Maret Luts

Haigushüvitiste kord muutub 1. jaanuarist: mida selle kohta teadma peaksid?

Haigusrahade hüvitamine on tänavu eriti teravalt esile kerkinud teema, millega peaksid kursis olema nii tööandjad kui ka töötajad.

Kuna uuest aastast jõustub tänavu riigikogus vastu võetud haigushüvitisi mõjutav seadus, siis heidame pilgu haigushüvitise korrale, mis hakkab kehtima 1. jaanuarist 2021 ja kestab tuleva aprilli lõpuni.

Muutunud haigushüvitiste maksmise kord 1. jaanuarist 1. maini 2021

Kuni 31.12.20 kehtib veel senine kord, mille järgi pole tööandjal kohustust haiguslehele jäänud töötajale esimese kolme haiguspäeva eest tasu maksta.

Uuest aastast kehtima hakkava seaduse järgi hüvitatakse aga töötajale haiguspäevi juba alates teisest päevast ehk siis palgata tuleb haiguslehel olla vaid üks päev.

Selline kord kehtis tegelikult Eestis ka enne eelmist majanduskriisi, kuid muudeti seejärel ära. Ka 1. jaanuarist jõustuv seadus kehtib kuni 2021. aasta aprilli lõpuni, eesmärgiga tõkestada koroonaviiruse levikut – idee seisneb selles, et inimesed ei tuleks haigena tööle.

Alates 2. kuni 5. päevani maksab tööandja haiguslehel viibivale töötajale haigushüvitist ja alates 6. päevast maksab haigushüvitist haigekassa töötaja päevatulu alusel.

Arvestamise aluseks võetakse inimese haiguslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksu andmed, mis saadakse maksu- ja tolliametilt.
Selle põhjal arvutatakse välja töötaja keskmine päevatulu. Haigushüvitist makstakse päevatulust 70% ulatuses. Hüvitiselt peetakse kinni tulumaks.

Mis saab praegustest haiguslehtedest?

Valminud eelnõu näeb ette, et kui töötaja on enne 1. jaanuari 2021 jäänud haiguslehele, kohaldatakse praeguseid reegleid ehk sama korda, mis kehtib 31. detsembrini. See tähendab, et enne uut aastat haiguslehele jääjad saavad haigushüvitist senise, mitte uue korra järgi.

Uus haigushüvitise maksmise kord jääb kehtima kuni 2021. aasta 1. maini, peale mida taastub sama süsteem ning haiguslehe esimese kolme päeva eest töötaja tasu ei saa.

Tutvu lähemalt, mida võimaldab Standard Booksi palgamoodul veel ning vaata täpsemalt, kuidas programmis seadistada, et haigushüvitust arvestaks alates teisest haigustumise päevast?

Standard Booksi versiooniuuendus, kevad 2024

22. apr. 2024

Versiooniuuendused

Standard Booksil on valminud uus versioon ning alustame järk-järgult klientide üle… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

18. apr. 2024

Kasutajalood, Hooldusteenindus, Müük ja ladu

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock Baltic OÜ jaoks katab Standard… Loe edasi

Flow Finance’i jaoks on Standard Books alati esimene valik

18. apr. 2024

Kasutajalood, Raamatupidamine

Raamatupidamisteenust pakkuva Flow Finance´i jaoks on Standard Books oma mitmekesiste… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.