanne. Kui koostada kreeditarvet sellisele arvele, siis tuleb eemaldada "Muuda ladu" linnuke, siis jääb FIFO-kuluarvestus õigeks laos. Muus osas koosta kreeditarve nagu tavaliselt.

Kaup tuleb võtta lattu tagasi "Laosissetulekuga", millel saab käsitsi õiged hinnad sisestada.

Kuidas krediteerida arvet, millele on tehtud juba laekumine?

Kõigepealt tuleb laekumine annuleerida või fikseerida raha tagasikandmine. Kreeditarvet ei saa koostada arvetele, mis on laekumisega seotud. Selleks leia ja ava laekumise kaart ning tee sellest koopia. Lisa summadele ette miinusmärk. Muud andmed jäta muutmata. Kinnita ja salvesta kaart. Nüüd on laekumine annuleeritud ja arvele saab koostada kreeditarve.

Vaata ka videot SIIT

Kreeditarve koostamine

Kui oled salvestanud, kinnitanud ja kliendile ära saatnud müügiarve, aga avastad arvel vea, siis saad koostada kreeditarve, mille programm seob algse originaalarvega.

Ava moodul Mügiarved, register "Arved". Leia valesti sisestatud arve ja ava ekraanile. Ava "Koosta" menüü ja vali "Koosta kreeditarve" (7.2 ja vanemates versioonides asus valik Operatsioonide menüü all).

Kreeditarvele ilmub automaatselt tasumistingimus K (Kreedit) ja uus rida tekstiga "Kreedit arvele nr...".

JUHISED: videoHansamanuals.com

Inglise keelsele kreeditarvele tuleb tekst eesti keeles "Kreedit arvele nr..."

Kreeditarve jaoks on loodud inglise keeles dokumendimall. Koostades kreeditarvet, ilmub arve reale automaatselt tekst "Kreedit arvele nr. ..." Kas seda teksti on võimalik muuta inglise keelseks?

Tekst "Kreedit arvele nr" lisatakse eestikeelses programmi versioonis automaatselt. Kui kasutatakse ingliskeelseid kreeditarveid, kuhu peaks tekst ilmuma automaatselt inglise keeles, siis on vajalik aktiveerida Lisakeele (inglise keel) litsents. Kreeditarve tuleb koostada inglise keelses aknas.

Alternatiivina on võimalik kreeditarve vabadele ridadele käsitsi lisada selgitav tekst inglise keeles.

Kuidas saab kreeditarve printimisel summa ees miinusmärki näidata?

Kreeditarve trükkimisel kasutab programm tavalisest arvest erinevat dokumendimalli. Kreediarvel on vaikimisi lõppsumma positiivse märgiga. Kui on soov näidata kokku summat negatiivse märgiga, siis tuleb teha järgnev seadistus:

moodul Müügiarved -> Seadistused -> Lausendamine,Müük -> "Kreeditarved" osa -> valik "Kreeditarve väljatrükil negatiivsed summad".

Kuidas koostada kreeditarvet, mida ei soovi siduda konkreetse originaalarvega?

Kontrolli seadistus moodulis Müügiarved, seadistus "Lausendamine müük". Lehel "Müügivõlad" veendu, et ei oleks märgitud valik "Ära luba ilma numbrita kreeditarveid".

1. Ava moodul Müügiarved - register "Arved". Leia arve, mida soovid krediteerida.

2. Vali arve peal Operatsiooni("rattakese") menüüst "Koosta kreeditarve" (alates 8.1 versioonist asub valik "Koosta" menüü all) 
Ekraanile ilmub kreeditarve. 

3. Kustuta rida, kus on tekst "Kreedit arvele: ..."  (vajuta rea numbrile ja vajuta klaviatuuril klahvi Backspace)

4. Tee veel vajalikud parandused kreeditarvel ja salvesta. NB!Kreeditarvel on summad näha positiivse märgiga, tasumistingimuse järgi saab programm aru, et tegemist on kreeditarvega.

Kui soovid selliselt koostatud kreeditarvet siduda mõne arvega, siis saad seda teha Laekumisel:

- ava moodul Müügiarved, register laekumised, vajuta "Uus";

- vali esimesele reale kreeditarve number, mille koostasid;

- vali teisele reale arve, millega soovid kreeditarvet siduda. Salvesta.

Koostasin kreeditarve ja kinnitasin. Avastasin kreeditarve vea, kuidas parandada kreeditarvet?

Kreeditarvele ei ole vaja koostada eraldi uuesti kreeditarvet (kreeditarve krediteerimine). Piisab, kui valesti sisestatud kreeditarve tühistada: ava vale kreeditarve ekraanile, vali Kaart menüüst valik "Tühista". Tühistatud arvele ilmuvad punased jooned. Nüüd saad algsele originaalarvele uuesti kreeditarve õigesti koostada.

Vaata ka videot SIIT

"Arvete müügikate" aruandes ei ole näha kreeditarveid

Aruande avamisel vaikimisi arvestatakse ainult tavalisi ja sularahaarveid. Aruande määramisakna 2.osal on võimalik märkida vastav valik "k.a. Kreeditarved”.

Klient tagastas kauba. Kuidas pean vormistama kreeditarve ja kauba lattu võtmise?

Ava arve, mida soovid krediteerida;   

2. Vali Operatsioonid menüü, vali "Koosta kreeditarve" (alates 8.1 versioonist asub see valik "Koosta" menüü all);  

3. Kontrolli, et tasumistingimus ilmus “K” (kreeditarve tüüpi tasumistingimus);    

4. Korrigeeri kreeditarvel summasid vajadusel. NB! Summad jäävad plussmärkidega. Eemalda arvel kindlasti valik “Muuda/Uuenda ladu”. Kinnita kreeditarve. Kauba tagasi võtmise vormistamine tee Laossissetulekuga. 

Tegin arve ja kinnitasin. Avastasin vea arve sisestamisel. Kuidas on võimalik sellist arvet parandada või kustutada?

Kinnitatud arvet ei ole võimalik parandada ega kustutada. Parandusteks tee kreeditarve.   

1. Ava arve, mida soovid krediteerida;   

2. Vali Operatsioonide menüü, vali "Koosta kreeditarve" (alates 8.1 versioonist asub see valik "Koosta" menüü all);   

3. Kontrolli, et tasumistingimus ilmus “K” (kreeditarve tüüpi tasumistingimus);    

4. Korrigeeri kreeditarvel summasid vajadusel. NB! Summad jäävad plussmärkidega. Kui arve on kliendile esitamata, võib algse valesti sisestatud arve ka tühistada. Selleks ava arve ja vali Kaart menüüst > Tühista. Arvele tekivad siis peale punased jooned (sama arve numbrit enam kasutada ei saa).


Sularahaarved

Sularahaarve kinnitamisel ilmub teade "Vale tasumisviis"?

Kui Müügiarvete või Ostuarvete moodulis ilmub sularaha arve kinnitamisel teade "Vale tasumisviis", siis tuleb muuta seadistust Kassa moodulis:

seadistus “Kassa seadistused”, eemalda linnuke “Tasumisviisi kontroll”.

Kuidas sularahaarvet krediteerida?

Ava moodul Müügiarved register Arved. Leia ja ava ekraanile sisestatud sularahaarve. Vali "Koosta" menüüst valik "Koosta kreeditarve".
Ilmub lisarida, kus "Kreedit arvele nr." lahtrisse sisesta käsitsi sularahaarve number, millele tahad teha kreeditarvet. NB! Ctrl+Enter valikuaknas sularahaarveid ei näe. 

NB! Eemalda linnuke "Uuenda ladu" eest. Kinnita kreeditarve.

Koostasin Sularahaarvele kreeditarve, valides Operatsioonide menüüst “Koosta kreeditarve”. Peale kreeditarve kinnitamist on arvete sirvimise nimekirjas kaks arvet, mõlemad on pluss-märgiga, aga ühe taga on K. Kas see on õige?

Jah, arvete nimekirjason näha kaks arvet, mõlemad pluss-märgiga. Kui võtta “Kliendi väljavõte,tasumata arved” või “Müügireskontro” aruanded, siis seal on näha, et saldo on 0.

(Alates 8.1 versioonist asub "Koosta kreeditarve" menüüs "Koosta".
Kliendi väljavõte, tasutama arved = Saldoteatis)

Mul ei ole sularaha valikut tasumistingimuseks. Kus seda sisestada saab?

Moodul Müügiarved >Seadistused > Tasumistingimused > Uus. Sisesta Kood näiteks S, tekst“Sularaha" ning valik tüüp "Sularahaarve".

Miks sularahaarved ei kajastu KMD INF aruandes?

Kontrollida, kassularahaarvetel on kasutatud käibemaksukoodi 20% või 9%. Lisaks tuleks ülevaadata Kontakti kaardil, kas käibemaksutsoon on Eesti. Samuti ei arvesta KMDINF aruanne eraisikutele esitatud arveid (Kontakti kaardil valik Eraisik).

Viivisarved

Pärast viivise % muutmist seadistuses ei koosta programm viivisarveid uue protsendiga?

Viivise % määratakse moodulis Müügiarved seadistuses "Viivis". Selles seadistuses on eraldi Arvutusmudeli valikud, kas programm peaks kasutama viimast/uut protsenti või seda, mis kehtis varem.

Arve kp. % * päevade arv 
Viivise arvutamisel kasutatakse arve kuupäeval kehtinud viivise määra. Viivis arvutatakse selle konkreetse arve viivise aastamäära alusel.
Näiteks, on viivise määraks 18,5%. Arve summa 117,50 (k.a. KM) tuleb tasuda 25. märtsiks. Eeldusel, et lubatud hilinemine on 0 päeva, arvutatakse viivis märtsi viimase kuue päeva eest järgmiselt: 
117.50 x 18.5% x 6/365 = 0.36
Aprilli eest arvutatakse viivis järgmiselt: 
117.50 x 18.5% x 30/365 = 1.79
Kui Arve tasutakse 10. mail, arvutatakse mai esimese üheksa päeva eest viivis järgmiselt: 
117.50 x 18.5% x 9/365 = 0.54

Hetke % * päevade arv 
Antud valiks on sarnane eelpool kirjeldatuga, selle erinevusega, et viivis arvutatakse vastavalt viivise protsendile, mis kehtib viivisarve koostamise päeval. See viivise protsent võetakse kontakti kaardilt või, kui sel puudub, siis käesolevast seadistusest.

Kuidas tuleb täita "Aasta viivise %" lahter seadistuses "Viivis"?

A) Kui Müügiarvete mooduli seadistuses "Viivis"on märgitud valik Arvutusmudel="Arve kp. % x päevade arv" või "Hetke % x päevade arv", siis tuleb aasta viivise protsent märkida 182,5 (st. 365 x 0,5). Selle näite puhul arvestatakse arvetele viivist 0,5% päevas.

B) Aga kui kasutad Arvutusmudel="Seadistatud kindel % võlasummast", siis märgi "Aasta viivise %" väljale soovitud protsent, antud näite puhul 0,5

Esimest korda koostan viivisarveid. Viivisarvete seadistus täidetud, aga hooldusfunktsiooniga viivisarved ei tekkinud?

1. Kui koostad viivisarveid esmakordselt, siis märgi “Viivis” seadistuses “Arvutusmudel” valikuks “Hetke % + päevade arv”.

2. Kui soovid, et viivist arvestatakse ka arvetele, mis on osaliselt laekunud, märgi seadistuses valik "Koosta viivisarved arvetele = Üle tähtaja,laekumata".  

3. Kontrolli kas Artiklite registris on spetsiaalne VIIVISE artikkel.

4. Kontrolli "Viivise" seadistuses määratud lubatud hilinemist ja minimaalset summat, millele Viivisarve koostatakse.

5. Kontrolli, kas Üldise mooduli seadistuses "Numbriseeriad, vaikimisi" on Viivisarvetele määratud reaalselt eksisteeriv numbriseeria.

6. Kontrolli, kas Kliendi/Kontakti kaartidel on "Tingimused" osal märgitud valik "Viivis".

Seadistuse kohta saad täpsemalt lugeda SIIT

Viivisarve koostamisel tekivad viivise summad valed.

Kontrolli, et “Viivis” seadistuses on viivise % pandud aasta kohta, mitte päev. Näiteks: 0,5% päevas arvestamiseks tuleb seadistusse sisestada 182,5

Seadistuse kohta saad täpsemalt lugeda SIIT

Kuidas määratakse Viivisarvetele eraldi numbriseeria?

Selleks sisesta viivisarvete jaoks eraldi numbriseeria rida moodulis Müügiarved > Seadistused > “Numbriseeriad-arved”. Selle numbriseeria vahemiku esimese numbri peab sisestama moodulis Üldine > Seadistused > “Numbriseeriad,vaikimisi” lahtrisse ”Viivisarved”. Nüüd kasutatakse seda numbriseeriat Viivisarvete puhul automaatselt. Programm kasutab automaatselt järgmist vaba numbrit viivisarvete hooldusfunktsiooni kasutamisel.

Kuhu ja kuidas viivisarved saab sisestada?

Viivisarved asuvad samas registris koos tavaliste Müügiarvetega. Enne hoolduse kasutamist tuleb täita seadistus “Viivis“. 
Müügiarvete mooduli seadistuse "Viivis" kohta saad täpsemalt lugeda SIIT

Viivisarvete koostamine tuleb teha moodulis Müügiarved > Funktsioonid > Hooldused > Koosta viivisarved. Hooldusfunktsiooni kohta saad täpsemalt lugeda siit: hansamanuals.com

Vaata ka VIDEOT


Ettemaksud

Kui teen tellimuselt ettemaksuarve ja kinnitan, siis kasumiaruandes läheb see müügikäibesse?

Tavaarvete puhul kasutab programm arve ridadel müügikontot, mis on määratud seadistuses Lausenamine Müük või artikli kaardil või artikliklassi kaardil. Aga ettemaksu arvete puhul kontrollib programm seadistust Ettemaksud moodulis Müügihaldus.

Seadistuses "Ettemaks" tuleb määrata nn. ettemaksu artikkel. Ettemaksu artikli kaardile tuleb määrata sobiv konto (müügikonto lahtrisse). 

Iga ettemaksuarve peal saad vajadusel kontot muuta.

Kuidas vormistada ettemaksu tagastus kliendile?

Programmis on koostatud ettemaksu laekumine kliendilt. Laekumisel on määratud ka ettemaksunumber, mis võimaldab hiljem müügiarve ettemaksuga siduda. Tekkis vajadus ettemaksu summa tagastada. Kuidas kajastada ettemaksu tagasimaksmine?

