Eva-Mai Saard

Mida tuleks tähele panna erikorra alusel palga arvestamisel ja maksmisel?

Kõigile ettevõtetele, mis kasutavad Standard Booksi, ei ole võimalik anda üheselt sobivaid juhtnööre. Kuid palga arvestamisel erikorra alusel, tuleks enne arvestuste koostamist mõelda ja vajadusel teha programmis läbi alltoodud punktid.

NB! Töötukassa ei hüvita haigusrahasid ega puhkusetasu, seega tuleks need tasud arvestada ja välja maksta samas suuruses nagu nad enne hüvitise rakendamist olid. Töötukassa hüvitab ainult töötasu.

1. Kui ettevõte kasutab Töötukassa hüvitust palga maksmisel, siis tuleb arvestada, et Töötukassa ei arvesta tulumaksuvaba miinimumi. Vältimaks tulumaksuarvestamisel võimalikke tekkivaid vahesid, tuleks töötajatega kokku leppida, et sel kuul tulumaksuvaba miinimumi ei arvestata. Töötajad saavad enammakstud tulumaksu riigilt tagasi järgmise tuludeklaratsiooni esitamisel.

Programmis tuleks eemaldada kõikidelt töölepingutelt selleks perioodiks linnuke “Arvesta tulumaksuvaba miinimumi”.

2. Ettevõte ei pea arvestama sel perioodil minimaalset sotsiaalmaksu, kui mõnele töötajale on seda eelnevalt arvestatud, tuleks antud töötaja kaardilt maksude vahelehelt eemaldada linnuke “Arvesta minimaalset sots.maksu summat”.

3. Keskmine töötasu tuleb palgaarvestajal välja arvestada Excelis (või muul viisil), kui ettevõttes rakendatakse Töölepingu seaduse §35. Samuti tuleks eraldi arvestust pidada Töötuakassa poolt hüvitatava summa üle.

4. Kui rakendub Töölepingu seaduse §35 või ka §37, siis tulevikus parema aruandluse jälgimiseks soovitame lisada töölepingutele uus rida, kus on lisatud uus tasuliik ja uus töötasu (§35 järgi keskmine töötasu või §37 järgi kokku lepitud töötasu) ning alguse periood.
Uue tasuliigi saate teha nt koopiaga seni kehtivast tasuliigist või koostate uue kaardi moodul Palk > Seadistused > Tasuliigid.
Eelmisele kehtivale tasuliigile töölepingul tuleb määrata lõpu kuupäev.

5. Uus tasuliik tuleb lisada ka konteerimisgruppi seadistusse moodul Palk > Seadistused > Konteerimisgrupid, lisage tasuliik uuele reale ja määrake finantskontod.

6. Koostada palgaarvestuse kaardid tavapäraselt (sisestada Puudumise kaardid – haigused, puhkused ja muud puudumised) ja vajadusel Avatud kande kaardid. Seejärel kasutada hooldust Koosta palgaarvestuse kaardid. Kontrolli tekkinud arvestuste kaartide andmed ja kinnita arvestuse kaardid.

7. Kui arvestuse kaardid on kontrollitud ja kinnitatud, tuleks hooldusega koostada väljamaksekaardid (soovitavalt koondväljamaksed). Väljamakse kaardil saab palgaarvestaja muuta brutotasu summat ja vajadusel koostada mitmeid väljamakse kaarte.

Kõik oleneb konkreetse töötaja Töötukassa poolt hüvitatava summa suurusest.

1. näide – ettevõte maksab omalt poolt 150€ ja ülejäänud hüvitab Töötukassa.
Siis tuleks koostada 2 väljamakse kaarti, esmalt koostada hooldusega väljamakse kaart ja muuta väljamakse kaardil brutotasu summaks 150€ ja kaart kinnitada ja võib ka TSD esitada.
Seejärel koostada hooldusega uus väljamakse kaart, sel kaardil peaks siis väljamakstav brutotasu võrduma Töötukassa poolt hüvitatava summaga. Tasumisviis ei saa olla sel juhul pank, vajadusel tuleks luua uus tasumisviisi kaart (moodul Müügiarved > Seadistused > Tasumisviisid).

2. näide – ettevõte maksab omalt poolt 150€ ja osa hüvitab Töötukassa, kuid tööandjal tuleb lisaks Töötukassa poolt hüvitatavale summale veel juurde maksta, et töötajale oleks kokku koos Töötukassaga välja makstud arvestatud töötasu.
Selle näite puhul võib koostada väljamakse kaardid järgmiselt:
1) Koostatakse esimene väljamakse kaart, määratakse brutotasu 150€, kinnitatakse.
2) Koostatakse teine väljamakse kaart, määratakse Töötukassa poolt hüvitatav summa, kinnitatakse. Sel juhul ei saa olla tasumisviisiks pank.
3) Koostatakse kolmas väljamakse kaart ning antud summa peaks siis võrduma töötajale veel makstava töötasuga, kinnitatakse.
Variant on ka kohe esimesel väljamakse kaardil märkida brutotasuks mitte 150€ vaid juba eelnevalt välja arvutatud tööandja poolt makstav töötasu. Sel juhul piisaks kahest väljamakse kaardist.

TSD esitamiseks tuleks Töötukassa väljamakselt eemaldada kinnitus, sest Standard Booksis kuvatakse TSD aruandesse andmed väljamakse kaartidelt.p

Lippude tootmine kiireks ja sujuvaks

26. veebr. 2024

Kasutajalood, Müük ja ladu

Lippude ja tekstiiltoodetega tegelev Lipuvabrik… Loe edasi

Excellent Business Forum – kergitame saladusloori sündmuse osas!

21. veebr. 2024

Uudised

Eelmisel aastal alguse saanud uus traditsioon Excellent Business Forum kasvab… Loe edasi

Seadmete hooldusprotsessid lihtsaks!

21. veebr. 2024

Uudised, Hooldusteenindus

Standard Books äritarkvara hooldusteenindusemooduli abil hoiab seadmete hooldusega… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.