Kas tööandja peab palgata puhkuse ajal töötaja eest sotsiaalmaksu tasuma?

Igal töötajal on õigus vähemalt 28 päevasele põhipuhkusele. Palgata puhkusele on võimalik minna vaid kokkuleppel tööandjaga. Kuna tasustamata puhkuse andmine on  kokkuleppeline, siis võib puhkus kesta vaid nii kaua, kui tööandjaga kokku lepitakse. Kuidas käib palgata puhkuse ajal aga töötaja eest sotsiaalmaksu tasumine? 

Vastavalt sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõike 3 punktile 1 tuleb palgata puhkuse ajal töötaja eest sotsiaalmaksu maksta vähemalt töötasu alammäärale vastavalt summalt. 2021. aastal on täistööajaga töötajale makstav kuupalga alammäär 584 eurot (bruto), seega on töötaja pealt makstava sotsiaalmaksu minimaalne kohustus tööandja jaoks 192,72 eurot kuus.

Juhul kui töötaja ei tööta kuus ühtegi päeva, on kohustuslik märkida töötajate registrisse töölepingu peatumine tasustamata puhkuse tõttu. Selle perioodi eest ei tasuta töötuskindlustusmakseid ning seda ei võeta ka tööstaaži arvestusse. Kindlustus ei peatu poolte kokkuleppel antava tasustamata puhkuse korral, kui inimese eest makstakse sotsiaalmaksu vähemalt kehtiva kuumäära ulatuses.

Juhul, kui töötajal pole tööandjaga eraldi kokkulepet, et tasustamata puhkuse ajal teenitakse samuti põhipuhkust, peab arvestama, et tasustamata puhkuse arvelt väheneb põhipuhkuse aeg. Näiteks kui töötaja on palgata puhkusel kuu aega, väheneb tema 28 kalendripäeva kestev põhipuhkus ~ 2,33 päeva võrra.

Töötamise peatamine tasustamata puhkuse tõttu

  • Tasustamata puhkus tuleb märkida juhul, kui see kestab terve kalendrikuu või kauem. Selle perioodi eest ei maksta isiku eest töötuskindlustusmakset ja seda ei arvestata edaspidi ka töötuskindlustusstaaži hulka.
  • Tasustamata puhkuse ajal tuleb deklareerida ja maksta töötaja eest sotsiaalmaksu vähemalt sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olevalt kuumääralt.
  • Juhul kui töötaja soovib töölt ära olla pika perioodi ja tööandja sellega nõustub, tasub pigem kokkuleppel lõpetada töölepingu täitmine, mitte vormistada tasustamata puhkust, sellisel juhul ei pea tööandja töötaja eest sotsiaalmaksu tasuma.
  • Juhul kui isik teeb tööd kasvõi ühe päeva kalendrikuus ja talle tehakse selle eest ka väljamakse, siis tasustamata puhkust märkima ei pea.
  • Kui palgata puhkusel olev töötaja soovib saada erivajadusega lapse vanema toetust, tuleb töötamise registrisse märkida ka lühem palgata puhkus. Toetuse saamise eelduseks on tasustamata puhkusel viibimine või võlaõigusliku lepingu täitmise peatamine.

Loe lisaks ka siit: Puhkuseseadus, Sotsiaalmaksuseadus ja Eesti Töötukassa makstavatest hüvitistest töötamise peatamisel

Tekkis huvi?

Kristi Piper - projektijuht
Kristi Piper
projektijuht

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu andmed on saadetud.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.