Ettemaksu tagastamine: 
sarnaselt tavalise laekumise tagastamisega tuleb programmis teha algsest ettemaksu laekumise kaardist koopia ja lisada summadele miinusmärk. Kõik teised lahtrid, sh ettemaksunumber, tuleb jätta muutmata.

Kuidas tuleb täita seadistus "Ettemaksud" Müügihalduse moodulis?

Ettemaks on osaline või kogu arve tasumine enne kaupade lähetamist või teenuse osutamist kliendile.

Siin seadistuses määra ettemaksu protsent tellimuse summast, ettemaksuarvele sisestatav tekst ning krediteeritav müügikonto.
Ettemaksuarved saad koostada, kasutades Müügitellimusel Koosta menüü käsklust "Koosta ettemaksuarve".

Protsent - Seda protsenti kasutatakse ainult Müügitellimustest koostatud Ettemaksuarvetel. Määra protsent tellimuse summast, mille kohta esitatakse Ettemaksuarve. Summa ümardatakse üles- või allapoole lähima täisarvuni.
Kui klient kuulub kliendiklassi, millele on määratud ettemaksu protsent, kasutatakse tema ettemaksuarvetel protsenti kliendiklassilt.
Laekumisest koostatud Ettemaksuarve summaks võetakse laekumise vastava rea Saadud summa.

Tingimus - Määra ettemaksuarvel kasutatav Tasumistingimus. Siin ei saa määrata sularahas tasumist.

Artikkel - Sellel väljal saad määrata ettemaksuarvetel vaikimisi kasutatava müügikonto. Need võetakse spetsiaalselt artiklilt. Sisesta siia selle artikli kood. Kui KM-koodi väli on tühi, sisestub sellelt artiklilt ka KM-kood.
Kui see väli on tühi, sisestuvad müügikonto ja KM-kood Müügiarvete mooduli seadistusest "Lausendamine,Müük". Artikli nimetus arvele ei sisestu.

Tekst - Sisesta tekst, mida soovid näha ettemaksuarve esimesel real. Arve väljatrükil lisatakse tekstile tellimuse number. Tekstiks võib olla nöiteks “Ettemaks tellimusele nr ”.

KM-kood - Määra ettemaksuarvetel vaikimisi kasutatav KM-kood, mis määrab KM protsendi ja krediteeritava KM konto.
Kui see väli on tühi, võetakse KM-kood artiklilt või seadistusest Lausendamine,Müük.

Arvestusalus
Tell. kogusumma KM-ga(Kokku)/ Tell. kogusumma KM-ta(Neto) - 
Neid valikuid kasutatakse ainult müügitellimustest koostatud ettemaksuarvete puhul. Märgi valik Kokku, kui soovid, et ettemaksusumma arvutataks Tellimuse käibemaksuga summalt või neto, kui soovid, et see arvutataks käibemaksuta summalt. See valik kehtib nii Ettemaksude seadistuses määratud protsendi kui kliendiklassi protsendi puhul.

Kasuta tellimuse numbrit ettemaksuarvel - Seda valikut kasutatakse ainult laekumistest koostatud ettemaksuarvete puhul. Ettemaksu laekumise sisestamisel Müügiarvete moodulis (st. laekumine enne Ettemaksuarve väljastamist) saad sellele anda D.osal Ettemaksu numbri. See võib olla vabalt valitud number, kliendi poolt Ettemaksule antud number või müügitellimuse number, mille alusel ettemaks tasuti. Märgi see valik, kui soovid, et ettemaksunumbritena kasutataks müügitellimuste numbreid. 

Detailsed arved - Vaikimisi on ettemaksuarvel üks rida kogu ettemaksu summa kohta. Kui märgid selle valiku, arvutatakse ettemaksu protsent kõikidelt Tellimuse artiklitelt eraldi ning ettemaksuarvel on iga tellimuse artikli kohta eraldi rida. See võib olla vajalik, kui tellimusel on artikleid erinevate KM-koodidega. Samuti saab selle valikuga määrata ettemaksuprotsendi üksikule tellimusele.

Sidusin ettemaksu arvega, aga arve lõppsumma ei vähenenud ettemaksu võrra

Klient teostas ettemaksu ülekande. Programmis sai sisestatud arve ja seotud ettemaksuga, valides operatsioonide menüüst "Seo ettemaksuga". Ettemaksu rida ja summa ilmus arvele, aga selle ettemaksu võrra ei ole arve lõppsumma vähenud. 

See on õige, sest arvel tuleb ikkagi näidata täissumma, olenemata ettemaksust. Aga kui soovid arve väljatrükil kliendile kuvada ettemaksu summat eraldi, tuleb ettemaksu summa väli lisada arve dokumendimallile.

Moodulis Üldine vali register Dokumendimallid. Leia arve mall ja lisa sellele uus "Väli". Välja nimeks vali "Tasuda, peale ettemaksu". Salvesta mall.
Arve väljatrükil kuvatakse nüüd ka lõppsumma kõrval eraldi summa, millest on maha arvatud ettemaksu osa.

Ettemaksu sisestamisel ununes ettemaksu number panna. Kuidas nüüd arvega siduda?

Ettemaksude registreerimiseks tuleb tavajuhul sisestada laekumine, arve numbrit ei täida, kuid ettemaksu number tuleb sisestada. See võimaldab hiljem arvet lihtsalt konkreetse ettemaksuga siduda.
Kui juhtus, et ettemaksu laekumise sisestamisel ununes ettemaksu number sisestada, siis on võimalik ettemaksu summat siiski arvega siduda. Selleks toimi järgnevalt:

1. Leia ja ava laekumine, millega registreerisid ettemaksu. Koosta sellest Koopia.

2. Vaheta tasumistingimus, näiteks T (tasaarveldus).

3. Ettemaksu summaga reale lisa miinusmärk summa ette.

4. Teisele reale vali Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga arve, millega tahad ettemaksu siduda.

Kahe rea kokkuliitmisel peab tulemuseks tulema null. Kinnita laekumine.

Ettemaksu laekumise salvestamisel ilmub teade "Tellimust ei eksisteeri"

Ettemaksu sisestamiseks on koostatud uus laekumine (arve nr tühi), täidetud on lahter "Ettemaksu nr". Laekumise salvestamisel ilmub teade "Tellimust ei eksisteeri". 

Teade ilmub juhul, kui laekumise real on täidetud lahter "Tellimuse nr". Sinna saab sisestada ainult reaalselt eksisteeriva tellimuse numbri, mis on sisestatud eelnevalt Tellimuste registrisse. Vastasel juhul tuleb lahter jätta tühjaks.

Lahtrit ei tohi jätta tühjaks juhul, kui Müügihalduse moodulis on märgitud seadistuses "Ettemaksud" valik Kasuta ettemaksude juures müügitellimuse numbrit".

"Tellimuse nr" ja "Ettemaksu nr" lahtrite kasutamise kohta saad täpsemalt lugeda SIIT

Kuidas krediteerida ettemaksuarvet?

Ettemaksuarve tühistamiseks ei saa kasutada tavapärast arve krediteerimise protseduuri. Selle asemel koosta Tellimuse pealt Operatsioonide menüüst uus Ettemaksuarve (alates 8.1 versioonist asub valik "Koosta" menüü all).

Kui avanenud "Määra ettemaksuarve" aknas ei ole märgitud valik "Detailne info arvele", on sellise Arve summaks vaikimisi null. Sisesta nüüd krediteeritav summa miinusmärgiga.

Kui avanenud "Määra ettemaksuarve" aknas on märgitud "Detailne info arvele", määra sobiv protsent miinusmärgiga. Pane tähele, et "Tellimused:Sirvi" aknas ei sisalda Ettemaksu summa negatiivseid Ettemakse.

Vaata ka VIDEOT

 

Ettemaksuarvete kohta saad täpsemalt lugeda siit: hansamanuals.com

Kliendile on registreeritud ettemaks Laekumisena, kuid seda Laekumist ei ole näha, kui valida müügiarve peal Operatsioonid nupu alt “Seo ettemaksuga”?

Müügiarve Operatsioonid nupu alt “Seo ettemaksuga” saab kasutada vaid nende ettemaksude puhul, millele on antud sisestamise hetkel Ettemaksu number (Laekumise dokumendi D.osal). Ettemaksu number peab olema unikaalne. Kõige paremini sobib sama Laekumise enda dokumendi number või Müügitellimuse number.  Kui Ettemaksu numbrit ei sisestatud, tuleb arvega sidumine teha uue Laekumisena: esimesele reale sisesta Arve nr. ja ettemaksu summa lahtrisse “Saadud summa”,  teisele reale jäta Arve number tühjaks ning ettemaksu summa sisestatakse lahtrisse “Saadud summa” kuid miinusmärgiga (NB! Kontrollige, et miinusmärk oleks ka “Pangasumma” lahtris).

Kuidas saab registreerida kliendi ettemaksu?

Et võimaldada kliendile ettemaksu registreerimist, peab Kontakti kaardil “Tingimused” lehel märkima linnukese “Ettemaks” lahtrisse. Kliendi kaardi saab avada Müügiarved mooduli registrist Kontaktid.

Ettemaksu sisestamiseks vali register “Laekumised” > Uus. Tasumisviis vali vastavalt, kuhu raha laekus, kas kassasse või panka. Sisesta Laekumise ettemaksu numbri D.osale lahtrisse “Ettemaksu nr.” See number peab olema unikaalne. Kõige paremini sobib selleks näiteks sama Laekumise dokumendi enda number.

Loe täpsemalt juhendist SIIT

NB! Koostatud laekumine ei kajastu KMD aruandes. Kui tegemist on ettemaksuga, mis on käibemaksuga müügi eest ja tuleb kajastada KMD aruandes, siis sobib ettemaksude registreerimiseks see lahendus: LOE SIIT

Kuidas koostada ettemaksuarvet?

Ettemaksuarvet saab koostada moodulis Müügihaldus. Vali tellimuse peal Operatsioonid nupu alt 'Koosta ettemaksuarve' (alates 8.1 versioonist asub valik "Koosta" menüü all). Koostatakse ettemaksuarve. Kui lähetad kauba ja teed hiljem sama tellimuse pealt tavalise arve "Koosta arve", märgitakse koostatud ettemaksuarve summa viimasele reale miinusmärgiga.

Soovitatav ettemaksuarve koostamise töökäik:

1)Kujunda ettemaksuarve jaoks eraldi dokumendimall: Üldine moodul > Dokumendimallid. Võid teha tavalisest arvest koopia ja muuta dokumendi nimetuseks "Ettemaksuarve".

2)Kirjelda ettemaksuarve dokumendimall moodulis Müügihaldus > Dokumendid > Arved > Operatsioonide menüü > Kirjelda dokument. Vali eraldi reale ettemaksuarve dokumendimall, ning lisa "Keel" kood (näiteks, ETTE).

3)Ettemaksu arve koosta müügitellimuse pealt, vali Operatsioonid menüüst > "Koosta ettemaksuarve" (alates 8.1 versioonist asub valik "Koosta" menüü all). Ekraanile avaneb ettemaksuarve. Vali "Keel" väljale ETTE, siis trükib programm selle ettemaksuarve mallile.

4)Kui klient maksab ettemaksuarve ära, tuleb sisestada laekumine. Moodul Müügiarved > Laekumised, valid ettemaksuarve numbri.

Ettemaksuarvete kohta saad veel lugeda SIIT

(Enterprise versioonis moodul Müügihaldus =Müügitellimused)

 


Muud teemad

Kas faktooringu arveid saab ka e-arvetena saata?

On võimalik. Selle jaoks tuleb müügiarvel valitud kliendi kaardil täita väli "Faktooring" (Tingimuste osal). Vali sinna faktooringu klient, kasutades Ctrl+Enter.  Veendu, et see väli oleks täidetud enne müügiarve sisestamist.

Kui müügiarve edastatakse e-arvena, siis faili lisatakse automaatselt faktooringu kliendi pangaandmed (faktooringu kliendi nimi ja arveldusarve konto).

Kas on võimalik seadistada, et programm kasutaks müügikontot vastavalt tasumistingimusele?

Müügikontot krediteeritakse alati, kui müüd artiklit. See info kajastub vastavalt kontol Pearaamatus.

Kui sa müüd artiklit (lisad artikli koodi dokumendi ridadele), siis ühe võimalusena saab müügikonto valida Tasumistingimuse järgi. Kui sa soovid sellist loogikat kasutada, tuleb kasutada seadistust "Tasumistingimuse müügikonto" moodulis Müügiarved. Selle kasutamisel pead täitma müügikonto lahtri Tasumistingimuse kaardil (seadistus Tasumistingimused).

Vali sobiv valik:

  1. Kui valid "Kasuta alati",võetakse müügikonto Tasumistingimuse kaardilt. 
  2. Kui kliendiga on seotud Hinnakiri ja Hindade registris on olemas artikli/hinna/kliendi kombinatsiooni kohta hinna kaart, võetakse müügikonto hinna kaardilt.
  3. Kui oled müügikonto sidunud Laoga (seadistus Laokontod moodulis Logistika), kasutatakse seda müügikontot Laokontod seadistusest.
  4. Müügikonto võetakse artikli kaardilt.
  5. Kui sa valid "Kasuta kui artiklil ei ole kontot", võetakse müügikonto tasumistingimuse kaardilt.
  6. Müügikonto võetakse Artikliklassi kaardilt, kuhu see artikkel kuulub.
  7. Müügikonto võetakse seadistusest "Lausendamine, müük".

Kui valid "Ära kasuta", siis ei kasutata müügikontot tasumistingimuse kaardilt.

Kui seadistus tehtud, vajuta Salvesta.

Kuidas kasutada hooldust "Muuda retsepti"?

Sama hooldusfunktsiooni saad kasutada Komplekteerimise ja Logistika moodulis. See funktsioon uuendab komponentide ostuhinda Retseptide kaartidel, võttes uue hinna Artiklite registrist artikli kaardilt.

Enne hoolduse käivitamist võid käivitada aruande "Retseptide kuluvõrdlus" Komplekteerimise moodulis, et näha erinevusi Retseptidel ja artikli kaartidel.

Retsept - Vali retsept, kui soovid uuendada hinda ainult sellel retsepti kaardil

Artikkel - Vali artikkel, kui soovid uuendada kõikidel retseptidel ainult selle artikli hinda.

Artikliklass - Vali artikliklass, kui soovid uuendada kõikidel retseptidel ainult sellesse artikliklassi kuuluvate artiklite hindu.

