Kuigi vee- ja kanalisatsiooniteenused on paljudele enesestmõistetavad, on nende taga keeruline süsteem, mis vajab pidevat uuendamist ja hooldamist. Üks olulisemaid teemasid tänapäeva veemajanduses on digitaliseerimine – protsess, mis muudab kogu valdkonda nii Eestis kui ka mujal maailmas!
Tulevikus on oodata, et vee-ettevõtted peavad üha enam kasutama digitaliseerimist ja automatiseerimist, et tõsta teenuste kvaliteeti ja vähendada kulusid. See eeldab, et ettevõtted investeerivad rohkem innovatsiooni ja otsivad koostöövõimalusi, et arendada tõhusamaid lahendusi.
Kas me teame mida me maksame?
See on esimene küsimus, millele igaüks meist peaks vastama. Enamik inimesi ei ole sellest teadlikud, mis võib viidata sellele, et me ei väärtusta seda teenust piisavalt või on teenuse hind lihtsalt nii madal, et see ei saa meilt piisavalt tähelepanu. Siin tekib oluline küsimus: kas elutähtis teenus nagu veevarustus on alahinnatud?
Veemajanduse reformimine Eestis
Eestis on 83% elanikkonnast ühendatud ühise veemajandussüsteemiga, mida teenindab 135 vee-ettevõtet. Kliimaministeeriumi veereformi raames on seatud eesmärk investeerida järgmise 12 aasta jooksul üle kahe miljardi euro veemajandusse. Suur osa sellest rahast suunatakse taristu uuendamisse ja innovatsiooni, sealhulgas digitaliseerimisse.
Üheks suurimaks väljakutseks on vee-ettevõtete arvu vähendamine, et muuta süsteem tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks. Samuti on oluline märkida, et Euroopa Liidu toetused veemajanduse jaoks on vähenenud, mistõttu peavad ettevõtted leidma uusi viise kuidas ise hakkama saada.
Digitaliseerimine on veemajanduses võtmetähtsusega, kuid selle juurutamine ei ole sugugi lihtne. Näiteks võib IT-süsteemide uuendamine võtta kaua aega, mis takistab ettevõtte tegevust. Paljud vee-ettevõtted on pidanud digitaliseerimise väljakutsetega silmitsi seistes loobuma vanadest süsteemidest ja arendama uusi, mis vastaksid muutuvatele nõuetele ja oleksid tõhusamad. Kui aga muudatused on tehtud, on töö lihtsam ja efektiivsem.
Vaatamata väljakutsetele on Eesti veemajandusel suur potentsiaal muutuda tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks. Kui suudame ületada olemasolevad takistused ja kasutada ära digitaliseerimise pakutavaid võimalusi on töö sujuv ja kiire. Kuula rohkem, mida rääkis Andres Aruhein, Eesti Vee-ettevõtete liidu juhatuse esimees: