Sven Karuse

Betoonimeister: Terve kontsern peopesal

Betoonimeister toodab, transpordib ja pumpab erinevaid betoonisegusid nii professionaalsetele betoonipaigaldajatele kui ka väike- ja individuaalehitajatele.  Kontsern koosneb ühest ema- ja kahest tütarettevõttest.

Ettevõttel on Eestis kokku viis tehast, neist kaks asub Tallinnas Männikul, ülejäänud kolm Jõhvis, Tartus ja Tapal. Kogu kontserni tegevus on ära jagatud kolme ettevõtte peale. Emaettevõte AS Betoonimeister haldab Tallinna tehaseid, Tartu tehas kuulub tütarettevõttele Betoonimeister Tartu AS. Jõhvi ja Tapa tehast opereerib Betoonimeister Jõhvi AS. Mõlemad tütarettevõtted kuuluvad täielikult emaettevõttele.

Betoonist saab tänapäeval teha kõike, mida arhitektid ja projekteerijad suudavad välja mõelda. Betoonisegud leiavad kasutust alates aiapostide ja suveköökide vundamentidest ning väikeehitajate ehitusobjektidest kuni keeruliste insenertehniliste rajatisteni maanteedel, sadamates ja tuuleparkides. Kuna ehitustegevus on taas hoogustunud ja ehitatakse just palju betooni nõudvaid objekte, on ettevõttel on praegu head ajad.

Lihtne hallata
Et seda kõike finantsiliselt hallata, on Excellent loonud konsolideerimismooduli. „Süsteem toimib nagu kellavärk,” tõdeb Betoonmeistri pearaamatupidaja Kairi Kaldoja.

Standard Booksi konsolideerimismoodul töötab nii, et informatsioon tütarettevõtetest jõuab emaettevõtte aruannetesse automaatselt. See teeb konsolideeritud aruannete tellimise väga lihtsaks ning kõrvaldab ettevõtetevahelise andmete kopeerimisega kaasneva vigade tekkimise ohu. „Kasumiaruande saan teha igal hetkel. Meie jaoks on tähtis, et ettevõtted oleksid eraldi vaadeldavad, aga samas jookseks kogu info ka kokku,” selgitab Kairi.

Tütarettevõtted on omaette kulukeskused ning neile esitatakse teise tütarettevõtte varade kasutamise eest arve. Sellised kontsernisisesed kulud ja tulud tuleb konsolideeritud aruandlusest välja jätta.

Kairi sõnul arveldavad ettevõtted kontserni sees turuhinnaga, mis tähendab, et kui emaettevõte ostab tütrele kaupa, müüb emaettevõte tütrele kauba edasi ise selle pealt kasu teenimata. See on kontsernisisene põhimõte, et omavahelistelt tehingutelt kasumit või kahjumit ei tule. „Programmis näeb kenasti ära, mida emaettevõttes Jõhvi või Tartu ettevõtete jaoks on ostetud. Mõlemal tütrel on emaettevõtte kasumiaruandes oma kulukontod ja kuu lõpuks läheb konsolideeritud aruandes kontoseis tütardega nulli,” räägib Kairi. „Kui kaup on tütarettevõttele müüdud, siis kajastub see emaettevõtte kasumiaruandes miinus- ja tütre kasumiaruandes plussreaga. Teisisõnu, kui emaettevõte müüb tütarettevõttele, siis ei kajastu see mitte tulukontol, vaid vähendab tütarettevõtte kulukontot, kus tehing kajastub miinusmärgiga. Samuti on tütarettevõtte kasumiaruandes emaettevõttelt ostetud kaubad eraldi kulukontol ja konsolideeritud aruandes need omavahelised kontod elimineeritakse. Kõik jookseb suurepäraselt.”

See, et emaettevõte tütarettevõtteid kaubaga varustab, on ajalooliselt nii kujunenud. Emaettevõttel on tarnijatega lepingud ja tihtilugu tuleb mõnda varuosa või kaupa just Tallinnast hankida. Siis on lihtsam kui varustaja selle Tallinnas ära ostab ja edasi saadab. „Tallinnas on kõige suurem tootmine. Siin liigub kaupa rohkem ja on asju, mida Jõhvist ei pruugi üldse saadagi,” lisab Kairi.

