Terje Vaikmäe

Kas oled valmis käibemaksumäära muutuseks?

Kas oled valmis käibemaksumäära muutuseks? Seitse ettevalmistavat sammu

Alates 01.01.2024 tõuseb Eestis käibemaksu standardmäär seniselt 20lt 22-protsendini. See oluline muudatus puudutab kõiki ettevõtteid ja eriti raamatupidamisarvestust. Et muudatuse jõustudes IT-süsteemides kõik korrektselt toimiks, alusta ettevalmistustega juba praegu.

Uuele käibemaksumäärale ülemineku sujuvamaks muutmisel soovitame koostada endale samm-sammult meeldetuletustega tegevuskava mida ja millal on vaja teha. Alljärgnevad ettevalmistavad sammud oleks vaja läbi mõelda kõikidel raamatupidajatel ja ettevõtjatel olenemata nende suurusest.

Vaata üle IT- ja raamatupidamissüsteemid

Peamine väljakutse on IT- ja raamatupidamissüsteemide uuendamine, mis hõlmab mitte ainult müüki, vaid laohaldust, arvete esitamist, finantsaruandlust, veebipoode, e-arvete vahendamist. Kontrolli oma ettevõtte praegusi süsteeme ja veendu, kas need suudavad kohaneda uue käibemaksumääraga või vajavad uuendusi.  Mõnede tarkvaralahenduste puhul võib tekkida vajadus investeerida tarkvarauuendusse või isegi täiesti uus süsteem kasutusele võtta.

Kontrolli ja suhtle aegsasti omavahel integreeritud tarkvarasüsteemide haldajatega. Nii tagad muretu andmevahetuse ja dokumentide õigsuse muudatusejärgselt.

Hinda kriitiliselt hinnamuudatuste vajadust

Toodete hulgi- või jaemüüjad ning teenusepakkujad peavad otsustama, kas on vaja muuta toodete hindu. Prognoosi, kuidas hinnamuutus mõjutab ettevõtte konkurentsivõimet ja kliendisuhteid.

Väldi maksualaseid segadusi

Vahetult pärast muudatuse kuupäeva võib tekkida segadus nende tehingute osas, mis toimuvad vahetult üleminekuperioodil. Näiteks võib teenuse hind olla lepingus fikseeritud enne käibemaksumäära muutust, kuid tarnitakse pärast seda. Sellistes olukordades tuleks uurida maksuameti juhiseid. Nii on tagatud korrektsed maksuaruanded.

Mis toimub rahavoogudega?

Ettevõtetele, kes saavad käibemaksu tagasi nõuda, võib kõrgem käibemaksumäär tähendada suuremaid rahasummasid seoses käibemaksu tagasinõudmist ootavate arvetega. Analüüsi oma ettevõtte rahavoogude prognoose ja kohanda neid vastavalt, et säiliks ettevõtte likviidsus.

Ole valmis klientide ostukäitumise muutuseks

Käibemaksu tõusu eel suureneb ostude arv, kuna tarbijad üritavad osta enne hinnatõusu. See tähendab rohkemat tööd müügitiimile. Pärast käibemaksumäära muutumist võib aga järgneda ostuaktiivsuse langus. Sellega tuleks arvestada eelarvete koostamisel.

Hoia end asjadega kursis

Valitsus korraldab ettevõtetele ja avalikkusele seoses käibemaksu määra muudatusega teavituskampaaniaid. Oleks hea, kui ettevõttes leiduks isik, kes on kursis muudatuste, nõuannete ja raamatupidamise sisulise vastavusega. Muutustest tuleb informeerida ettevõttesiseselt neid inimesi, kelle tööd need puudutab (näiteks finants- ja müügimeeskond). Vajadusel tuleks planeerida kasutajatele koolitus.

Välisriikides tegutsevad ettevõtted peaksid kindlasti teavitama eelseisvatest maksumuudatustest ka oma välispartnereid.

DETAILNE STANARD BOOKSI JUHEND

Tutvuge selle juhendiga esimesel võimalusel ja tehke ettevõttesiseselt kindlaks, kas teil on veel kasutusel teisi infosüsteeme, kus tuleb teha muudatusi enne ja pärast 1. jaanuari 2024. Juhendi leiad SIIT

KÄIBEMAKSU MUUDATUSE VEEBIKOOLITUS

Osale ka 12.12.2023 toimuval käibemaksumuudatuse veebiseminaril. Registreeri SIIT

Standard Booksi versiooniuuendus, kevad 2024

22. apr. 2024

Versiooniuuendused

Standard Booksil on valminud uus versioon ning alustame järk-järgult klientide üle… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

18. apr. 2024

Kasutajalood, Hooldusteenindus, Müük ja ladu

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock Baltic OÜ jaoks katab Standard… Loe edasi

Flow Finance’i jaoks on Standard Books alati esimene valik

18. apr. 2024

Kasutajalood, Raamatupidamine

Raamatupidamisteenust pakkuva Flow Finance´i jaoks on Standard Books oma mitmekesiste… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.