Asenda sisse minev artikkel - Kui soovid retseptidel vahetada olemasoleva komponendi uue artikliga, määra siia uue komponent artikli kood. Siia määratud artikkel asendatakse eelpool määratud artikli koodiga. Asendus tehakse kõikidel retseptidel, v.a. lukustatud. NB! Asendada saad vaid ühte artiklit ehk "Artikkel" väljale saad sisestada korraga vaid ühe artikli koodi.

Muuda - määra siin, kuidas uus ostuhind arvutatakse.
a) Ostuhind - The new Input Costs are taken from the Cost Prices of the components as shown on the 'Costs' cards of their records in the Item register.
b) Ühiku laoväärtus - The new costs are calculated using the unit stock value of the component Items. This will be calculated using the Cost Model specified in the relevant Item or Item Group record. If that Cost Model is Default, the Primary Cost Model specified in the Cost Accounting setting will be used. This option will therefore use as the new cost the FIFO, LIFO, Weighted Average or other value of an Item, depending on the Cost Model.
If you use this option, any Service Items used as components in Recipes will have their Input Cost set to zero. This will also be the case for any Stocked Items of which there is no stock.

Kui retseptil on üks toodetav artikkel - Use these options to specify whether you would like the cost of the Output Item (as shown in the Recipe) to be updated to reflect the changes made to the costs of the Input Items. These options will only affect Recipes with a single Output row: if there are several Output Items, you should update them manually so that the costs can be apportioned correctly. 

a) Ära muuda toote ostuhinda - Valmistoote ostuhinda ei muudeta.
b) Muuda toote ostuhinda retseptil - Valmistoote ostuhind uuendatakse samuti koos kompnonentidega.
c) Muuda toote ostuhinda retseptil ja artiklikaardil - Valmistoote ostuhind uuendatakse, ja samuti uuendatakse ostuhinda valmistoote artikli kaardil.
NB! Kui valmistoode on struktuurartikli tüüpi, siis ära seda valikut kasuta. 

Uuenda artiklite kirjeldused -  Märgi see valik, kui soovid uuendada artiklite nimetusi valitud retseptidel. Nimetused võetakse artiklite registrist.

Kuidas saab kustutada hulk arveid korraga, mida ekslikult imporditi? Arved on kinnitatud.

Enne dokumentide kustutamist soovitame teha andmebaasist koopia, et vajadusel oleks võimalik andmeid taastada. Kustutamise toimingut ei ole võimalik tagasi võtta.

Enne hoolduse kävitamist kontrolli Üldise mooduli seadistust "Kuu lukustamine". Veendu, et oleks täidetud lahter "Luba kustutada kaarte enne kuupäeva". Sisesta siia kuupäev, mis oleks hilisem dokumendi kuupäev, mida soovid kustutada. Salvesta.

Vali moodul Üldine - Funktsioonid - Hooldused - Kustuta vanad toimingud. NB! Ole ettevaatlik akna täitmisel. Ära käivita hooldust ilma, et oleksid määranud ühe dokumendi numbri või vahemiku.

Kui kustutamine on tehtud, siis kindlasti eemalda kuupäev seadistusest, et vältida ekslikult dokumentide kustutamist.

Kas saab seadistada, et kliendile müügiarvet koostades tuleks iga kord samad artiklid?

Kui esitad kliendile alati samade artiklite kohta arve, siis on võimalik seadistada vaikimisi kasutatavad artiklid. Selleks on kontakti kaardil väli "Vaikimisi artikkel". Kasuta Ctrl+Enter klahvi valimiseks. Siin saad määrata kaubad, mis sisestuvad alati antud kliendi müügiarvetele. Artiklid ilmuvad kohe kliendikoodi määramisel.

Vaikimisi artiklid sisestuvad ka arvetele, mis on koostatud Müügitellimustest (Tellimustel ega Lähetustel Vaikimisi artikleid ei näe) või kasutades Müüghalduse mooduli hooldusfunktsiooni 'Koosta koondarved'. Viivisarvetel vaikimisi artikleid ei näe.

Funktsiooni kasutamiseks tuleb täita seadistus "Vaikimisi kasutatavad artiklid" Müügiarvete moodulis. Igale kliendile saad anda ühe sellise artiklite grupi (Kontakti kaardil).  
Iga artikkel sisesta omaette reale. Kõik siia sisestatud artiklid sisestuvad automaatselt kõigile kliendi arvetele, kellele antud grupp määratud.
Vaikimisi artiklitele ei anta arvel koguseid, sisesta kogused käsitsi.

Kas müügiarvele on võimalik panna mitu osamakse tasumise tähtaega?

Kui kliendiga on kokkulepitud mitmes osas arve tasumine, siis on võimalik arve koostamisel kasutada spetsiaalset Tasumistingimust. Sellisel juhul on ka Müügireskontro aruandes näha iga osamakse tähtaeg. Selleks saad kasutada Müügiarvete moodulis seadistust "Osalised maksed".

Selles seadistuses kirjeldatakse Osaliste maksete kavad, mida saab siduda Tasumistingimustega.

Päevi - Kui perioodiks iga makse vahel on teatud arv päevi, määra see päevade arv siin. Esimesel real on selleks päevade arv alates arve kuupäevast, järgmistel ridadel aga päevade arv eelmise makse kuupäevast.
Kuid - Kui perioodiks iga makse vahel on teatud arv kuid, määra see kuude arv siin. Esimesel real on selleks kuude arv alates arve kuupäevast, järgmistel ridadel aga kuude arv eelmise makse kuupäevast. Igal kuul on maksepäevaks sama kuupäev, mis oli arve kuupäev.
Kui ühele reale on sisestatud nii päevade kui kuude arv, lisatakse need mõlemad eelmise osamakse kuupäevale (st. eelmise osamakse kuupäev või Arve kuupäev + päevad + Kuud).
Summa / % - Määra siin osamakse summa. See võib olla fikseeritud summa või protsent Arve summast. Protsentidele tuleb lisada ka % märk.

Salvesta Osaliste maksete kaart osutades Salvesta. Kui Osalised maksed on paika pandud, saad neid siduda Tasumistingimustega, kasutades lahtrit "Osalised maksed" Tasumistingimuse kaardil (seadistus moodulis Müügiarved).

Kui selliseid Tasumistingimusi arvetel kasutatakse, saab arve Tasumistähtajaks vastava maksekava viimane kuupäev. Osalisi makseid näed aruannetes ‘Laekumisennustus’, ‘Likviidsusprognoos’, ‘Osaliste maksete ülevaade’ ja ‘Tasumisennustus’. Muudes aruannetes näed lihtsalt arve lõplikku tasumistähtaega.

Kas EMTAK klassifikaatorit saab lisada kõikidele klientidele korraga?

EMTAK (Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaator) lisamiseks on programmis kaks võimalust.
Üksikute klientide puhul on võimalik uuendamine teha käsitsi Kontakti kaardi peal, avades operatsioonide menüüst aruande "Ettevõtte andmed". Aruandes vajuta lingile "Lisa EMTAK klassifikaator".

Kui soovid kõikidele klientidele EMTAK klassifikaatorid lisada korraga, siis kasuta Müügiarvete moodulis (Funktsioonid - Hooldused) hooldust "Lisa EMTAK klassifikaatorid kontaktidele".
NB! Enne hoolduse käivitamist veendu, et oled teenuse aktiveerinud Üldises moodulis, seadistuses "E-teenuste seadistused". Muidu ilmub teade "Tegevus ebaõnnestus".

Kui kliente on palju, siis võtab hooldus aega. Sellepärast soovitame uuendamise toimingu käivitada tööpäeva lõpus, et see ei segaks kasutajate tööd.

Kuidas toimub võlanõude saatmine otse programmist?

Kõige lihtsam viis arve võlanõude saatmiseks on aruandest Müügireskontro (moodul Müügiarved). Kui krediidiskoori teenus on eelnevalt aktiveeritud, siis aruande avamisel on iga arve rea lõpus näha link "Saada võlanõue".

Ilmub teade, millega tuleb kinnitada soovi see arve saata Inforegistri võlahaldusesse. Kui kinnitad ja vajutad "jah", siis Inforegister saadab info omakorda edasi Kreedix OÜ-le. Kreedix võtab sinu ettevõttega ise ühendust, et leppida kokku, mida arve nõudega tehakse.

Arved, mis on saadetud võlanõudesse, pannakse ajutiselt ootele saatmise järjekorda. Neid on võimalik vaadata Müügiarvete moodulis registris "Võlahalduse arved". Sealt saadetakse need 1 kord ööpäevas edasi Inforegistrisse. Kui mõni arve tasutakse enne saatmise aega, siis programm kontrollib arve saldot ja eemaldab järjekorrast need arved, mis on tasutud.

Kreedix üritab kontakteeruda kliendiga, kelle poolt on arve tasumata. Kui 30 päeva jooksul ei saada kliendiga ühendust, siis lisatakse klient võlgnikuna Inforegistrisse.

Kui mingil põhjusel kasutaja tahab arve järjekorrast ise eemaldada, tuleb järjekorras märkida arve kaardile “Tasutud” linnuke. Siis järgmisel saatmisel programm teatab Inforegistrile, et arve on tasutud ja kustutatakse ka järjekorrast.

Millisest aruandest leiaks EL klientide müügistatistika?

Euroopa Liidus asuvate klientide puhul peab Kontakti kaardil olema märgitud Käibemaksutsoon = EL. Siis on võimalik Müügiarvete moodulis vaadata aruandeid "Artikli EL sisene käibe aruanne" või "Käibemaksuaruanne, klient".

 

Käibemaksuaruanne,klient

See on lihtne nimekiri klientidest, kellele on väljastatud müügiarveid valitud perioodil. Iga kliendi kohta loetletakse käibemaksukoodid, mida on arvetel kasutatud, ja iga KM koodi kohta näidatakse kokku summat ilma KM-ta, KM protsent ning KM summa. Samuti näidatakse kokku summad Eesti, EL või mitte EL kohta.

Periood - Sisesta aruande perioodi algus ja lõpp. Näidatakse ainult kinnitatud arveid, mille kp langeb vahemikku.
Klient - Vali klient Ctrl+Enter või klientide vahemik (eraldatud kooloniga).
Vali - Vali, kas aruandesse kaasatakase sularahaarved, kreeditarved, POS arved.
Käibemaksutsoon - Vali, kas millise tsooni klientide andmed aruandes arvestatakse. Vali vähemalt 1.
Esitus - Määra, kas aruandes arvestatakse ka fiskaalarveid.

Kuidas seadistada kliendile krediidilimiit?

Krediidilimiidi funktsiooni kasutamiseks tuleb:

1) Määra krediidi limiit kontakti/kliendi kaardile
"Tingimused" lehel täida väli "Müügi krediidilimiit" ja "Müügi kred.limiidi pv-i". Siin määra ettevõtte krediidilimiit kohalikus valuutas. Kui sa ei soovi ettevõttele krediiti ostmist lubada, sisesta Krediidilimiidiks 0.01

2) Moodul Müügiarved - Seadistused - Krediidilimiit
See seadistus võimaldab Sul kontrollida tehinguid Kliendiga, kui Kliendi krediidilimiit on ületatud või on jõudnud viimase piirini.

Hoiatused (esimesed kolm valikut) ilmuvad, kui kasutad Klienti, kelle krediidilimiit on juba ületatud. Salvestada (järgmised kolm valikut) ei lubata, kui selle tehinguga ületataks Kliendi krediidilimiit. Kõikide valikutega võrreldakse Kliendi krediidilimiiti tema tasumata Arvete kogusummaga (vastavalt allpool määratule kas Maksmata või Tähtaja ületanud Arvete kogusummaga). Viimane valik võrdleb krediidilimiiti Kliendi tasumata Arvete kogusummaga ning tema täitmata Tellimuste kogusummaga.

Kliendi krediidiseisu arvestamiseks saad kasutada ühte kolmest meetodist:

Kõik maksmata arvedArvesse võetakse kõik maksmata arved.

Tähtaja ületanudArvesse võetakse ainult tasumata arved, millel on tähtaeg ületatud. Näiteks kui Kliendil on tasumistingimuseks 30 päeva, võetakse arvesse arved, mis on tasumata üle 30 päeva.

Tähtaega mitte ületanudKui Kliendil on tähtaja ületanud arveid, loetakse ta automaatselt krediidilimiidi ületanuks, sõltumata nende arvete summast. Kui selliseid arveid ei ole, võetakse arvesse ainult tasumata arved, millel ei ole tähtaeg ületatud. Krediidilimiiti ei kontrollita, kui Kliendile krediidilimiiti määratud ei ole.

Vaata ka videot SIIT

Miks pakkumisest ei saa koostada müügiarvet?

Müügiarve koostamiseks tuleb minna moodulisse Müügihaldus - register Pakkumised - ava konkreetne pakkumise kaart ekraanile - vali Koosta menüüst "Koosta arve".

Kui arve ei avane ekraanile kohe, siis kontrolli Müügiarvete moodulis seadistus "Numbriseeriad - arved". Määratud numbrite vahemik võib olla täis saanud. Suurenda "kuni" arvu.

Miks müügiarvet ei saa printida Dokumentide alt?

Arvete printimiseks vali moodul Müügiarved - ikoon Dokumendid. Ava rida "Arved". Määramisaknas tee soovitud valikud ja piiritle, milliseid arveid soovid printida. Kui arved printima ei hakka, siis tee täiendavalt valik Hetkeseis = Kõik.

Aruandes "Kliendi väljavõte, perioodiline" on näha Kulu veerus summa?

Kui aruande "Kliendi väljavõte,perioodiline" määramisaknas eemaldada valik "Summad valuutas", siis võib ilmuda Kulu veeru alla summa. See summa näidatakse siis, kui dokumendiga kaasnes valuutakursi kasum või kahjum. Võimalik, et laekumise peal on muudetud käsitsi Panga summat. Soovitame laekumise dokument üle kontrollida, kas valuutad ja kursid on õigesti sisestatud.

(Alates 8.4 versioonist:  Kliendi väljavõte, tasutama arved = Saldoteatis)

Saldoteatise väljatrükil on rea summad valed? Miks?

Kui saldoteatise trükkimisel on alates teisest reast summa rea lõpus vale ehk programm paneb arve saldoks kõikide arvete summad kokku, siis tuleb teha saldoteatise dokumendimallile mõned muudatused.

Ava oma saldoteatise dokumendimall Üldises mooduli "Dokumendimallide" registrist. Ava viimase veeru väli “Summa” ja vali selle asemele "Tasumata arvete summa”. Salvesta mall.

Kuidas metallimaksu müügiarvel näidata?

