Leia vastused

Põhivara amortisatsioonimudel muutub, kuidas seda vormistada?Uuendatud 16. veebruar 2021

Kasuta Ümberhindluse registrit, kui soovid registreerida põhivara väärtuse muutumist või soovid muuta amortisatsioonimudelit, millega selle põhivara amortisatsioon peaks edasi arvestatama. Kui vaja, võid ühe Ümberhindlusega muuta nii väärtust kui ka amortisatsiooni mudelit.

 

Vali moodul Põhivara > register Põhivara ümberhindlused ja vajuta nupule Uus.

Avaneb uus põhivara ümberhindluse kaart.

Number – ümberhindluse kaardi järgmine vaba nr ilmub automaatselt kaardi salvestamisel.

Kande kp – üldiselt peab olema sama kuupäev, mis “Alguskp. 1“.

Põhivara – vali Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga avanevast nimekirjast õige inventari number.

Nimetus – põhivara kirjeldus ilmub automaatselt, kui oled valinud põhivara koodi eelnevalt.

Alguskp. 1 – Sisesta kuupäev, mis päevast jätkub amortisatsiooni arvestamine uue mudeli järgi.
Näiteks osteti Põhivara 1.1.2001. Sisestati kaks Ümberhindluse kaarti Alguskuupäevadega 1.1.2002 ja 1.7.2002. 2001a kohta arvestatakse amortisatsiooni vastavalt Põhivara kaardile, 2002. aasta esimesel kuuel kuul vastavalt esimesele Ümberhindluse kaardile ning 2002. aasta teisel poolel vastavalt teisele Ümberhindluse kaardile.
Alguskuupäevaks on soovitav valida Kande kuupäevale lähedane kuupäev. Kui arvestatakse mingi perioodi amortisatsiooni, otsib programm Ümberhindluse kaarte, mille Kande kuupäev langeks antud ajavahemikku ning rakendab neid alates Alguskuupäevast. Seega ei arvestata Ümberhindlust, kui selle Alguskuupäev langeb antud perioodi, kuid Kande kuupäev mitte. Samuti ei arvestata Ümberhindlust, kui sellel ei ole üldse Alguskuupäeva märgitud.

Mudel 1 – Lisa Ctrl+Enter klahvikombinatsiooniga sobiv amortisatsiooni mudel, mida kasutatakse alates märgitud Alguskuupäevast.
NB! Amortisatsioonimudel tuleb sisestada ka siis, kui see ei muutu, vaid muutub põhivara väärtus. Kui see väli on tühi, siis amortisatsiooni ei arvestata edasi.

Uus väärtus 1 – Sisesta siia väärtus ka siis, kui see ei muutu (põhivara soetusmaksumus). Ära sisesta siia 0 (null), sest siis lõpetab programm amortisatsiooni arvestamise.

 

Vaata ka Ümberhindluse sisestamise VIDEOT

NB!
* Põhivara Ümberhindluse kaart ei tekita automaatselt finantskannet. Ümberhindluse kaardi tulemus mõjutab ainult Põhivara mooduli aruandeid. Finantsi mooduli aruannete jaoks tuleb väärtuse muudatus käsitsi ostuarvega või finantskandega muuta.

** Kui Põhivara on juba korra täielikult amortiseeritud, siis ei saa sellele enam sisestada ümberhindlust, mis on hilisema kuupäevaga kui kuu, kus põhivara täielikult amortiseerus. Kui põhivara on amortiseerunud või maha kantud, siis tuleb taaskasutamiseks koostada uus põhivara kaart (või koopia vanast põhivara kaardist).

 

(ümberhindlus, põhivara ümberhindamine, põhivara investeerimisväärtus, amortisatsioonimäärad)

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus