Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Põhivarad> Registrid> Põhivaraümberhindlused> Kui põhivara väärtus langes või tõusis, kuidas seda vormistada? (Põhivara ümberhindlus)

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 27. veebruar 2024

Kui põhivara väärtus langes või tõusis, kuidas seda vormistada? (Põhivara ümberhindlus)

Kasuta Ümberhindluse registrit, kui soovid registreerida põhivara väärtuse muutumist, millega selle põhivara amortisatsiooni peaks edasi arvestama. Kui vaja, võid ühe Ümberhindlusega muuta nii väärtust kui ka amortisatsiooni mudelit.


Vali moodul Põhivara > register Põhivara ümberhindlused ja vajuta nupule Uus. Avaneb uus põhivara ümberhindluse kaart.

Number – ümberhindluse kaardi järgmine vaba nr ilmub automaatselt kaardi salvestamisel.

Kande kp – üldiselt peab olema sama kuupäev, mis “Alguskp. 1“.

Põhivara – vali Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga avanevast nimekirjast õige inventari number.

Nimetus – põhivara kirjeldus ilmub automaatselt, kui oled valinud põhivara koodi eelnevalt.

Alguskp. 1 – Sisesta kuupäev, mis päevast jätkub amortisatsiooni arvestamine uue väärtuse järgi.
Näiteks osteti Põhivara 1.1.2001. Sisestati kaks Ümberhindluse kaarti Alguskuupäevadega 1.1.2002 ja 1.7.2002. 2001a kohta arvestatakse amortisatsiooni vastavalt Põhivara kaardile, 2002. aasta esimesel kuuel kuul vastavalt esimesele Ümberhindluse kaardile ning 2002. aasta teisel poolel vastavalt teisele Ümberhindluse kaardile.
Alguskuupäevaks on soovitav valida Kande kuupäevale lähedane kuupäev. Kui põhivara amortisatsioonimudel on kuupõhine, siis peab Alguskuupäevaks olema kuu esimene päev. Vastasel juhul võib esineda vigu ka aruandluses, näiteks „Amortiatsiooni aruanne“ ei kuva korrektset tulemust.
Kui arvestatakse mingi perioodi amortisatsiooni, otsib programm Ümberhindluse kaarte, mille Kande kuupäev langeks antud ajavahemikku ning rakendab neid alates Alguskuupäevast. Seega ei arvestata Ümberhindlust, kui selle Alguskuupäev langeb antud perioodi, kuid Kande kuupäev mitte. Samuti ei arvestata Ümberhindlust, kui sellel ei ole üldse Alguskuupäeva märgitud.

Mudel 1 – vali Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga amortisatsiooni mudel, millega amortisatsiooniarvestus jätkub alates Alguskuupäevast.
NB! Amortisatsioonimudel tuleb sisestada ka siis, kui see ei muutu, vaid muutub ainult põhivara väärtus. Kui mudel ei muutu, sisesta seni kehtinud mudel.

Uus väärtus 1 – Sisesta uus amortisatsiooni arvestamise baasväärtus (põhivara väärtuse tõusmisel ostuväärtus + muutus, põhivara väärtuse langetamisel ostuväärtus – muutus). NB! Uus väärtus ei tohi olla väiksem, kui amortiseerunud summa.

Kui Põhivara kaardile on algselt määratud ühest suurem kogus, pead siia sisestama 1 ühiku uue väärtuse, mitte kõikide tükkide väärtuse kogusumma.

NB! Sisesta siia väärtus ka siis, kui se ei muutu (põhivara soetusmaksumus). Ära sisesta siia 0 (null), sest siis lõpetab programm amortisatsiooni arvestamise.

 

Vaata ka Ümberhindluse sisestamise VIDEOT


NB!
* Põhivara Ümberhindluse kaart ei tekita automaatselt finantskannet. Ümberhindluse kaardi tulemus mõjutab ainult Põhivara mooduli aruandeid. Finantsi mooduli aruannete jaoks tuleb väärtuse muudatus käsitsi ostuarvega või finantskandega muuta.

** Kui Põhivara on juba korra täielikult amortiseeritud, siis ei saa sellele enam sisestada ümberhindlust, mis on hilisema kuupäevaga kui kuu, kus põhivara täielikult amortiseerus. Kui põhivara on amortiseerunud või maha kantud, siis tuleb taaskasutamiseks koostada uus põhivara kaart (või koopia vanast põhivara kaardist).

 

(ümberhindlus, põhivara ümberhindamine, põhivara investeerimisväärtus, amortisatsioonimäärad)

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Majanduse ilmaennustus – kas äike või päike?

14. juuni 2024

Eesti majanduse hetkeolukorrast ja tulevikuväljavaadetest… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

11. juuni 2024

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock… Loe edasi

Muuda tootmis- ja müügiprotsessid tarkvara abil sujuvaks.

07. juuni 2024

Kiiresti muutuvas ärimaailmas on ettevõtete… Loe edasi