Kuidas maksta dividende ilma tulumaksuta?

Üsna levinud on praktika, kus ettevõtte kaudu tehakse investeeringuid ja siis on teatud tingimustel võimalik dividendid endale maksuvabalt edasi maksta või kinnipeetud tulumaksu ulatuses oma dividendide tulumaksukohustust vähendada. Vaatame üle, kuidas see täpsemalt käib? Reeglid sõltuvad osaluse suurusest dividende maksnud ettevõttes.

Dividende maksnud ettevõttes on osalus vähemalt 10%
Maksuvabalt saab osanikule edasi maksta nii Eestist kui välismaalt saadud dividendid. Need tuleb deklareerida vormil TSD lisa 7 osas II (vabastusmeetod). Euroopa majanduspiirkonna lepinguriikidest ja Eestist saadud dividendid deklareeritakse netosummana, tulumaksu ei näidata.

Väljastpoolt Eestit saadud dividendid deklareeritakse koos kinnipeetud tulumaksuga, mis tuleb eraldi ära näidata. Välisriigist saadud dividendide korral on vaja maksja riigi maksuameti tõendit tulumaksu kohta. Vaata näiteid ja loe lähemalt SIIT.

Dividende maksnud ettevõttes on osalus alla 10%
Eestist saadud dividende maksuvabalt edasi maksta ei saa. Eesti börsiettevõtete investeeringud oleks mõistlik hoida eraisiku investeerimiskontol. Maksustatud dividendid loetakse investeerimiskonto sissemakseks, ettevõtte alt ostes on need dividendid paraku topeltmaksustatud.

Välismaalt saadud dividendide puhul on võimalik kasutada krediidimeetodit (TuMS § 54 lg 5) ja välisriigis makstud tulumaksu saab dividendide edasimaksmisel tulumaksust maha arvata. Maha arvata saab vaid kinnipeetud tulumaksu, mitte ettevõtte kasumilt makstavat tulumaksu. Deklareerida tuleb seda deklaratsiooni vormil TSD lisa 7 osa l b, brutosumma koos tulumaksuga ja tulumaksu summa eraldi.

Kinnipeetud tulumaksu deklareerimise alused

  • välisriigi maksumaksja või maksuhalduri väljastatud tõend, millega kinnitatakse välisriigis tulumaksu tasumist;
  • kui dividende saadi välisriigi börsiettevõttelt läbi panga, siis panga väljastatud tõendi alusel.

Tulumaksu tohib deklareerida ainult maksulepinguga lubatud osas, näiteks kohaliku seaduse järgi oleks see olnud 20%, kuid kui maksuleping ütleb 15%, saab deklareerida vaid 15%. 

Loe lisaks Maksu- ja tolliameti kodulehelt: Dividendide maksustamine alates 01.01.2019

Tekkis huvi?

Kristi Piper - projektijuht
Kristi Piper
projektijuht

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu andmed on saadetud.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.