Alates 01.01.2011 rakendatakse käibemaksuseaduse kohaselt pööratud käibemaksukohustust kinnisasjade (välja arvatud eluruum) ja metallijäätmete soetamisel, mis tähendab, et alates 1. jaanuarist 2011 tasub ostja kauba võõrandajale müügihinna ilma käibemaksuta. Tehingu kohta esitatud arvel märgitud tasumisele kuuluva käibemaksusumma arvestab muudatustest tulenevalt kauba soetaja, mitte enam võõrandaja.

Selleks, et programmis nõuetekohast arvet koostada, tuleks läbida järgnevad sammud:

1. Moodul Finants > Seadistused > Käibemaksukoodid. Lisa uus käibemaksukood.
A-osale sisesta:
Kood Ilma % - 0,00
Seletus - Metalli müük
B-osale sisesta:
Maksu % - 20,00
Maks.konto- Metalli müügi pöördmaksu konto

2. Moodul Müügireskontro > Seadistused > Lausendamine, Müük > osa "KM ja maksud"
- Sisesta Metalli müügi pöördmaksu konto Müügikonto maksu lahtrisse
- Lisamaks - Arvuta lisamaks summast ilma käibemaksuta
- Märgi valik 'Kokku ei sisalda lisamaksu'

3. Artikli kaart
- Sisesta uus KM-kood artikli kaardi "Kontod" lehele lahtrisse "KM-kood, Eesti".

4. Moodul Üldine > Dokumendimallid
- Arve dokumendimallile lisa väli "Maks", et kajastada müügist tulenevat pöördkäibemaksu summat.

Selgituse ja viite seadusele saad lisada tekstina. Arve koostamisel arvutatakse pöördkäibemaksu summa lahtrisse Lisamaks ning summa kajastub ka arve väljatrükil.

Maksu- ja Tolliameti kodulehel on täpsustatud, mis info peab jõudma aruande ridadele: 
https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/siseriikliku-poordmaksu-laienemine-metalltoodetele 

Müügiarvete mooduli juhend

Moodul Müügiarved(endine Müügisreskontro) Standard Books versiooni põhjal: PDF

TEEMAD:

ARUANDED
Müügimehe preemia
Hinnaalanduste statistika
Artikli EL sisene käibearuanne
Arvete müügikate
Viivisarvete koostamine
Arvete nimekiri
Artikkel/Müügimees statistika
Arvete kanded
Kliendi väljavõte, tasumata arved
Kliendi väljavõte, perioodiline
Ettemaksude ajalugu (M/R)
Laekumisajalugu
Laekumisennustus
Laekumine/Müügimees ajalugu
Müügireskontro
Müügireskontro statistika
Käibemaksukoodi statistika (M/R)
KM kliendi müük
KMKR numbri ajalugu Klient/Hankija

DOKUMENDID
Arved
Sularahaarved, Kreeditarved, Viivisarved, Projektiarved
Intrastat (M/R)
Kliendi väljavõte, tasumata arved
Kliendi väljavõte, perioodiline
Proformaarved
Laekumised
Märgukirjad
Käibemaksu parandused, (M/R)

SEADISTUSED
Lausendamine,müük
Ajaline jaotus aruannetes
Müügimehe Preemia
Krediidilimiit
Kliendiklassid
Transpordikulu
Transpordikulude/kaalu arvutus
Osalised maksed
Viivis
Artikliseadistused
Numbriseeriad – Arved
Numbriseeriad – Laekumised
Tasumisviisid
Tasumistingimused
Märgukirjatekstid
Ühikud

FUNKTSIOONID
Klient/Artikkel statistika
Klientide statistika
Intrastat M/R
Artiklite statistika
Artiklite käibe ajalugu
Koosta viivisarved
Kustuta kasutamata artiklid
Kinnita arved
Arvuta viitenumber ümber
Vähetõenäoliselt laekuvad võlad
Uuenda kliendiklassifikaatoreid
Lootusetud arved (mahakandmine

ARVED
Arvete sisestamine
Arvete vaatamine ja kinnitamine
Finantskanded arvetest
Veateated
Arved erinevates keeltes
Saatelehtede väljastamine, kui ei kasutata Müügitellimusi
Kreeditarved
Arve osaline krediteerimine
Originaalarvelt andmete võtmine kreeditarvele
Kreeditarved ja numbriseeriad
Kreeditarved ja ladu
Arvete tühistamine
Operatsioonide menüü

LAEKUMISED
Laekumise sisestamine
Laekumised valuutas
Laekumiste kontrollimine ja kinnitamine
Finantskanded laekumistest
Operatsioonide menüü
Vigade parandamine Laekumistel
RETSEPTID

KONTAKTID
Kontaktide sisestamine
Kontakti muutmine
Kontakti kustutamine

ARTIKLID
HINNAD
HINNAALANDUSMAATRIKSID
HINNAVALEMID

Kuidas koostada märgukirju?

Kui kliendil on tasumata arveid, mille tähtaeg on ületatud, siis tekib vajadus saata kliendile meeldetuletus ehk märgukiri tasumata arve kohta. Kui Saldoteatis sisaldab nimekirja kõikidest tasumata arvetest, siis Märgukiri trükitakse iga Arve kohta eraldi lehel. See on vajalik, kui erinevate arvete juurde on vaja lisada erineva sisuga teksti.

Selleks, et kliendile saaks Märgukirja väljastada, tuleb kontakti kaardil Tingimuste osal märkida valik "Märgukirjad". Kui selle märkega klientidel on arveid, mille kohta sa ei soovi märgukirju saata, märgi konkreetse arve peal valik "Ära koosta märgukirju".

Märgukirjade printimiseks mine moodulisse Müügiarved - Dokumendid - "Märgukirjad". Määramisakna valikud:

Arved - Ctrl-Enter klahvikombinatsioon avab tasumata kinnitatud Arved. Vajadusel sisesta Arve number või numbrivahemik, millele soovid Märgukirja koostada. Märgukirju ei trükita Arvetele, mille tasumistähtaeg pole veel käes.
Klient - Ctrl-Enter avab Kontaktide registri. Vajadusel sisesta siia Kliendi number, kellele soovid Märgukirju koostada.
Klass - Ctrl-Enter avab Kliendiklasside seadistuse. Kui soovid väljastada Märgukirju teatud Klassi kuuluvatele Klientidele, määra see Klass siin.
Muuda märgukirjataset - Igal Arvel on kood (Märgukirjatase), mis näitab, mitu korda on sellele arvele Märgukirju või Kliendi väljavõtteid koostatud. Märgi antud valik, kui soovid, et Märgukirjataset muudetaks, kui trükitakse Märgukiri.
Arve kohta trükitud Märgukiri sisaldab ühte kolmest erineva rangusastmega teatest vastavalt juba väljastatud Märgukirjade hulgale. Need teated sisestatakse "Märgukirjatekstide" seadistuses. Näiteks, kui arve Märgukirjatase on 2, võetakse teade antud seadistuse väljalt "Märgukiri 2" jne. Kui oled märkinud antud valiku "Muuda märgukirjataset", tõstetakse toodud näite puhul Märgukirjatase 3-le enne Märgukirja trükkimist, nii et selle tekst võetakse Märgukirjatekstide seadistuse väljalt "Märgukiri 3".
Arve esialgsel kinnitamisel on selle Märgukirjataseme väli tavaliselt tühi. Sellisele arvele koostatud Märgukirjal ei ole teadet. Kui on märgitud antud valik "Muuda märgukirjataset", tõstetakse Märgukirjatase 1-le, nii et Märgukirja trükkimisel on sellel esimene teade.
Viivitatud päevi üle - Sisestades siia mingi päevade arvu, saad koostada Märgukirjad ainult arvetele, mille tasumisega on üle tähtaja viivitatud rohkem päevi kui siin näidatud.
Hetke märgukirjatase - Sisesta Märgukirjatase, kui soovid, et Märgukirjad koostataks ainult mingi teatud märgukirjatasemega Arvetele.

Kuidas kasutada hooldust "Lootusetud arved (mahakandmine)"?

Müügiarvete moodulis on Funktsioonide ikooni all Hooldused - "Lootusetud arved(mahakandmine)". Selle funktsiooni abil saab maha kanda müügiarved, mille eest laekumised tõenäoliselt jäävadki toimumata.

Hoolduse funktsioon koostab laekumise kaardid, mis on esialgu kinnitamata kujul. Kui oled laekumised üle kontrollinud, siis Kinnita. Kinnitamisega koostatakse kanne Finants moodulisse ja muudetakse Müügireskontro aruandeid ehk need arved kaovad Müügireskontro aruandest.

NB! Ole ettevaatlik ja ära käivita hooldust ilma ühegi määranguta, sest siis kannab programm maha kõik laekumata arved.

Müügiarve tegemisel avaneb "Artikli hetkeseisu" aken, kus on näha ainult 1 lahter. Kas saab muuta?

"Artikli hetkeseisu" akna sisu saad oma soovi kohaselt muuta moodulis Müügiarved > Seadistused> "Artikli hetkeseisu seadistus". Lisa või eemalda valikuid.

Kui sa ei soovi üldse, et "Artikli hetkeseisu" aken automaatselt avaneks, vali moodul Müügiarved > Seadistused> "Artikli seadistused". Eemalda linnuke "Näita artikli hetkeseisu".

Kuidas saab teha tasaarveldust müügiarvete ja ostuarvetega?

Kuidas on kõige mugavam teostada tasaarveldust Ostuarvete ja Müügiarvete moodulites, kui on tegemist sama kliendi ja tarnijaga?

1. Müügiarvete moodulis peab olema sisestatud ja kinnitatud müügiarve. Ostuarvete moodulis peab olema sisestatud ja kinnitatud ostuarve. 
2. Seadistuses "Tasumisviisid" peab olema tasaarvelduse viis. Seo kindlasti mõne vahekontoga (näiteks, 9000). 
3. Koosta ostuarvele tasumine Ostuarvete moodulis ja vali tasumisele tasumisviisiks "Tasaarveldused". 
4. Koosta arvele laekumine Müügiarvete moodulis ja vali laekumisele tasumisviisiks "Tasaarveldused".

Tasaarveldusel saad Müügi- ja Ostureskontrot vähendada võrdse summa võrra, ehk vahekonto saldoks Pearaamatus peab jääma null.

Veenduge, et tasaarvelduse puhul on teil sellekohane kahepoolne kokkulepe teise osapoolega.

Kuidas saab määrata igale müügimehele eraldi oma arvete numbriseeria?

1. Moodulis Müügiarved > Seadistused > "Numbriseeriad-Arved" kirjelda erinevatele müügimeestele oma numbriseeriad, lisa seletused (näiteks 'Pauli arved 2016')

2. Moodulis Üldine > register Isikud, ava müügimehe Isiku kaart ja väljale "Arve nr."  sisesta temale määratud numbriseeria esimene number. Kui nüüd see müügimees oma kasutajanimega programmi siseneb, antakse tema koostatud müügiarvetele automaatselt number vastavast seeriast. Kui keegi teine koostab arvet, saab ta numbriseeriat arve peal valida.

Seadistuses "Lausendamine,ost" ei saa eemaldada linnukest "Allsüsteemi kontroll"

Kui Lausendamise seadistuses on märgitud valik "Allsüsteemi kontroll", siis ei lase programm muuta võlakontoga tehtud finantskandeid. Kui seda kontrolli pole vaja, tuleb eemaldada see linnuke. Seda ei saa muuta lihtsalt, sest ostuvõla onto on kaitstud. Selleks toimi järgnevalt:

Kustuta Lausendamise sedistuses tühjaks ostuvõla konto lahter, eemaldada linnuke "Allsüsteemi kontroll", ja salvestada seadistus. Seejärel ava uuesti Lausendamise seadistus ja pane tagasi ostuvõla konto. Salvesta.

Kuidas leida, mis hinnaga on toodet kliendile varem müüdud?

Kui müügiarve ridadele sisestada artikleid, siis täituvad automaatselt ühikuhind ja ostuhind artikli kaardilt. Mõnikord võib tekida vajadus muuta ühikuhinda sõltuvalt sellest, milliste hindadega on artikleid varem müüdud.

Selle jaoks saab kasutada müügiarve peal Operatsiooni menüü all valik "Vaata eelmisi müügihindu", aktiveerides hiirekursoriga artikli koodi lahter, mille eelmisi hindu soovid vaadata.   (Alates 8.1 versioonist tuleb valiku avamiseks aktiveerida artikli rida, vajutades rea numbri peale, ja siis hiire parema klahviga aktiveeritud rea peal vajutades avaneb menüü).

Funktsioon avab ekraanile aruande, kus on näha sellele eelmisi hindu, millega valitud artiklit on sellele kliendile varem müüdud. 

Vaata ka videot SIIT

Milliseid kontosid programm kasutab müügiarvest tekkinud finantskandel?

Müügiarve kinnitamisel tekib Finants moodulisse kanne. Kandele leitakse kontod, kontrollides järjest seadistusi. Kui esimeses seadistuses kontot pole määratud otsib programm kontod järgnevast:

Deebet=müügivõlg
1.Kliendiklass pealt > 2. Lausendamine, Müük seadistusest > 3. Arve pealt 

Kreedit=käibemaks
1. Kontakti kaardilt > 2. Artikli kaardilt > 3. Artikliklassi pealt > 4. Lausendamine,Müük > 5. Arve ridadelt

Kreedit=müügitulu
1. Tasumistingimuse kaardilt > 2. Artikli kaardilt > 3. Artikliklassilt > 4. Lausendamine > 5. Arvelt 

või

D=kassa.  
1. Tasumistingimuselt > 2. Lausendamisest > 3. Arvelt 

K=käibemaks.
1. Kontakt > 2. Artikkel > 3. Artikliklass > 4. Lausendamine > 5. Arve

K=müügitulu.
1. Tasumistingimus > 2. Artikkel > 3. Artikliklass > 4. Lausendamine > 5. Arve

Nagu eelnevast kirjeldusest selgub, siis kasutatakse "Lausendamine,Müük" seadistuses määratud kontosid, juhul kui mujal seadistustes ei ole kontosid või käibemaksukoode määratud. Lausendamise seadistuses määrataksegi vaikimisi kasutatavad kontod ja KM koodid.

Kliendi saldoteatise dokument ei avane

Kui saldoteatist ei saa printida, ava moodul Müügiarved - ikoon Dokumendid - Saldoteatis (vanemates versioonides "Kliendi väljavõte, tasumata arved"). Dokumenti on võimalik käivitada, määrates kuupäeva või ilma kuupäevata. Kui soovid dokumenti käivitada koos kuupäeva määranguga, siis kontrolli, et selle kliendi kaardi peal (Tingimuste osal) oleks märgitud valik "Märgukiri".

