Leia kiirelt!

Kuidas Intrastati aruannet elektrooniliselt Statistikametisse saata?Uuendatud 28. aprill 2022

  • Igal ettevõttel, kes tegeleb ekspordi või impordiga tuleb esitada Statistikaametile aruanne Intrastat. Intrastati aruanne hõlmab kaupade eksporti Euroopa Liidu liikmesriikidesse ja importi Euroopa Liidu liikmesriikidest. Andmeid tuleb esitada ainult statistilise läve ületanud kaubavoo kohta. 2019. aastal on statistilise läve väärtus Eestis kaupade lähetamisel 130 000 eurot ja saabumisel 230 000 eurot.
  • Aruanne koostatakse ostu- ja müügiarvetel oleva info põhjal. NB! Oluline on, et nii müügi- kui ostuarvete puhul oleks arveridadele valitud ostu- ja müügiartiklid. Kui artiklit valitud ei ole, siis Intrastat aruandes see rida ei kajastu. Näiteks ostu puhul saab artiklid arvele kui Ostuarve on koostatud järgmise loogika alusel: Ostutellimus > Laosissetulek > Ostuarve, selliselt kanduvad artiklid üle Ostuarvele. Teise võimalusena saab ostuarve koostada käsitsi ja ise valida õiged artiklid ostuarve ridadele.
  • Aruannet saab esitada kas Exceli kujul või XML formaadis https://estat.stat.ee veebilehel, valides „Faili üleslaadimine“. Seal avanevad valikud Kompleksfail (ehk Excel) ja XML.
    Excelis saab eraldi failidena ostu või müügi andmed üles laadida otse vastavale küsimustikule (kas kauba saabumine või kauba lähetamine).
    Xml faili saab koostada müügi ja ostu kohta ühe failina.
    eSTATiga liitumiseks tuleb Statistikaametile teha ettevõtte peakasutaja loomise taotlus.

Intrastati aruande seadistamise ja kasutamise kohta Standard Booksis loe juhendit: PDF

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus