Maret Luts

Intsu Talu tomatimaailm

Kui oled kauplusest ostnud Eesti tomati, mis lõhnab ja maitseb nagu koduaiatomat, siis on see suure tõenäosusega kasvanud Põlvamaal Intsu talus.

Intsul on tootmistalu olnud juba rohkem kui 100 aastat tagasi. Aiandusega on seal tegeletud 1979ndast aastast peale. Talu peremees Voldemar Kamenik pani just sel aastal uude klaaskasvuhoonesse maha esimesed kurgiseemned. Juba varsti laiendas ta kasvupinda, sest inimeste nälg varakevadise köögivilja järgi oli suur. Kurgid läksid kaubaks Tartu ja Leningradi turul. Viis aastat hiljem tekkis mõte proovida hoopis lillekasvatust. Voldemar Kamenik uuris raamatuid, muutis natuke kasvuhoonete sisseseadet ning tegi algust lillekasvatusega. Kasvuhooneid täitsid roosid, gerberad, nelgid ning isegi orhideed, lillede kasvatamisega tegeleti kuni rublaaja lõpuni.

Edasi tulid tomatid ning nende juurde on nüüd jäädudki. Voldemar Kameniku poja Alvari eestvedamisel sai Intsu talust selline tootmine, nagu ta praegu on: hektari suurune klaaskasvuhoone, oma bioenergiakatlamaja ja pakke-laohoone koos tomatite pakkimisliiniga. Tänu mahukatele investeeringutele ja pikaajalistele taimekasvatuskogemustele ongi loodud tingimused, mis koos loodusliku päikesevalgusega võimaldavad püüda Eesti oludes maksimaalseimat saagiperioodi. Toodangumahu poolest aga on Intsu talu üks Eesti suurematest tomatikasvatajatest.

Viimane aasta pole aga Intsu talule lihtne olnud. Ootamatu terviseprobleemi tõttu ettevõtte aktiivsematest tegemistest kõrvale astunud Alvar Kamenik ütleb, et muutunud on sisuliselt kõik. Käive püsib enam-vähem prognooside piires ja paljuski just tänu faktile, et me kõik tahame süüa iga päev, sõltumata erinevatest kriisidest või sõdadest.

Majandada tuleb säästlikumalt kui varem

Peamine murekohaks on aga kulutused tootmisele, mis on kordades kasvanud, ning lisaks hinnatõusudele kummitavad ka tarneraskused ja tööjõupuudus. „Ega eestlane sellist füüsilist tööd, kus võib-olla isegi veidi higistama ajab, teha ei taha,“ lisab peremees. „Ja ka Ukraina sõjapõgenike hulgast sobivat tööjõudu leida polegi nii lihtne kui arvatakse.“

Näha on, et inimeste ostujõud on kahanenud, sest kõik kallineb. Ja mitte ainult poes, vaid ka tomatite tootmiseks vajalike vahendite hinnad on mitmekordistunud. „Gaasi hind on kasvanud umbes neli korda, puidul vähemalt kaks, väetistel kaks-kolm korda, elektril umbes kaks ja pool korda,“ loetleb Voldemar. Kulutuste hinnatõus ei ole siiski ainus peavalu tootmisprotsessis, siia lisanduvad mitmed tootmisega seotud riskid, näiteks 30-kraadise suvekuumaga juhtus mitmete ebasoodsate asjaolude kokkulangemisel veeavarii kastmissüsteemis ja katmikala oli pikalt kastmata, see põhjustas saagile ulatusliku kahju, mille suurust saab lõplikult hinnata alles hooaja lõpus.

Eesolev talv tuleb tema sõnul keeruline ja kõik varasemad laienemisplaanid on nüüdseks seisma pandud. „Töös on ainult kriisiplaan majandada nii säästlikult kui võimalik ja ellu jääda,“ nendib Voldemar.

Õnneks osteti eelmisel aastal varuks suurem kogus väetist ning kuna tegevust on just viimastel aastatel nüüdisajastatud, siis saab lähiaastail hakkama ka suuremaid investeeringuid tegemata. Näiteks kõige värskem investeering Intsul on tomatite pakkimise ruum ühes moodsa pakkimisliiniga ja laoruum, kus tomatid jahedas kauplustesse laialivedamist ootavad. Pakkimisliini abil lähevad karpidesse kirsstomatid ning nii saab säästetud tohutult pakkijate vaeva. Liin teeb nende eest ära tomatite sorteerimise, karpidesse kaalumise ja karpide sildistamise töö.