Pakkumisest ei saa koostada müügiarvet

Kui salvestatud pakkumise peal Operatsiooni menüü valik "Koosta arve" ei toimi, siis kontrolli üle müügiarvete numbriseeria seadistus (moodul Müügiarved - seadistus "Numbriseeriad-Arved"). Tõenäoliselt on arvete numbrite vahemik puudu või täis saanud.

Alates 8.1 versioonist asub arve koostamise valik pakkumise peal "Koosta" menüü all.

Kuidas seadistada, et müügiarve ja müügitellimuse koostamisel ilmuks automaatselt artikli hetkeseisu aken?

"Artikli hetkesisu" väike aken ilmub automaatselt uue arve või tellimuse tegemisel, kui moodulis Müügiarved seadistuses "Artikli seadistused" on märgitud linnuke "Näita artikli hetkesisu aken".  Vastupidiselt saab siin selle akna avanemise ka lõpetada. Artikli hetkeseisu aknas on võimalik valida, millist infot artikli kohta programm näitab. Seda saab seadistada Müügiarvete moodulis seadistuses "Artikli hetkseseisu seadistus". 

Vaata ka videot SIIT

Kas ma saan ainult arvega kaupasid laost välja saata, ilma Lähetust tegemata?

Jah, kaupu saab laost välja saata ka Lähetust koostamata. Seda saab teha, sisestades Arve otse moodulisse Müügiarved ning märkides arvel valiku 'Uuenda ladu'. Kui enamus arveid muudavad ladu, siis saab seda automaatselt tekitada. Müügiarved moodul > Seadistused > Lausendamine M/R , märgi ruut 'Arve muudab ladu'. Kui on märgitud see valik, märgib programm Arvel 'Muuda ladu' vaikimisi. Kui arve kinnitada, siis muudetakse laoseisu, kuid Lähetuste registrisse vastavat kaarti ei koostata. Aruandes 'Artikli ajalugu' (Ladu) on need arved kajastatud. Samuti tekib Arvest koos realisatsiooni kandega ka kulukanne. Niimoodi kasutamiseks on siiski vajalik "Logistika" mooduli olemasolu. Kaupade laoseisu saab ka vähendada, kasutades Laomahakandmisi, kuid need on mõeldud peamiselt riknenud kauba jmt maha kandmiseks. (Enterprise versioonis Logistika=Ladu)

Kuidas teha mitmest tellimusest ühte koondarvet?

Saad kasutada hooldusfunktsiooni moodulis Müügihaldus - Funktsioonid - Hooldus - Koosta koondarved.

Selle funktsiooniga koostatakse palju Müügiarveid korraga. Otsitakse kõiki kinnitatud, kuid arveta Lähetusi ja koostatakse nende kohta kinnitamata Arved. Arvetel on viide Tellimusele, millest see koostati. Sama kliendi erinevad Lähetused, mis näiteks koostati erinevate Tellimuste täitmiseks, koondatakse ühele Arvele, eeldusel et kõikidel Tellimustel kasutatakse sama Tasumistingimust. Muidu koostatakse iga Tasumistingimuse kohta eraldi arve.
Kõik koostatud arved saad kinnitada korraga Arvete sirvimisaknas. Kõik vajalikud muudatused tuleb teha enne Arvete kinnitamist.
Kui soovid koostada iga Tellimuse kohta eraldi arve, kasuta funktsiooni "Koosta arved kinnitatud lähetustest".

Määramisaknas saad valida, kas Arved koostataks vaid teatud Kliendile või Kliendiklassile või Klientide vahemikule (määrates vahemiku, eralda esimene ja viimane kood kooloniga).
Arveid ei koostata "Ootel" märkega klientidele (kelle Kontakti kaardil on märgitud valik Ootel).
Koostamaks Arveid Tellimuste kohta, mille 'Lähetustingimuste' lehel väljal "Arve tasub" on näidatud muu arve tasuja (näiteks kui arved tuleb saata liisingufirmale), sisesta arve tasuja, mitte Tellimuse päises näidatud kliendi kood. Jäta kõik väljad tühjaks, kui ei soovi piirata Arvete koostamist teatud klientidega.
Esituse valikutega saad määrata, millised arved koostatakse.

(Enterprise ja ERP versioonis moodul Müügihaldus=Müügitellimused)

Kuidas väljastada kliendile Saldoteatist?

Saldoteatise väljatrüki võimaluse pakub moodul Müügiarved> Dokumendid > Saldoteatis.
Kontrolli esmalt, kas sul on selle dokumendi taha kirjeldatud dokumendimall (näiteks: SaldoteatisMR). Selleks vali Operatsioonid nupu alt "Kirjelda dokument". Veendu, et tabelis on 1.real "Dokumendimall" veerus  määratud mall. Kui puudub, vali Ctrl+Enter'ga Saldoteatis ning vajuta Salvesta.

Nüüd on võimalik printida Saldoteatist mitmele kliendile korraga. Saldoteatise malli on Sul võimalik muuta, kujundust ja tekste ja väljatrükitavate koopiate arvu.

Saldoteatisi on võimalik ka otse programmist e-mailiga saata. Ava moodul Müügarved > Funktsioonid > Hooldused > "Koosta saldoteatise e-mail". Hooldus koostab sinu postkasti ettevalmistatud e-mailid, millele on lisatud Saldoteatis pdf-failina. Postakstis saad need üle vaadata, kas e-maili aadressid olemas ja saata. Kui soovid, et e-mailid saadetakse automaatselt, märgi hoolduse määramisaknas juba valik 'Saada e-mailid automaatselt'.

Vaata ka videot SIIT

Kliendi kaardile ei saa sisestada KM registreerimise numbrit. Veateade: 'Vale KMKR nr.'

Moodulis Üldine > Seadistused > KMKR numbrite formaadid on igale riigile kinnitatud vastav KMKR numbri formaat. Kontrolli Kliendi kaardile märgitud Riiki ja vastava riigi KMKR numbri formaati. Eesti kohalikele Klientidele ei ole vaja Riiki märkida.

Kuidas on võimalik eemaldada Artiklite registrist Artiklid, mida ei tohiks Arvetel kasutada?

a.) Kui Artikleid ei ole kasutatud, saab need kustutada kas ühekaupa (menüüribalt Kaart> Kustuta) või kõik korraga (Müügireskontro hooldusfunktsioon 'Kustuta kasutamata artiklid'). b.) Kui Sa ei soovi enam kasutada Artikleid, millega on siiski toimunud tehingud, saad Artikli sulgeda linnukesega artikli kaardil või kirjutada Artikli kaardi Retsept osale lahtrisse Hoiatus vastavasisulise hoiatuse, mis ilmub ekraanile alati kui selline artikkel valitakse. Nii 'Suletud' linnukese kui hoiatuse saab igal ajal eemaldada.

"Arvete müügikate" aruandes ei ole näha kreeditarveid

Aruande avamisel vaikimisi arvestatakse ainult tavalisi ja sularahaarveid. Aruande määramisakna 2.osal on võimalik märkida vastav valik "k.a. Kreeditarved”.

Kuidas saab keelata müügihindade muutmise artikli kaardil?

Moodulis Müügiarved > Seadistused > "Artikli seadistused", seal saad teha valiku 'Ära luba baashinna muutust'. Hinda ei saa siis muuta artiklikaardil, küll aga saab muuta arvel, pakkumisel ja tellimusel.

Arved

Kuidas tekib müügiarvele Transpordi summa?

Kui oled moodulis Müügiarved täitnud seadistuse "Transpordikulud", siis seal määratud summa lisatakse automaatselt igale arvele.

Transpordi summa on võimalik arvutada kahel viisil:
A) Transporditasu võib olla fikseeritud. Fikseeritud summaks saab olla artikli müügihind, mis seadistuses määratud. See summa ilmub arvele kohe, kui kliendi kood on arvele sisestatud.

B) Transporditasu võib olla muutuv, sõltuvalt müüdavate artiklite kogukaalust. Sellisel juhul arvutatakse summa valemi alusel, mis on määratud seadistuses "Transpordikulude/kaalu arvutus". Sel juhul muutub see summa iga kord kui sa muudad kogust mõnel arve real.

Mõlemal variandi puhul saad summat muuta käsitsi kui vaja. Transpordisumma KM-kood ja müügikonto võetakse artikli kaardilt, mis on sisestatud "Transpordikulud" seadistusse. (Transpordi KM-kood näidatakse lahtris "Trans. KM-k")

Kui sa ei kasuta seadistust "Transpordikulud", siis võid sisestada summa kästisi. Sellisel juhul ei arvestata KM ja summa konteeritakse üldisele müügikontole, mis määratud "Lausendamine,Müük" seadistusse.

Kuidas saab müügiarvel määrata tulu eelnevasse perioodi, kui arve on tehtud näiteks veebruaris, aga tulu peab minema jaanuarisse?

Selle jaoks on võimalik arve sisestamisel muuta Kande kuupäeva. Arve kuupäev jääb veebruar, kuid kande kp tuleb käsitsi muuta jaanuariks.

Kuidas olla kindel, et ma kogemata ei sisesta väliskliendile arvet USD asemel mingis teises valuutas?

Selleks täida Kontakti kaardil väli "Müügi valuuta". Edaspidi kui teed sellele kliendile arve ilmub määratud valuuta automaatselt.

Kui üritad sisestada arvet teises valuutas, annab programm hoiatuse.

Uue müügiarve sisestamisel ei ole automaatselt täidetud valuuta lahter?

Olukord võib esineda peale versiooni uuendamist. Leia töökoha arvutis klientprogrammi kaust, leia alamkataloog "hob". Soovitame kontrollida kas HOB kaustas on faile:  clrus.hmp, clrus.hob, surus.hmp, surus.hob.  Kui on, siis kustuta konkreetselt need failid.

Peale seda on vaja serverprogramm taaskäivitada.

Müügiarve salvestamisel ilmub veateade "Internal error 40308"?

Kontrolli müügiarve paremas ääres B.osa, veendu, et ei oleks ridu, kus KM-kood on täidetud, aga summat ei ole.

Miks müügiarve sisestamisel ilmub teade "Riskantne krediidiskoor"?

Teade hoiatab kasutajat ja viitab sellele, et antud kliendiga tuleb olla ettevaatlik ja võimalusel arveldada ettemaksuarvetega.

Teate ilmumine sõltub sellest, kas on täidetud seadistus "Krediidiskoori seadistused" moodulis Müügiarved.

Mida tähendab müügiarve hetkeseisu aruandes tekst "Operaatori poolt vastuvõetud"?

Kui ettevõte kasutab e-arvete saatmise funktsionaalsust ehk müügiarved saadetakse automaatselt Omniva e-arvete operaatori kaudu klientidele, siis selliste arvete hetkeseisu on võimalik vaadata arve pealt, avades operatsioonide menüüst("rattake") valiku "Arve hetkeseis". Avanenud aruandes on kirjas e-arve staatus. Staatuse järgi saad tuvastada, kuidas e-arve liigub.

"Operaatori poolt vastuvõetud" - tähendab, et e-arve on edukalt raamatupidamisprogrammist ära saadetud ja e-arvete operaatori poolt ka edukalt vastu võetud.

Kuidas sisestada tavalist müügiarvet?

Books pakub mitmeid võimalusi Sinu töö lihtsustamiseks Arvete sisestamisel. Näiteks võid Kuupäeva väljale kuupäeva sisestamiseks kasutada Ctrl-Enter klahvikombinatsiooni. Sama kombinatsiooniga saad Arvele valida ka Artikli koodi, Kliendi koodi, Tasumistingimuse jne.
Uue Arve sisestamiseks klõpsa Uus või kasuta klahvikombinatsiooni Ctrl-N (Windows) või Command-N (Mac). Võid ka valida juba varem sisestatud Arve, mille sarnast uut Arvet soovid koostada ning klõpsata Koopia.

Loe arve sisestamise kohta siit (lk 109): PDF

Vaata ka videot SIIT

Miks ei saa muuta osasid müügiarveid parandada?

Kui kasutajagrupile on lisatud õigus, mis võimaldab kasutajal arvet enne saatmist veel muuta ja parandada, siis saab arvelt eemaldada Kinnituse linnukese. Seda võimalust aga ei saa kasutada müügiarvete puhul, mis muudavad ladu (märgitud linnuke "Uuenda ladu"). Kuna sellised arved muudavad kohe laoseisu ja FIFO arvestust, siis ei saa selliseid arveid lihtsalt muuta. Nende arvete puhul tuleb kasutada kreeditarveid.

Miks kasutaja ei näe müügiarvel B.osal ostuhinna veergu?

Kui lahter "Ostuhind" ei ole nähtav, siis on tõenäoliselt kasutajaõigustes keelatud ostuhinna näitamine. Õiguste muutmiseks mine moodulisse Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia ja ava kasutajagrupp, kuhu kasutaja kuulu. Lisa vabale reale:

Toiming / Ostuhinna näitamine / Täis

Kas saab kasutajale keelata müügiarvete kinnitamise?

Kui kasutajal on õigus sisestada programmis uusi müügiarveid, aga puudub õigus arveid ise kinnitada, siis saab kasutajagrupile lisada piirangu. Kasutajale ilmub teade, et toiming ei ole lubatud koostada.

Õiguse piiramiseks mine moodulisse Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Arve kinnitamine / Ei

Müügiarve kinnitamisel ilmub teade "Tegevus on keelatud:Arve kinnitamine"?

Teade ilmub juhul, kui kasutajale ei ole lubatud kinnitada müügiarvet. Õiguse muutmiseks mine moodulisse Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Arve kinnitamine / Täis

Kas saab müügimeestele seada piirangu, et arvel ei saaks müügihindu muuta?

Kui müügiarvele sisestada artikkel, siis toob programm automaatselt artikli kaardilt kaasa artikli baas müügihinna. Kasutaja saab artikli ühikuhinna üle kirjutada või muuta, kui vaja. Kui aga kasutaja ei tohiks või puudub tal õigus toodete ja teenuste ühiku hinda muuta, siis saab vastava piirangu seadistada kasutajagrupi kaardil.

Moodulis Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Ühikuhindade muutmine / Ei

Vaata ka VIDEOT

Kas saab kasutajale keelata artikli nimetuse muutmist müügiarvel?

Kui müügiarvele sisestada artikkel, siis toob programm automaatselt artikli kaardilt kaasa artikli nimetuse. Kasutaja saab artikli nimetuse üle kirjutada või muuta, kui vaja. Kui aga kasutaja ei tohiks või puudub tal õigus toodete ja teenuste nimetusi muuta, siis saab vastava piirangu seadistada kasutajagrupi kaardil.

