Maret Luts

Müüt vs tõde: kui kerge on oma ettevõtte raamatupidamist ise hallata?

Numbrid ja rahamaailm tekitab inimestes aukartust. See on valdkond, kus keegi meist kohe kindlasti vigu teha ei soovi. Nii vaatavadki alustavad ettevõtjad tihti esimese asjana, kust saaksid nad endale hea raamatupidaja.

Tegelikkuses on aga firma raamatupidamist võimalik ka ise hallata. Seda muidugi juhul, kui on antud teema vastu huvi ning aega õppimiseks. Vaatame lähemalt, kui keeruline ikkagi on ise oma raamatupidamist hallata.

Müüt: raamatupidamine on väga keeruline

Keegi meist ei sünni raamatupidajaks. Professionaalid õpivad raamatupidamist või majandust kas kutsekoolis, kõrgkoolis või kursustel. Töö käigus tekib vilumus ning nõutud raamatupidajad täiendavad end ka jooksvalt.

Õnneks on tänapäeval loodud palju kasulikke tarkvaralahendusi, mis teevad arvepidamise haldamise lihtsasti mõistetavaks ja kättesaadavaks ka tavainimesele. See tähendab, et kui sul on hea raamatupidamistarkvara, siis jääb sinu õlule põhimõtteliselt vaid andmesisestus ning selleks eraldi täistööajaga inimest palkama alati ei pea.

Müüt: raamatupidamine on ajakulukas

Oma firma loomiseks on mitmeid põhjuseid: kes unistab start-up’ina maailma muutmisest, kes soovib nutikaid lahendusi välja arendada või oma hobidega raha teenida. Mis iganes see põhjus ka poleks, tahad sa arvatavasti tegeleda sellega, mis paneb sul silmad särama. Esialgu tundub, et raamatupidamine võtab kõige muu arvelt palju aega, tegelikult aga tekib ajaga vilumus, pealgi on hea raamatupidamistarkvara puhul paljud väikesed tüütud tegevused nagu tšekkide digitaliseerimine automatiseeritud.

Tõde: Sul on kontroll oma rahaasjade üle

Kõige parem asi, mida raamatupidamisega tegelemine sulle annab, on arusaamine oma rahaasjadest. Kui tegeled arvepidamisega jooksvalt, saad tekkivate probleemidega kohe tegelema asuda. Eduka ettevõtte valem on vähemasti alguses aru saada, kuidas firmal rahaliselt läheb. Samamoodi on sul ise asjaga tegeledes ülevaade oma kulutustest ning saad neid reguleerida.

Müüt: sa saad hakkama ka siis, kui matemaatikat üldse ei jaga

Kui matemaatika sulle koolis õudusjudinad peale ajas ning sa siiani numbreid tõeliselt vihkad, siis ehk peaksid kaaluma raamatupidaja palkamist. Väga raske on teha midagi, mis sulle üldse huvi ei paku ning tihtipeale edeneb töö sellisel juhul ka hoopis vaevalisemalt.

Tõde: ise raamatupidamise tegemine nõuab enesedistsipliini

Ettevõtjana oled sa iseenda ülemus, mis ühest küljest annab sulle rohkem vabadust, teisest küljest aga ei saa sa loota sellele, et keegi vajaliku töö sinu eest ära teeb. Sama lugu on arvepidamisega. Kui palkad raamatupidaja, saavad asjad tehtud, kuna raamatupidaja jaoks tähendab see sissetulekut.

Ise arvepidamisega tegelema asudes pead aga treenima enesedistsipliini. Tihti võib see tähendada seda, et tegeled raamatupidamisega regulaarselt ega lükka rahaasju oma tegemist nõudvate asjade nimekirjas alati viimasele kohale.

Tüütute kohustuste puhul aitab teise inimese olemasolu ja see inimene ei pea sugugi olema palgatud raamatupidaja. Piisab mõnest ettevõtlikkust sõbrast, kellega te näiteks kord kuus maha istute ja arvepidamise jaoks aega võtate — nii pole sul võimalik neid toiminguid enam edasi lükata.

Müüt: raamatupidamistarkvara kasutamine nõuab tugevat tehnilist taipu

Nii mõnelgi juhul palgatakse raamatupidaja, kuna kardetakse, et ei tulda keerulise raamatupidamistarkvaraga ise toime. Tegelikult on nii, et kui oled igapäevane arvutikasutaja ja kasutad äppe, siis pole raamatupidamistarkvaras midagi keerulist. Standard Books on kasutajasõbralik tarkvara, mis pakub nii algkoolitusi ja laiapõhjalisi juhendeid ja alustajatele. See on programm, mis aitab sul hallata arveid ja kulusid ning hoida ettevõtte finantsil ühes programmis silm peal.

Kust saab abi?

On inimesi, kes ostavad raamatupidamisteenust just selle mõttega, et siis neil on keegi, kellelt nõu küsida, kui oma mõistus asja enam läbi ei hammusta. Kui otsustad aga ise oma raamatupidamist hallata, siis vali kindlasti tarkvara, kus on hästi korraldatud klienditugi, mis tähendab seda, et sul on võimalik saada abi nii e-kirja teel kui telefonitsi. Firma kodulehel võiks olla ka korduma kippuvate küsimuste rubriik, kus saaks küsimuste korral kiiresti abi otsida.

Excellenti kliendid saavad koos tarkvaraga kaasa ka laiapõhjalise videoloengute ja artiklite varamu. Et alustamine läheks sujuvalt, pakub Excellent ka koolitusi, mille puhul tuleb konsultant kohale ja selgitab töötajatele kõik olulise lahti. Kasuks tuleb Standard Booksi koolitus ka seetõttu, et Excellenti töötajad annavad head nõu ja näpunäiteid, kuidas tarkvara võimalusi maksimaalselt ära kasutada.

Standard Booksi versiooniuuendus, kevad 2024

22. apr. 2024

Versiooniuuendused

Standard Booksil on valminud uus versioon ning alustame järk-järgult klientide üle… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

18. apr. 2024

Kasutajalood, Hooldusteenindus, Müük ja ladu

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock Baltic OÜ jaoks katab Standard… Loe edasi

Flow Finance’i jaoks on Standard Books alati esimene valik

18. apr. 2024

Kasutajalood, Raamatupidamine

Raamatupidamisteenust pakkuva Flow Finance´i jaoks on Standard Books oma mitmekesiste… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.