Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Konsolideerimine> Veel Konsolideerimisest> Kuidas elimineerida grupi ettevõtetevahelised müügi- ja ostu tehingud?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 27. oktoober 2022

Kuidas elimineerida grupi ettevõtetevahelised müügi- ja ostu tehingud?

Teatud juhul on tütarettevõtted omaette kulukeskused ning neile esitatakse teise tütarettevõtte varade kasutamise eest arve. Sellised sisemised kulud ja tulud tuleb konsolideeritud aruandlusest välja jätta.
Teatud juhul piisab sellest, kui kasutad ühe tütarettevõtte Müügikontona ning teise tütarettevõtte Kulukontona sama kontot või konsolideerid nende kahe konto saldod samale emaettevõtte kontole.

Kui see ei ole võimalik, saad sellisel eesmärgil kasutada Konsolideerimise või Finantsi mooduli seadistust “Automaatne konto eemaldamine” ja samanimelist hooldusfunktsiooni (Funktsioonid – Hooldused), mille leiad nii Finantsi kui Konsolideerimise moodulist. Seda võimalust kasuta näiteks siis, kui grupisisene tehing on ühes tütarettevõttes registreeritud müügina ja teises ostuna, kusjuures nende kahe kande väärtused võivad valuutavahetuskursside muutuse, sisestusvigade või muude asjaolude tõttu veidi erineda.

Automaatse konto eemaldamise seadistuses määra kasutatavad reeglid. Programm koostab vastavalt nendele reeglitele õigete konteeringutega uue Simulatsiooni või Kande. Reeglid tuleb kirjeldada ainult üks kord, neid ei pea iga kord hooldusfunktsiooni käivitamisel uuesti määrama.

Uue “Automaatse konto eemaldamise” kaardi sisestamiseks ava samanimelne seadistus.

Kood – anna kaardile ainulaadne kood.

Koosta – nende valikutega määra, kas “Automaatse konto eemaldamise” hooldusfunktsiooniga koostatakse Simulatsioon või Kanne.

Nr.seeria – saad määrata, et “Automaatse konto eemaldamise” hooldusfunktsiooniga koostatud finantskanded saavad numbri teatud seeriast (seadistusest “Numbriseeriad – Kanded”). Selleks näita siin vastava seeria esimene number. Kui jätad välja tühjaks, antakse numbrid seadistuse esimese rea seeriast. Kui siin näidatud number ei kuulu ühtegi kehtivasse numbriseeriasse, siis Kannet ei koostata. See võib juhtuda mingi perioodi, näiteks kalendriaasta lõpul.

Kommentaar – anna kaardile nimi, mida näed sirvimise aknas. Kommentaar sisestub ka “Automaatse konto eemaldamise” hooldusfunktsiooniga koostatud finantskandel Teksti väljale.

MAATRIKSI READ
Tabelisse sisesta kontosaldode eemaldamise reeglid. Kasuta nii palju ridu kui vaja, eemaldamaks erinevate kontopaaride saldod. Vähendamaks eksimise võimalust, on soovitatav sisestada iga sellise kontopaari kohta antud seadistusse omaette kaart.

Konto 1, Konto 2 – Näita kaks kontot, mille saldod kustutatakse või eemaldatakse. Näiteks: kui üks tütarettevõte on esitanud teisele tütarettevõttele arve tema varade kasutamise eest, tuleb siin näidata esimese tütarettevõtte Müügikonto ning teise vastav Kulukonto. Mõlemad kontod tuleb sisestada samale reale ning mõlemad kontod peavad sisalduma antud ettevõtte kontoplaanis. Vastasel juhul ei arvesta hooldusfunktsioon seda rida.

Ümard. konto – Kui kahe konto saldod ei ole samad (st kontode saldod ei nulli teineteist), sisesta siia konto, kus registreeritakse see erinevus. Konto tuleb sisestada samale reale ning see konto peab sisalduma antud ettevõtte kontoplaanis. Vastasel juhul ei arvesta hooldusfunktsioon seda rida.
Peale “Automaatse konto eemaldamise” funktsiooni käivitamist ei tohiks Ümardamise kontol saldot olla. Kui saldo siiski on, on selle põhjuseks tõenäoliselt viga ühes tütarettevõttes. Leia ja paranda viga enne lõpliku konsolideeritud aruandluse koostamist.

Kui seadistus on täidetud, siis hooldusfunktsiooni saab käivitada Konsolideerimise moodulis > Funktsioonid > Hooldused > Automaatne konto eemaldamine

Periood – eemaldatakse Kontode 1 ja 2 saldode muutused siin näidatud perioodil.

Kande kp. – määra hooldusfunktsiooniga koostatava Kande kuupäev. Kui koostatakse Kanne, peab funktsiooni toimimiseks siin kindlasti olema kuupäev näidatud.

Autom. eemaldamine – sisesta “Automaatse konto eemaldamise” kaardi kood (Ctrl+Enter).

Kanne ettevõttes – kui jätad selle välja tühjaks, tekitatakse kanne selle ettevõtte sees. Aga kui sisestad emaettevõtte koodi, siis tekib kanne emaettevõtte Kannete registrisse. Täida see lahter ära ka siis, kui käivitad hoolduse emaettevõttes.

Funktsiooni käivitamiseks klõpsa Käivita. Funktsiooni saad käivitada ükskõik millises andmebaasis asuvas ettevõttes. Funktsioon kontrollib hetkel aktiivse ettevõtte Kontode 1 ja 2 saldosid vastavalt “Automaatse konto eemaldamise” seadistuses määratud reeglitele ja koostab finantskande. Koostatakse antud Kontode pöördkanded ning võimalik saldode erinevus registreeritakse Ümardamise kontol.

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Majanduse ilmaennustus – kas äike või päike?

14. juuni 2024

Eesti majanduse hetkeolukorrast ja tulevikuväljavaadetest… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

11. juuni 2024

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock… Loe edasi

Muuda tootmis- ja müügiprotsessid tarkvara abil sujuvaks.

07. juuni 2024

Kiiresti muutuvas ärimaailmas on ettevõtete… Loe edasi