Oluline on tervikpilt
Kontode ülesehitus on selline, et omavaheliste tehingute väljatoomine on lihtne.
Konsolideeritud aruandes lisatakse tütarettevõtete kontosaldod emaettevõtte kontode saldodele, millega need seotud on. See, millise emaettevõtte kontoga konsolideeritakse, määratakse tütarettevõtete kontokaardil. Seega, kuna emaettevõte tütarde pealt ei teeni, ei ole vaja ka omavahelisi kasumeid või kahjumeid elimineerida ning konsolideeritud kasumiaruandes ega käibes omavahelised tehingud ei kajastu.
Kairi sõnul on Betoonimeistri jaoks oluline vaadata kontserni tervikuna. „Ikka on nii, et mõnel kuul läheb ühel tütrel paremini, siis jälle teisel. Oluline on tervikpilt ja seda pakuvad konsolideerimisaruanded kenasti,” räägib Kairi. Samas saab ta vaadata ka iga ettevõtte seisu eraldi.

Betooniturg võib olla väga kõikuv ning kogu aeg tuleb kätt pulsil hoida. Igakuise koosoleku puhuks võtab raamatupidaja alati hetkeseisu välja. „Meil on vaja kogu aeg operatiivset infot, et prognoose ja plaane teha,” lisab Kairi.
Betoonimeistrid on algusest peale tütarettevõtete kaudu oma ettevõtet juhtinud. “Alates 2005 on nii olnud ja seda pole olnud põhjust muuta, sest kõik toimib,“ sõnab Kairi.
Ta möönab, et alguses pidi numbreid kokku lööma Excelis ja see oli töömahukas. Kui kümmekond aastat tagasi konsolideerimisaruanded tööle hakkasid, läks kõik palju lihtsamaks.

Tütarettevõtted peavad küll igal aastal esitama iseseisva majandusaasta aruande, aga see on teisalt Kairi sõnul ka vajalik. „Majandusaasta aruanded aitavad üle vaadata, kas kõik klapib ja seni on klappinud. Audiitorid on ka rahul. Kui küsitakse konsolideeritud aruannet, siis ma ütlen, et kohe lähen prindin välja. See alati üllatab audiitoreid, et ma saan seda kohe nii kiiresti teha,” räägib Kairi.

Faktid

  • AS Betoonimeister on 2005. aastal asutatud Eesti omanikele kuuluv betoonisegude tootmise, transpordi ja pumpamisega tegelev ettevõte. Ettevõtte autoparki kuulub üle 40 ühiku tehnikat.
  • ASi Betoonimeister käive oli 2017. aastal 17 miljonit eurot. Ettevõttes töötab 80 inimest.
  • AS Betoonimeistri kaasabil on valminud Eesti Rahva Muuseum, Kvartali keskus ja Physicum Tartus, Ülemiste liiklussõlm, Telia büroohoone, Hilton Tallinn Park Hotel ja Vanasadama kruiisikai Tallinnas, Jõestepõllu forellikasvatus Rutikveres, Koksvere farm Viljandimaal, Aseri tuulepark Lääne-Virumaal, Auvere elektrijaam, Sillamäe sadama konteinerterminal, VKG Petroteri esimene õlitehas, Jõhvi-Kukruse viaduktid Ida-Virumaal jpm.

Erijuhud

Kui ema- ja tütarettevõtetes kasutatakse erinevaid valuutasid, peab raamatupidamine käima ühise baasvaluuta baasil.
Kui tütarettevõte kuulub emaettevõttele vaid osaliselt, vähendatakse kõigi kontode saldod vastavalt registris määratud protsendile.

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

18. apr. 2024

Kasutajalood, Hooldusteenindus, Müük ja ladu

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock Baltic OÜ jaoks katab Standard… Loe edasi

Kuidas Viimsi Vesi koostab arveid ühe päevaga?

18. apr. 2024

Kasutajalood, Vesi,Soojus,Gaas

Viimsi Vesi sai Excellenti abiga endale hästi… Loe edasi

APRILLI NIPINURK – kliendiklassifikaatorid, varjatud rida müügiarvele, automaatlausendite ja arvutusvalemite seadistamine jpm

17. apr. 2024

Nipinurk

APRILLI NIPID Mis on kliendiklassifikaator ja kuidas klassifikaatoreid… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.