Intsu talu suured lihatomatid aga saavad kõik ükshaaval tunda pakkija puudutust, sest nemad lähevad kastidesse inimkäte jõul ning osavad sõrmed kleebivad igale tomatile ka iseloomuliku kleepsu peale. Sellelt saab teada, et tomatid on kasvatatud ilma taimekaitsevahenditeta.

Ostja tahab punast värvi tomatit

Intsu talu tootmiskasvuhoones kasvab umbes 30 000 taime. Südasuveks on nad sirgunud juba ca nelja-viie meetri pikkuseks ning peenarde alla kogunevate varte pundid sarnanevad kaablihunnikutega. Hooaja jooksul kasvab üks tomatitaim kuni kaheksa meetri pikkuseks ning kasvatab oma 25 kobaratäit tomateid. Rekordina on Intsul saadud taime kohta ka 28 kobarat. Võrdluseks – kodukasvatajad on rahul, kui tomatitaime külge tuleb suve jooksul 4–5 kobarat!

Suur tomatisaak tuleb Intsu kasvuhoonest ka tänu pikale kasvuperioodile. Aasta kasvuhoones algab jaanuari lõpus taimede istutamisega. Sõbrapäevaks on neil küljes õied ning aprillis korjatakse Intsu talus esimest saaki. Hooaeg lõpeb kasvuhoones novembris ning detsembri algusest jaanuari alguseni lubab Intsu tööpere endale kollektiivse puhkuse.

Intsu talu tomatid on müügil mitmetes suurematest kauplustes ja kaubakettides üle Eesti. Rahva lemmik on punane suur lihatomat. Voldemar ütleb, et aegade jooksul on proovitud müüa ka värvilisi tomateid, kuid lõpptulemus on ikkagi see, et tomat olgu punane.

 

„OLEME KÕIK INTSU TOMATITE FÄNNID!“

Intsu taluga teeb Excellent koostööd alates 2013. aastast. Alguses kasutasid nad vaid meie raamatupidamisprogrammi, kuid aastatega kasvasid vajadused tootmise efektiivsust suurendada ning see tõi kaasa vajaduse äritarkvaraga kaetavaid kasutusvaldkondi oluliselt laiendada.

Praegu on esikohal elektrooniline dokumentide vahetus läbi Telema liidese, et teha koostööd Eesti suuremate poekettidega. Intsu talul on kasutuses ka erilahendus, mis aitab töötajatel kaupa lihtsasti lattu võtta ja komplekteerib tellimusi nii automaatselt kui võimalik. Seda kõike koos partiinumbrite jälgimise ja laoseisu kronoloogilise haldamisega.

Vanemkonsultant Kaupo Karuse kinnitab, et Excellenti hulgas pole praegu enam ühtegi inimest, kes ei tunneks eksimatult Intsu talu tomatite maitset ja kes neid poes ostukorvi ei lisaks. Elame Intsu talu arengule kaasa ning pakume omalt poolt parimat tuge, et äritegevus sujuks!

 

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Raamatupidamine, Standard Books

Standard Booksi äritarkvaras on ligi 30 erinevat võimalust, mis toetavad… Loe edasi

SEPTEMBRI NIPINURK – Arvetele logo lisamine, ettevõtte nime muutmine, kasutajaõiguste piiramine jpm

04. sept. 2024

Nipinurk

SEPTEMBRI NIPID Apple macOS “Sequoia” ühilduvus Standard Books… Loe edasi

Euroopa ja UK pangaväljavõtete pärimine on nüüd lihtsam tänu GoCardlessi funktsionaalsusele!

03. sept. 2024

Uudised, Raamatupidamine

GoCardlessi liidestus muudab pangaväljavõtete pärimise… Loe edasi

Kus asuvad vee-ettevõtted oma digitaliseerimise teekonnal?

28. aug. 2024

Vesi,Soojus,Gaas

Kuigi vee- ja kanalisatsiooniteenused on paljudele enesestmõistetavad, on nende taga… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.