Kristel Tohver

Mida võimaldab Standard Booksi palgamoodul?

Palgaarvestus on raamatupidamises üks tundlikumaid ja kõige suuremat täpsust nõudvaid valdkondi. Töötajad loovad ettevõttele väärtust, seega korrektne ja kiire palgaarvestus on oluline. Järgnevalt anname ülevaate sellest, mis teeb palgaarvestuse keeruliseks ning millistel juhtudel sobib Standard Booksi palgaprogramm.

Mis on palgaarvestuse juures keerulist?

Palgaarvestuse teeb keeruliseks, et see koondab erinevaid tasuliike, nagu puhkusetasu, haigushüvitis ja koondamishüvitis. Arvestusmeetodid on samuti erinevad. Näiteks mõnes firmas arvestatakse puhkusetasuks kuupalk, teises firmas on selleks aga kuue kuu keskmine palk. Ka tuleb palka arvestades selgeks teha, milliseid tasusid milliste maksumääradega maksustatakse. Maksustamine on isikustatud, mis tähendab, et erinevate inimeste töötasusid maksustatakse erinevalt.

Lisaks on igal ettevõttel oma eelistatud palgaarvestus, mis tähendab seda, et osad ettevõtted maksavad töötajatele põhipalka, mõnes ettevõttes on mõistlikum maksta tunnitasu ning mõnes makstakse hoopis tükitöö eest. Sellele kõigele lisandub veel töötasu maksustamine. Kui töötad ühemehefirmana, siis on enamasti valida, missuguse arvepidamise sa valid, kas kassa- või tekkepõhise. Kassapõhise raamatupidamise korral lähevad kulud ja tulud kirja nende kuupäevadega, mil raha laekub.

Tekkepõhise arvestuse korral kajastatakse tulud ja kulud siis, kui need tekkisid, ehk siis kui esitati arve. Kassapõhine arvestus on lubatud vaid FIEdel, suuremad firmad peavad kasutama tekkepõhist raamatupidamist. Kuid töötasu maksustamine on kassapõhine. Nii ongi sul tarvis kasutada korraga kahte erinevat arvestust. Tekkepõhist vajad selleks, et palga- ja maksukulud saaksid finantsaruannetes kajastatud õiges perioodis, ja kassapõhist arvestust palgalt maksude arvestamiseks ja deklareerimiseks. 

Millistele firmadele sobib Standard Booksi palgamoodul?

Palgaarvestus on nüansirohke ning seda kõike Exceli tabelisse suruda võib olla ülemäära keeruline, kuid see ei pea tähendama seda, et vajad spetsiaalset palgaprogrammi, sest palgaarvestus kuulub lisana ka paljude kvaliteetsete äritarkvarade juurde. Nii ka Standard Booksil. 

Standard Booksi palgamoodul sobib nii neile firmadele, kes maksavad põhipalka ja tunnitasu, kui ka neile, kellele sobib maksta tükitöö eest. Samas ei sobi Standard Books ettevõttele, kes teeb arvestust normtundide põhjal. 

Aitab erijuhtudel

Firmade töötajad ei pruugi kõik olla ühesugused. Juba mõnda aega soositakse mitmekesist töökeskkonda ning osalise töövõimega töötajate palkamist. Seegi pole Standard Booksi palgamoodulis takistuseks. 

Palgaarvestust saab seal teostada ka osalise töövõimega isikule. Standard Books arvestab töövõimetu töötaja eest sotsiaalmaksu riigieelarves kehtestatud kuumääralt (alampalga järgi). Nii nagu osaline töövõime, tekitab tihti küsimusi ka see, kuidas märkida ära ja arvestada töötajatele määratud preemiaid. Näiteks sõltub müügiinimeste töö sageli sellest, kui palju ta reaalselt müüa suudab. Standard Books lubab preemia siduda palgamooduliga nii, et müügiinimese preemia võetakse palgaarvestuse koostamisel arvesse. 

Mõnikord tuleb aga ette ootamatusi — näiteks on teie töötaja kellelegi võlgu jäänud ning kohtutäituril on vaja töötaja palgast teatud summa kinni pidada. Standard Booksis saab teostada kinnipidamise etteantud summast. 

Pensioni liitumispäring

Kuna praegu on pensioni II sambaga liitumine vabatahtlik, siis saab ka Standard Booksis asja lahendada nii, et pensioni liitumispäring kas aktiveeritakse või mitte. Nii tulebki kohe töötaja tööle asumisel teha päring pensionikeskusesse ja uurida välja, kas töötaja on II pensionisambaga liitunud või kas maksud on peatatud. 

Mugavus

Palgaarvestuse puhul peab arvestama riigi, töötaja ja tööandja soovide ja nõudmistega. Et suhtlus riigiga oleks sujuvam, saab Standard Booksis maksudeklaratsiooni TSD (tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse) deklaratsiooni koostada otse palgamoodulist. Samuti saabpalga väljamaksed kanda otse panka või koostada sobiva xml faili ning maksekorraldused panka üles laadida. 

 

Standard Booksi versiooniuuendus, kevad 2024

22. apr. 2024

Versiooniuuendused

Standard Booksil on valminud uus versioon ning alustame järk-järgult klientide üle… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

18. apr. 2024

Kasutajalood, Hooldusteenindus, Müük ja ladu

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock Baltic OÜ jaoks katab Standard… Loe edasi

Flow Finance’i jaoks on Standard Books alati esimene valik

18. apr. 2024

Kasutajalood, Raamatupidamine

Raamatupidamisteenust pakkuva Flow Finance´i jaoks on Standard Books oma mitmekesiste… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.