Moodulis Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Leia grupp, kuhu kasutaja kuulub ja ava. Lisa vabale reale

Toiming / Artikli nimetuse muutmine arvel / Ei

Müügiarve peal ei avane aruanne "Vaata eelmiseid müügihindu"?

Müügiarvete moodulis arve peal on operatsioonide menüü all valik "Vaata eelmisi müügihindu". Selleks tuleb enne aktiveerida hiirekursoriga artikli koodi lahter, mille hindu soovid vaadata. (Alates 8.1 versioonist tuleb valiku avamiseks aktiveerida artikli rida, vajutades rea numbri peale, ja siis hiire parema klahviga aktiveeritud rea peal vajutades avaneb menüü).

Funktsioon avab ekraanile aruande, kus on näha sellele eelmisi hindu, millega valitud artiklit on sellele kliendile varem müüdud.

Kui aruanne ei näita kõiki hindu, siis on võimalikud põhjused:
- uue aasta arvete numbriseeria on väiksem kui eelmisel aastal;
- kui ühikuhind võrreldes eelmise arvega ei muutu, siis ei näita aruanne sama hinda topelt.

Kuidas tagada, et kasutajad ei unustaks objekti arvetele lisada?

Objekte saab lisada arvele lisatunnusena, kui on soov konkreetse arve tulu siduda kindla tulu/kulukohaga (näiteks: osakond, isik, projekt vm). Objekti saab sisestada arve päisesse või igale reale eraldi. Et tagada alati objekti sisestamine kasutaja poolt, on võimali seadistada programmis kontroll, mis kindla müügikonto kaustamisel nõuab ka objekti sisestamist.

Selleks saab kasutada Finants moodulis seadistust "Objektitüüpide kontroll".

Veerus "Tüüp" vali objektitüüp, mille sisestamist programm nõuab. Veerus "Konto" täida konto(de) number, mille kasutamisel programm nõuab objekti täitmist. Objekt peab kuuluma eelnevalt määratud objektitüübi gruppi.

Näiteks, kui soovid lisada alati müügi kontole kindlat objekti(projekt), sisesta "Objektitüüpide kontrolli" seadistusse objektitüüp(Projektid) ning müügitulu konto. Kui nüüd proovid salvestada müügiarvet, millele oled unustanud sisestada objekti annab programm veateate:
"Nõutav kindlat tüüpi objekt: /objektitüübi nimi/"

Kas müügiarvele saab tuua saatelehe/lähetuse numbrit?

Müügiarvel on võimalik näidata saatelehtede ehk lähetuste numbreid, mille alusel see arve koostatud on. Funktsiooni kasutamise eelduseks on Müügitellimuse ja Lähetuse kasutamine. Seadistus asub moodulis Müügihaldus - Seadistused - Tellimuse seadistused - valik "Koosta arve lähetuse alusel".

Kui sisestad Tellimusele seerianumbri jälgimisega artikli, võid selle sisestada ühele reale vastava kogusega. Tellimuse sisestamise hetkel veel seerianumbrit ei tea. Tellimusest koostatud Lähetusele sisestatakse artikkel automaatselt ühekaupa eraldi ridadele, mis võimaldab lisada seerianumbrid. Tellimusel näed ainult viimase rea seerianumbrit.
Järgnevalt koostatav Arve võib olla koostatud vastavalt Tellimusele (seerianumbreid kandev Artikkel esitatakse ühel real koos vastava kogusega) või Lähetusele (artiklid esitatakse ühekaupa eraldi ridadel). Märgi see valik, kui soovid kasutada viimast varianti: see on mugav, kui pead artiklite seerianumbreid lisaks Saatelehele ka Arve väljatrükil näitama.

NB!
- See valik kehtib Arvete puhul, mis on koostatud Tellimuse operatsioonide menüü käsklusega 'Koosta arve' või hooldusfunktsioonidega 'Koosta koondarved' või 'Koosta arved kinnitatud lähetustest'.
- Kui see valik on märgitud, trükitakse iga Lähetuse number ja Lähetuse Artiklite koguväärtus igale Arvele omaette ridadele.
- Kui see valik on märgitud, ei saa samaaegselt kasutada ka valikut "Kreeditarved muudavad ladu" (Üldise mooduli "Valikulised võimalused" seadistuses). Kui seal on see valik siiski märgitud, ei võeta seda arvesse. Artiklite tagastamiseks Lattu tuleb enne Kreeditarve esitamist kas Lähetusest või Tellimusest koostada Tagastatud kauba kaart.
- Kui see valik on märgitud, ei saa samaaegselt kasutada ka valikud Arved enne lähetust (Laoseadistustes). Kui seal on see valik siiski märgitud, ei võeta seda arvesse.

(Enterprise/ERP versioonis moodul Müügihaldus=Müügitellimused)

Kuidas müügiarvele lisada varjatud rida?

Alates versioonist 8.1 saad varjatud ridu lisada nii:
vajuta hiire parema klahviga arve artiklirea numbrile, avaneb menüü, kus on valik "Lisa peidetud / varjatud rida".

Vanemates versioonides saad varjatud rea lisamiseks kasutada samanimelist valikut operatsioonide("rattakese") menüü alt.

Vaata ka videot SIIT

`Müügitellimusest koostatud arvele ei tule ostuhind tellimuselt kaasa?

Arvete koostamisel Tellimustest võidakse iga arvel oleva artikli ostuhind (ja seega ka selle müügikate) võtta Tellimuselt või artikli kaardilt (Ostuhinna ja Lisakulu summa). Kui soovid kasutada esimest varianti, siis mine moodulisse Logistika - Seadistused - Kuluarvestus - eemalda valik "Arvuta uuesti müügikate, kui teed arve".

Kuidas sisestada müügiarvet, millel on erineva protsendiga käibemaksud?

Kui arvele tuleb sisestada tooteid või teenuseid, millel on erinevad käibemaksu määrad, siis tuleb valida õige käibemaksuprotsent arve ridadel B osale. Kasuta Ctrl+Enter kalhvikombinatsiooni.

Iga rea taha sisestatud käibemaksukood määrab sellel real asuva artikli KM määra ja krediteeritava KM konto. Vaikimisi ilmub arvele KM kood Kliendikaardilt. Kui seal ei ole KM koodi määratud, võetakse see Artiklikaardilt, Artikliklassilt või seadistusest Lausendamine Müük. Vaikimisi ilmunud KM koodi saad igal arvel muuta.

Müügiarvest ei teki uut Lepingut?

Müügiarve peal on Koosta menüü all valik "Koosta leping".  Kui Sinu firma pakub lisaks müüdavale kaubale ka selle müügijärgset hooldust, võid kasutada Arve Operatsioonide menüü funktsiooni Koosta leping, koostamaks hoolduslepinguid kas samaaegselt kauba müügiga või mingil ajal hiljem.

Igale müüdavale ja hooldatavale artiklile tuleks selle Retsepti kaardil määrata Lepinguartikkel. Lepinguartiklile peaks olema registreeritud oma kaart Artiklite registris, millel oleks näha selle eest küsitav hooldustasu. Kui Leping koostatakse Arvest, kanduvad uuele Lepingule artiklite Lepinguartiklid. Uuel lepingul kasutatakse vaid neid artikleid, millele on Lepinguartikkel määratud.

NB! Lepingut ei koostata arvest, mis ei sisalda ühtegi määratud Lepinguartikliga Artiklit.

Lepingute mooduli kohta saab täpsemalt lugeda siit: hansamanuals.com

Kinnitamata müügiarvet ei saa kustutada

Müügitellimuse pealt saab koostada arve "Koosta" menüü kaudu. Kui arve koostati ekslikult ja soov on kustutada, siis tuleb toimida järgnevalt (eeldusel, et arve pole kinnitatud):

1. Muuda arve väärtus nulliks. Selleks eemalda arvelt kõik read või sisesta kõikideks kogusteks 0.
Ridu saad kustutada, kui aktiveerid rea numbri ja vajutad klaviatuuril "Backspace" klahvi.

2. Salvesta arve kui kõik read kustutatud.

3. Kustuta arve, kasutades Kaart menüü käsklust "Kustuta". Veendu, et arve aken on sellel hetkel "Vaata" olekus.

Vaata ka videot SIIT

Kas arve sisetamisel saab piirata müügimehe lahtri muutmist?

Müügiarve sisestamisel on vaikimisi võimalik igal kasutajal valida lahtrisse "Müügimees" vajalik isiku kood. Seda on võimalik teha ainult kinnitamata müügiarvetel. Kui on soov keelata müügimehe välja muutmist uue arve sisestamisel, siis tuleb vastav õigus märkida kasutajagrupil. 

Üldise mooduli seadistuses Kasutajagrupid tuleb vastava isiku grupile lisada rida:

Toiming  /  Ära luba kinnitamata müügiarvetel muuta müügimeest  /  Täielik

Kui on soov kasutajale lubada müügimehe muutmist ka peale arve kinnitamist, siis tuleb lisada rida:

Toiming  /  Luba kinnitatud müügiarvetel müügimeest muuta  /  Täielik

Kas saab piirata arvete registrit nii, et iga müügimees näeks ainult oma arveid?

Ettevõttes on mitu müüjat või müügiosakonda, kes sisestavad arveid. Kui firma soovib piirata arvete info nägemist, müügimehe või müügiosakonna/müügigrupi järgi, siis sobib kasutada moodulit "Piiratud kasutus". Moodul aktiveerib arvete sirvimise akna peal ikoonid, mis võimaldavad filteeerida ainult lubatud arved.

"Piiratud kasutuse" moodulit on võimalik soetada Enterprise/ERP paketi juurde.

Kui moodul on aktiveeritud, on võimalik Isiku kaardi peal (Üldises moodulis) määrata sobiv valik:

Piiranguteta
Vali see, kui kasutaja võib näha kõiki ja kõikide arveid. Kasutaja saab siiski kasutada nuppe, et arvete sirvimise aknas filtreerida oma müügigrupi või enda arveid.

Müügigrupi piires
Kui see on valitud, siis isik näeb ainult enda müügigrupi liikmete arveid. Tal on ka võimalik arvete sirvimise aknas filtreerida ainult enda arvetega.

Kasutaja piires
Vali see, kui kasutaja tohib näha ainult enda poolt sisestatud arveid.

Kontoris arveid sisestades on aken puutetundliku ekraani nuppudega, kuidas muuta?

Olukord võib tekkida, kui ettevõte on kasutusele võtnud mooduli "Kassamüük (POS)" ja seadistanud ära arvete ekraanipildi selliselt, et kaupluses oleks arve sisestamine kiire ja lihtsam. Vaikimisi on siis arve sisestamise aken samasugune nii Kassamüügi moodulis kui Müügiarvete moodulis. Kui kontoris sisestatakse siisiki arveid teistmoodi, näiteks juriidilistele isikutele, siis saab programmi selliselt seadistada, et kaupluse kasutajatele ja kontori kasutajatele ilmuks erinev arve ekraanipilt. 

Selleks tuleb kontori töökohtades minna moodulisse "Kasutaja seadistused" - Seadistused - Terminalikoht - lehekülg/osa "POS" eemaldada valik "Puutetundlik ekraan". Salvesta.

Kas arved, mis koostatakse moodulis "Kassamüük (POS)", muudavad laoseisu?

Kui Arvete ekraanipilt on seadistatud sobivaks puutetundliku ekraani jaoks, siis kõik arved, mis sisestatakse moodulis "Kassamüük (POS)" registrisse "Arved" muudavad laoseisu ("Uuenda ladu" märge on alati vaikimisi peal).

Samuti tekivad arvete kinnitamisel kanded Finants moodulisse.

Mis tähendused on erinevatel nuppudel kui teha arvet POS moodulis registris "Arved"?

Moodulis "Kassamüük,POS" on arve sisestamiseks võimalik kasutada erinevaid nuppe. Nupud on loodud selleks, et puutetundliku ekraaniga oleks arve sisestamine mugavam ja lihtsam.

Moodul Kassamüük,POS - register "Arved":

Sularaha - kui klient maksab sularahas. Vali peale artiklite sisestamist.
Krediitkaart - kui klient maksab kaardiga. Sisesta peale artiklite sisestamist.
S.kinkekaart (ehk Saadud kinkekaart) - kui klient tasub kinkekaardiga. Vajalik enne seadistada kinkekaardid ja kinkekaart peab olema enne väljastatud ja müüdud.

Lõpeta - salvestab ja kinnitab arve.
Kustuta -kustutab aktiivse lahtri sisu.
Sisesta - liigutab hiirekursori järgmisesse lahtrisse (Enter klahvi asendaja).
Sisene - avab login akna, kus saab teise kasutajaga siseneda.
Nupud - avab alammenüü, kus on lisavalikud, lisanupud.

Arve hetkeseis - avab arve hetkeseisu aruande, kus näha arve saldo.
Varjatud rida - lisab arvele lisarea, millest järgnevad read on väljatrükil peidetud.
Kalender - avab graafilise Kalendri.
Tegevus - avab tegevuse kaardi, mille saab siduda selle arvega.
Artiklid - avab artiklinuppude vaate.
Trüki tshekk - printimine.
Tagasi - kauba tagastamine, krediteerimine.
Müü KK - kinkekaardi müümine. Saab sisestada kohe uue kinkekaardi või eelnevalt sisestada seadistusse "Väljastatud kinkekaardid".
Ava sahtel - kui tshekiprinteri küljes on kasutusel kassasahtel, siis printimise käsklus avab ka sahtli.

Müügiarve peal Operatsioonide menüü alt on kadunud valikud

Alates Standard Books 8.1 ja Books 8 versioonist on osad Operatsioonide("ratta") menüü valikud liigutatud arve ridadele. Kuna operatsioonide menüü valikute nimekiri ei mahutanud enam kõiki valikuid, siis tõsteti osad funktsioonid artiklite ridade juurde. Nende funktsioonide kasutamiseks tuleb vajutada arve reanumbri peale, nii et terve rida muutub aktiivseks ja siis hiire parema klahviga rea peal vajutades avaneb lisamenüü.

Uue menüü all on näiteks sellised valikud:

- Artikli hetkeseis
- Vaata eelmisi müügihindu
- Lisa päise rida
- Lisa peidetud rida
- Lisa kinnipidamine
- Lisa vahesumma
jt.

Uue müügiarve tegemisel hüppab hiirekursor artikli koodi lahtrisse. Kuidas muuta?

Arve koostamisel asetub kursor vaikimisi kliendi koodi lahtrisse. Kui hiirekursor asetub kohe artiklikoodi väljale, siis on võimalik seda muuta seadistuses: 

moodul "Kassamüük,POS" - Seadistused - POS seadistused - "Aktiivne väli uuel arvel" = Vaikimisi 

Seadistuse muutmiseks tuleb moodul "Kassamüük,POS" ajutiselt aktiveerida Üldise mooduli seadistuses "Süsteemi kasutamine". 

Arvele ununes panna linnuke "Muuda ladu"

Kui müügiarvele märkida valik "Muuda ladu" ("Uuenda ladu"), siis vähendatakse laoseisu automaatselt selle arve alusel.

Kui kogemata ununeb märkida valik, aga kaup pidi siiski laost välja minema, tuleb käsitsi eraldi teha Laomahakandmine.

Kas tohib tühistada arvet, millel on märgitud valik "Uuenda ladu"?

Arved, millel on "Uuenda ladu (Muuda ladu) linnuke märgitud, saab tühistada, kuid see ei ole soovitatav FIFO kuluarvestuse meetodi kasutamisel. Arve tühistamisel tekib lattu kogus tagasi, aga mitte FIFO õigesse järjestusse.

Kaalutud keskmise kuluarvestuse puhul võib tühistamise võimalust kasutada.

Kuidas arvet tühistada, kui laekumine on ka juba sisestatud?

Müügiarve on kinnitatud ja sellele on koostatud ka laekumine, mis on samuti kinnitatud.

Arveid, millele on laekumine tehtud, ei saa otse tühistada. Selleks tuleb toimida järgnevalt:

1. Ava laekumine ja koosta laekumisest Koopia. "Saadud summa" veerus lisa summale miinusmärk ette. Salvesta ja kinnita kaart.
Laekumine on sellega annuleeritud.

2. Avage ekraanile originaalarve, mida soovid tühistada. Vali menüüst Kaart > Tühista. Arve kaardile ilmuvad punased jooned.
Arve ja finantskanne on sellega tühistatud.

Mida tähendavad erinevad värvid Arvete sirvimise aknas?

Müügiarvete moodulis Arvete registris on sirvimisaknas kõik müügiarved värvide alusel eraldatud, et saada kiire ülevaade arvete hetkeseisust. 

Valge rida - Arve tasumistähtaeg ei ole veel kätte jõudnud;
Punane rida - Arve tasumistähtaeg on möödunud ning arve on maksmata;
Roheline rida - Arve on täielikult tasutud või krediteeritud.

Mille jaoks on müügiarve all vasakus nurgas valik "Kolmnurktehing"?

Alates Standard Books versioonist 8.1 on arvetele lisatud vastav linnuke, mis on vajalik Müügiarvete mooduli "VD aruanne" jaoks. 
Arve koostamisel pole valik “Kolmnurktehing” vaikimisi täidetud. Antud valik ei ole kohustuslik ning seda saab muuta vaid siis, kui arve kaart ei ole veel kinnitatud olekus.

Programm ei lase muuta müügiarve kande kuupäeva, kuidas saab?

Kande kuupäeva muutmiseks tee vastav seadistus Finantsi moodulis. Seadistuses "Kandesisestus" märgi valik "Luba kande kp muutmist"

Kuidas müügiarvet tühistada?

Kinnitatud arvet ei ole võimalik parandada ega kustutada, aga kui sa pole arvet veel kliendile saatnud, on võimalik arve programmis "tühistada". Tühistamine on vajalik olukorras, kui arve on kinnitatud, kuid pole kliendile veel saadetud.

1. Ava arve ekraanile, mille sisestamisel oled eksinud ja soovid tühistada.
NB! Jälgi, et arve aken oleks "Vaata" olekus, mitte "Muuda".

2. Vali Kaart menüüst "Tühista". Arvele tekivad peale punased jooned, samuti tühistatakse automaatselt arvest tekkinud finantskanne.

Aruannetes tühistatud arveid ega kandeid ei näe. NB! Sama arve numbrit enam kasutada ei saa.

Tühistamise käsklusega kõrvaldatakse Arve Müügireskontrost ning Arvest koostatud Finantskanne. Tühistatud Arve on lihtsalt eristatav, kuna kõiki välju läbivad punased jooned. Neid punaseid jooni näed ka aknas Arved: Sirvi.

See funktsioon on mõeldud kasutamiseks situatsioonides, kus Arvetele on numbrid ette antud (nt blankettidele trükitud) ning kui ei soovi koostada Kreeditarvet. Seda ei ole soovitatav kasutada, kui tahetakse, et Arve tühistamine mõjutaks ka Ladu. Sel juhul tuleb teha Kreeditarve ja võtta kaup lattu tagasi Laosissetulekuga või Tagastatud kauba kaardiga.

Arvet ei saa tühistada, kui see on tasutud, kui see ei ole kinnitatud või kui selle Arve kuupäev on varasem Üldise mooduli seadistuses Kuu lukustamine määratud Lukusta müügiarved kuupäevast.

VAATA VIDEOT

Kuidas saab kasutada müügiarve peal valikut "Vaidlustatud"?

Müügiarve peal on võimalik kasutaja poolt käsitsi märkida linnuke "Vaidlustatud". Märgi antud valik, kui Arve on kliendi poolt vaidlustatud.  Vaidlustatud Arved saab niimoodi jätta välja teatud aruannetest ja dokumentidest, nagu näiteks aruanded Kliendi väljavõte tasumata arved ja Müügireskontro. Siiski saab sellisele Arvele koostada Viivisarveid ja Märgukirju, juhul kui pole märgitud valikuid "Ära arvesta viivist" ja "Ära koosta märgukirju". Valikut "Vaidlustatud" saab märkida ka peale Arve kinnitamist.

Kui Arve tasumisega on juba kaua hilinetud, saab võla kanda Müügivõlgade kontolt Vähetõenäoliselt laekuvate võlgade kontole, kasutades hooldusfunktsiooni "Vähetõenäoliselt laekuvad võlad". See funktsioon märgib Arve automaatselt Vaidlustatuks ja nii ei kanta võlasummat sellele kontole uuesti järgmine kord hooldusfunktsiooni "Vähetõenäoliselt laekuvad võlad" kasutamisel. Samuti ei kanta võlasummat juhul, kui märgid Arvel ise valiku "Vaidlustatud".
Kui töötad mitmekasutaja süsteemiga, saad Kasutajagruppe kasutades teatud kasutajatelt võtta võimaluse märkida Arveid Vaidlustatuks.

Milleks saab kasutada Müügiarve sisestamisel lahtrit "Lisamaks"?

Müügiarve sisestamise aknas all ääres on väli "Lisamaks". Seda on võimalik kasutada koos järgneva seadistusega:

Finants moodulis Käibemaksukoodide seadistuses on võimalik KM-koodile määrata lisamaksu protsent, B.osal veerg "Maksu %" ja "Maksukonto". Näiteks, keskkonnamaksu või metallimaksu arvutus.

Arve sisestamisel vali artikkel ja sisesta hind. Valides vastava KM koodi, millele on kirjeldatud selline lisamaksu %, siis ilmub selle maksu summa Lisamaks väljal. Arvele artiklite lisamisel arvutatakse see summa ümber. Arve kinnitamisel krediteeritakse lisatasu summas vastavale KM koodile määratud Maksukontot.

Müügiarve kinnituse staatust ei saa muuta

Müügiarvet, mis on kinnitatud märkega, ei saa muuta kui müügiarve on seotud laekumisega või kreeditarvega. Sellisel juhul tuleb kõigepealt annuleerida seotud laekumine või kreeditarve.

Kui oled eksinud arve sisestamisega ja arve pole kliendile saadetud, soovitame kasutada tühistamise funktsiooni. Tühistamise järel ilmuvad arvele punased jooned, kuid arvest saad teha koopia, et õigesti uus sisestada:

ava arve ekraanile, vali "Kaart" menüüst valik "Tühista".

NB! Sama arve number ei ole kasutatav. Funktsiooni ei tohi kasutada laoseisu muutvate arvetega (linnukesega "Uuenda ladu")

Ei ole võimalik muuta müügiarve kuupäeva

Enne müügiarve kinnitamist on võimalik kasutajal arve kuupäeva vabalt muuta. Kui "Arve kp" lahtrit siiski muuta ei õnnestu, kontrolli seadistust:

moodul Müügiarved -> Seadistused -> Lausendamine M/R -> valik "Nõua arvete kronoloogiat". Eemalda linnuke, et programm laseks arve kuupäeva muuta.

Mis vahe on Arve Kuupäeval ja Kande kuupäeval?

"Arve Kuupäev" on dokumendi väljastamise kuupäev, selle järgi arvutatakse ka tasumistähtaeg. "Kande kuupäev" on kuupäev, millega koostatakse antud arvele finantskanne (mõjutab kasumiaruannet, bilanssi, KM aruannet). Tavaliselt on need kuupäevad samad, kuid vajadusel võivad erineda. Kande kuupäeva muutmiseks, tuleb eelnevalt teha seadistus Finantsi moodulis "Kandesisestus" valik "Luba kande kp muutmist"

Kuidas teha arveid mõnes muus valuutas?

Valuutas arvete sisestamine on sarnane tavalise arve sisestamisega. Oluline on valuutakursi ja valuuta sisestamise järjekord. 

Enne valuutaarve sisestamist täida ära valuutakurss Üldises moodulis registris "Valuutakursid". Sisesta arve kuupäeva kurss sellele valuutale, milles arvet hakkad tegema. Kui kurss on sisestatud, siis võid arvet sisestama hakata. Alusta kliendi valikust. Kui klient on arve päises valitud, siis vali valuuta arve all jaluses Ctrl+Enter valikuga. Nüüd täida ära ülejäänud väljad.
NB! Valuuta kood tuleb valida enne artiklite ridade sisestamist.

Täpsema kirjelduse valuuta arvete koostamiseks ja vajalike seadistuste tegemiseks leiad eraldi "Valuutade" juhendist: PDF

Vaata ka videot SIIT


Laekumised

Kuidas sisestada laekumist?

Sama tähtis kui Arvete esitamine on Laekumiste registreerimine. Efektiivseks võlgnevuste jälgimiseks tuleb Arvete ja Laekumiste registrid hoida aktuaalsetena. 

Uue Laekumise sisestamiseks mina moodulisse Müügiarved, registr Laekumised. Vali Koosta menüüst "Uus laekumine" või kasuta klahvikombinatsiooni Ctrl-N (Windows) või Command-N (Mac).
Võid ka valida juba sisestatud Laekumise, mille sarnast uut soovid koostada ning Koosta menüüst valida "Koopia".

Laekumise sisestamine

Nr. Laekumise number. Kasuta Ctrl+Enter, et valida numbriseeria nimekirjast järgmine. Laekumise salvestamise hetkel annab programm numbri automaatselt.

Op. kp. - Kuupäev, mille alusel koostatakse Laekumisest finantskanne.

Viide - Seda välja võid kasutada, kui soovid eristada Laekumisi muul alusel kui Laekumise number (näiteks, panga viitenumber).

Viitenumbrit näed ka aknas ‘Laekumised: Sirvi’, mis võimaldab otsida Laekumisi Viitenumbri järgi. Samuti saad tellida aruannet ‘Laekumiste nimekiri’ vastavalt Viitenumbrile. Viitenumber kantakse ka Laekumisest koostatud finantskandele.

Tasumisviis - Kasuta Ctrl+Enter valimiseks. Tasumisviis määrab, millist kontot Laekumise summas debiteeritakse.

Ühele Laekumise kaardile võid sisestada erinevate Klientide makseid, erinevate Arvete eest. Võimalik on ka kasutada erinevaid Tasumisviise: erinevatele ridadele saad määrata oma Tasumisviisid, kui need erinevad päises olevast.

Arve - vali Ctrl+Enter tasumata arvete nimekirjast arve nr, mida klient tasus.

Arve nr sisestamisel sisestub automaatselt "Saadud summa". Kui klient maksis vähem, siis muuda "Saadud summa" veergu.
Kinnita laekumine, kui summa sobib.

Täpsem juhend lk 92: PDF

 

Kuidas sisestada laekumist valuutas?

Valuutas laekumise sisestamine sarnaneb laekumisega baasvaluutas. Erinevus tuleb sisse "Panga summa" ja "Saadud summa" täitmisel.

Laekumise sisestamisel saad igale reale määrata erineva valuuta. Seega võid kõik samal päeval toimunud laekumised registreerida ühe laekumise kaardina olenemata valuutast.

Vaikimisi eeldatakse, et laekumine tehakse samas valuutas, milles müügiarve saadeti. Arve numbri sisestamisel sisestub ka vastav valuuta kood. Programm kasutab hetkel kehtivat Euroopa Keskpanga valuutakurssi, mis on sisestatud Üldises moodulis registrisse Valuutakursid. Kursid peavad olema sisestatud enne laekumise koostamst.

Näide: Müügiarve on EUR valuutas. Arve tasutakse USD-s, kuid EUR pangakontole.
Sellisel juhul "S. val."=USD, 
"Saadud summa" = summa dollarites,
"P. val."=EUR,
"Panga summa"=summa eurodes.

Kuidas saab lihtsalt leida, milliste müügiarvete tähtaeg saabub järgneva 3 päeva jooksul?

Selleks saad kasutada Müügiarvete mooduli aruannet Laekumisennustus, mis aitab rahavoogude prognoosimisel, annab informatsiooni teatud kuupäevaks oodatavate Laekumiste kohta. Aruandes esitatakse laekumata Arved järjestatuna Laekumistähtaegade järgi.

Klient - Kasuta seda välja, kui soovid teada, kui palju on oodatavaid Laekumisi teatud Kliendilt.
Laekumised kuni - Aruandesse ei kaasata Arveid, mille Laekumistähtaeg on siin näidatud kuupäevast hilisem. Seda välja kasutatakse rahavoo ennustamiseks teatud kuupäevaks.
Müügimees - Kui soovid aruandesse teatud Müügimehe Arveid, sisesta selle Müügimehe initsiaalid siia.
Objekt - Kui soovid aruandesse teatud Objekti kandvaid Arveid, sisesta see Objekt siia. Siia sisestatakse Objekt arve päisest, mitte arveridade Objektid. Kui sisestad mitu komadega eraldatud Objekti, võetakse aruandesse ainult sellised Arved, mis kannavad kõiki märgitud Objekte.

Esitus - Määra nendel väljadel aruande kuju.
Detailne - Aruandesse kaasatakse kõik müügivõlad.
Ajal. jaotatud - Aruandesse kaasatakse kõik müügivõlad kokku võetuna ning ajaliselt grupeerituna.

Tasumispäev - Vali, kas aruandes loetakse tasumistähtajaks Arve Laekumistähtaega või viimast päeva, mil sellele Arvele veel kassa-ale kehtiks.

K.a. kinnitamata - Tavaliselt võetakse aruandes arvesse ainult kinnitatud Arved. Kui soovid kaasata ka kinnitamata Arved, märgi see valik. Kinnitamata Arved esitatakse aruandes omaette.
V.a. vaidlustatud arved - Märgi see valik, kui soovid, et aruandest jääksid välja vaidlustatud Arved.

Mille järgi oskab programm imporditud laekumised siduda õigete müügiarvetega?

Selleks, et programm aru saaks, milline müügiarve laekus või millist ostuarvet tasuti pangas (tasumiste impordi puhul), kontrollib programm andmeid importimise hetkel järgmiselt:

1. Arve viitenumber
Kui arvepõhist viitenumbrit ei leita, otsitakse edasi kontakti järgi, kellega summa siduda.

2. Kontakti andmete otsimise järjekord
Laekumiste impordi puhul: 1. kliendipõhine viitenumber, 2. reg nr., 3. kliendi nimi(selle jaoks peab olema OÜ,AS,MTÜ seadistuses eristatud).
Tasumiste impordi puhul: 1. väli Arvelduarve, 2. väli IBAN kood, 3. kliendi nimi (selle jaoks peab olema OÜ,AS,MTÜ seadistuses eristatud)

3. Kui kontakt on tuvastatud, siis kontrollitakse panga kommentaari/selgitust.
Kui seal on sõna ""ETTEMAKSUARVE"" või ""ETTEMAKS"" kirjas, siis koostatakse laekumise kaardile ettemaks sellele kontaktile. Kui selgituse lahtris on kirjas ARVE ja ARVE NR (Arve 100212), siis seotatakse konkreetse arvega.

Kui selgituse lahtris on mitu arve numbrit (komadega eraldatud), siis programm ei erista konkreetselt neid arveid, vaid hakkab kuupäevaliselt kronoloogiliselt arveid siduma, arve numbreid ei kontrollita. Ehk seotakse automaatselt kinni maksetähtaja alusel: arve mis tuleb esimesena maksta (kõige kauem võlas olnud arve), see seotakse esimesena, ja siis järgmine maksetähtajalt makstav arve jne.

Miks laekumise finantskandele ei teki KM konteeringut?

Kontrolli neid seadistusi:

1. Moodul Müügiarved - Seadistused - Lausendamine Müük - peab olema märgitud valik "Konteeri Laekumise KM".

2. Moodul Finants - Seadistused - Käibemaksukoodid - seadistuses ei tohi kattuda “Müügi KM” ja “Laek KM” kontod. Kui need on samad, siis kannet ei teki.

Kas korteriühistu saab importida eraisikute laekumisi pangast?

Jah, kui kasutusel on Korteriühistu moodul ja korteriomanikele saadetakse programmist arveid, siis on hiljem võimalik arvete laekumised internetipangast importida raamatupidamisprogrammi. Importfunktsioon asub moodulis Müügiarved - Funktsioonid - Impordid - Pangafail, SEPA.

Importimise funktsiooni kasutamise eeldused:
1. Programmi versioon 8.3 või uuem.
2. Täidetud on seadistus "SEPA Pangafaili import" moodulis Müügiarved. 
3. Soovitame arvetel kasutada viitenumbreid, mille alusel korteriomanikud/kliendid maksed teostavad. Viitenumbrite puudumisel tuleb imporditud laekumiste andmed üle kontrollida ja sisestada puuduv info.

Laekumise salvestamisel ilmub teade "Laekumist ei saa salvestada. Negatiivsed väärtused pole lubatud."

Teade ilmub juhul, kui kasutajaõigustes on kasutajale piiratud negatiivsete summadega laekumiste sisestamine. Õiguse muutmiseks mine moodulisse Üldine - Seadistused - Kasutajagrupid. Vali ja ava vastav kasutajagrupi kaart. Lisa vabale reale:

Toiming / Luba negatiivset summat laekumisel / Täis

Kui laekumisel vahetada tasumisviisi, siis ei muutu Kommentaaris tasumisviisi nimetus?

Laekumise koostamisel on võimalik Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga valida Tasumisviis ehk millisest pangast summa laekus. Tasumisviisi koodi sisestamisel täidab programm ära Kommentaari lahtris tasumisviisi nimetuse. Kui kasutaja soovib, saab seda vahetada.

Kui tasumisviisi koodi vahetamisel ei uuene Kommentaari lahter automaatselt, tuleb üle kontrollida seadistus Finants moodulis - Seadistused - RiigiTarkvara seadistused. Kui sinu ettevõte ei ole riigieelarveline asutus, ei tohi selles seadistuses olla märge "Aktiveeri RiigiTarkvara funktsionaalsus".

Kuidas pangast laekumisi saab importida automaatselt?

Uue formaadiga panga väljavõtte impordiks on soovitatav kasutada Books 8.4 või uuemat versiooni. See laekumiste import kasutab uut XML formaati, mida kasutavad ühiselt suuremad Eesti pangad.

Automaatse impordi teostab serverprogramm ja see saab toimuda samaaegselt teiste kasutajate töötamisega.

SEADISTUSED

1. Seadistus "SEPA pangafaili import".

1.1. Laekumiste või tasumiste importimisel otsib programm failist infot maksja/tarnija kohta ja võrdleb Kontakti kaardil väljasid "Reg Nr.1" (või "Reg Nr.2"), "Arveldusarve",  "IBAN kood". Leides ühe nendest, oskab programm laekunud summa automaatselt siduda õige kliendiga. Kui need on täitmata, otsib programm vastet maksja nime järgi.

1.2. Et maksja/tarnija nime järgi otsimine oleks täpsem, tuleb täita seadistus mooduli Müügiarved - Seadistused  "SEPA pangafaili import". 

1.3. Ettevõtlusvormid - sisesta "AS,OÜ,MTÜ,TÜ,SA". Selle täitmisel on lihtsam nime otsida, sõltumata kas näiteks OÜ on sisestatud nime ette või järel. 

1.4. Koosta - märgi valik "Laekumised". Kui on vaja tasumisi importida, siis märgi ka valik "Tasumised". 

1.5. Import faili asukohta serveris
Sisesta faili asukoht serveris. Näiteks: ./ImportFrom
Serverprogrammi kataloogi sees peab olema sama nimega alamkaust, kuhu tuleb laekumiste fail enne tõsta. 

1.6. Imporditud faili asukoht serveris 
Sisesta asukoht, kuhu tõstetakse imporditud failid. See on vajalik nö. arhiveerimise eesmärgil. Näiteks: ./Imported 
Serverprogrammi kataloogi sees peab olema sama nimega alamkaust. 

1.7. Import aeg (Tund) - määra täistund, millal import automaatselt käivitub. Näiteks, kui import peaks toimuma hommikul kell 9.00, tuleb panna seadistusse  9. Kui import toimub kell 2 päeval, siis tuleb panna seadistusse   14 
1.8. Perioodiline toiming - kui märgid linnukese, siis toimub automaatne import "Ajastatud tegevused seadistuse" järgi. Kui siin valik jätta märkimata, toimub import vastavalt eelmisele väljale pandud seadistusele. 
1.9. Viimase impordi toimumise aeg - see väli täidetakse programmi poolt automaatselt peale importi.  

2. Moodulis Tehnika - Seadistused - "Ajastatud tegevused".
2.1. Täida väli  Taustatoimingud - HAL Toiming:  SepaTimed
2.2. Käivitamine sekundite vahel - määra kui tihti käib serverprogramm uut importfaili kontrollimas. Näiteks 3600 (ehk kord tunnis käib programm kontrollimas, kas määratud kaustas on uut faili).
NB! Reaalne import toimub siiski sel tunnil, mis on määratud seadistuses "SEPA pangafaili import".

3. Moodul Müügiarved - Seadistused - Tasumisviisid.
Ettevõte arveldusarve ehk IBAN kontonumber peab olema sisestatud veerus "A/a IBAN".

 

KASUTAMINE

Kui kasutatakse automaatset importimist ja seadistus on täidetud, siis kasutaja saab laadida oma töökohas pangaväljavõtte faili serverisse siit:
moodul Müügiarved - Funktsioonid - Impordid - "Pangafail, SEPA". 
NB! Selle funktsiooni kasutamisel veel ei toimu laekumiste importi programmi, vaid laekumiste fail laaditakse kasutaja arvutist serverisse kindlasse kataloogi, mis seadistuses on määratud. Vastavalt "Ajastatud tegevused" seadistuses määratud aja möödudes võtab serverprogramm ise automaatselt selle faili ja impordib siis laekumised programmi sisse.

Imporditavate andmete kontroll

- Internetipangas koostatud failist imporditakse laekumiste andmed ka siis, kui tasutava arve numbrit ei leia. Siis tekivad Laekumiste kaardid, kus need arve nr-ta read on osaliselt täidetud.
- Programm otsib failist laekumisi maksja nime järgi. Kui viitenumbreid ei kasutata, siis hakkab programm kinni kandma kõige vanema kuupäeva järgi arveid. Kui laekunud summa on suurem, kui kõikide arvete saldo, siis see tekib ettemaksu reana.
- Teenustasusid ei impordita. Need on võimalik sisestada Finants moodulisse kannetena (või koondkandena kord kuus).
- Kliendipõhised viitenumbrid tuleb sisestada üks kord Kontaktide kaartidele "Reg. nr. 2" lahtrisse või Korteriühistu osal "Viitenumber" lahtrisse.

 

Käsitsi laekumiste importimise toimingu kohta loe SIIT

Kustutasin kogemata laekumise kande, kas saab taastada?

Kui lakeumisest tekkinud finantskanne on kogemata kustutatud, siis saab seda kannet taastada. Mine moodul Üldine > Funktsioonid > Hooldused > "Koosta finantskanded". Väljale "Seerianr." avanenud aknas märgi täpikesega "Laekumised" ning sisesta laekumise number (Ctrl-Enter valikuaken siin ei avane).

Laekumise sisestamisel ilmub teade "Sisesta arve number"

Teade ilmub juhul, kui soovitakse sisestada ettemaksu ehk arve number puudub. Et kliendi ettemaksu oleks võimalik sisestada märgi Kliendi/kontakti kaardil "Tingimused" osal valik "Ettemaks".

Laekumist ei saa kinnitada, ilmub teade "Vale kuupäev"

Laekumise dokumendi kuupäev ei tohi olla laekumise ridadel olevate Arvete kuupäevadest varasem. Kui raha laekumine toimus enne arve väljastamist, siis selline laekumine tuleb kirjeldada ettemaksuna (laekumine ilma arve nr-ta).

Kuidas parandada laekumist?

Laekumise parandamine tuleb teostada järgnevalt:

1. Laekumiste sirvimise aknas leia laekumine, mida on vaja parandada.
2. Tee sellest Koopia. Luuakse uus Laekumise kaart, mis on koopia vigasest kaardist.
3. Lisa miinusmärk "Saadud summa" veerus, summat ennast muutmata.
4. Salvesta ja kinnita laekumine.
5. Nüüd sisesta kolmas laekumine, õigesti.

Vaata ka videot SIIT

Laekumise sisestamisel ilmub teade "Tellimuse nr puudub"

Kontrolli Müügihalduse mooduli seadistust "Ettemaksud". Vastavalt vajadusele, eemalda valk "Kasuta müügitellimuse numbrit ettemaksuarvel".

(Enterprise ja Standard ERP versioonis moodul Müügihaldus = Müügitellimused)

Kuidas kajastada programmis topelt laekumist?

"Klient kandis ülekandega ühe arve eest kaks korda sama summa. Soovime topeltsumma tagasi kanda. Kuidas sellist tehingut kajastada?"

Mõlemad summad tuleb raamatupidamises siiski fikseerida ehk tuleb sisestada kaks laekumist samale arvele. Peale teise laekumise kinnitamist on arve saldo miinusega. Kui topeltsumma on kliendile tagasi kantud, siis sisesta kolmas laekumine samale arvele, aga nüüd
lisa summa ette miinusmärk.

Kuidas pangast laekumisi importida programmi käsitsi?

Uue formaadiga panga väljavõtte impordiks on soovitatav kasutada Books 8.4 või uuemat versiooni. See laekumiste import kasutab uut XML formaati, mida kasutavad ühiselt suuremad Eesti pangad.

Käsitsi saab kasutaja laekumiste faili importida ainult oma töökohas ja ainult siis kui teised kasutajad on programmist väljunud. See on vajalik selleks, et impordi hetkel ei sisestaks keegi kasutajatest topelt laekumisi.

Käsitsi importimiseks vajalikud seadistused:

1. Laekumiste importimisel otsib programm failist infot maksja kohta ja võrdleb Kontakti kaardil väljasid "Reg Nr.1" (või "Reg Nr.2"), "Arveldusarve",  "IBAN kood". Leides ühe nendest, oskab programm laekunud summa automaatselt siduda õige kliendiga. Kui need on täitmata, otsib programm vastet maksja nime järgi.

2. Et maksja nime järgi otsimine oleks täpsem, tuleb täita seadistus mooduli Müügiarved - Seadistused  "SEPA pangafaili import". 
Ettevõtlusvormid - sisesta "AS,OÜ,MTÜ,TÜ,SA". Selle täitmisel on lihtsam nime otsida, sõltumata kas näiteks OÜ on sisestatud nime ette või järel. 
Koosta - märgi valik "Laekumised".

3. Moodul Müügiarved - Seadistused - Tasumisviisid. 
Ettevõte arveldusarve ehk IBAN kontonumber peab olema sisestatud veerus "A/a IBAN".

Kasutamise loogika:

Importimise funktsioon asub moodulis Müügiarved - Funktsioonid - Impordid - "Pangafail, SEPA".

- Internetipangas koostatud failist imporditakse laekumiste andmed ka siis, kui tasutava arve numbrit ei leia. Siis tekivad Laekumiste kaardid, kus need arve nr-ta read on osaliselt täidetud.

- Programm otsib failist laekumisi maksja nime järgi. Kui viitenumbreid ei kasutata, siis hakkab programm kinni kandma kõige vanema kuupäeva järgi arveid. Kui laekunud summa on suurem, kui kõikide arvete saldo, siis see tekib ettemaksu reana.

- Teenustasusid ei impordita. Need on võimalik sisestada Finants moodulisse kannetena (või koondkandena kord kuus).

- Kliendipõhised viitenumbrid tuleb sisestada üks kord Kontaktide kaartidele "Reg. nr. 2" lahtrisse või Korteriühistu osal "Viitenumber" lahtrisse.

 

Automaatse laekumiste impordi kohta loe SIIT