Leia vastused

Tulumaksuvaba miinimumi arvestus Palga moodulisUuendatud 17. jaanuar 2023

Alates 2018. aastast sõltub tulumaksuvaba miinimumi arvestus inimese brutopalgast. Alates 1. jaanuarist 2023 rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr kuni 654 eurot kuus.

– Kuni 1200 eurose bruto kuupalgani on tulumaksuvaba miinimum 654 eurot (2022.a. lõpuni oli 500 €);
– üle 2100 eurose brutopalga puhul on tulumaksuvaba miinimum 0;
– 1200-2100 eurose brutopalga puhul arvutatakse tulumaksuvaba minimum(MVT) valemiga:
MVT = 654- 654/900*(BRUTO-1200)

Moodul Palk > Seadistused > “Tulumaksuvaba miinimumi summa
Siia seadistusse tuleb lisada eraldi reale maksimaalne TMV määr, alates 01.01.2023 on üldine TMV min. summa kuus 654€.

Moodul Palk > Seadistused > “Töötaja tulumaksuvaba miinimumi summa
Seda seadistust tuleb täita vaid siis, kui töötaja on esitatud avalduses märkinud maksuvaba tulu summaks mõne muu summa, mis erineb seadusega lubatud maksimaalsest maksuvabast tulust. Loe täpsemalt seadistusest SIIT

Kui Töötaja tasu jääb vahemikku, kus tuleb kasutada valemit, teeb programm seda automaatselt.

 

Tulumaksuvaba miinimumi summa vanaduspensionäridele:

Alates 01.01.2023 hakkab vanaduspensioniikka jõudnud inimestele kehtima  eraldi  maksuvaba tulu liik, mis rakendub automaatselt. Töötaja peab tegema maksuvaba tulu summa kohta avalduse kuna suure tõenäosusega rakendub maksuvabastus juba saadavale pensionile.

Kui Standard Booksi Palga moodulis on Töölepingu kaardile märgitud linnuke “Vanaduspensionär”, siis rakendub sellele töötajale automaatselt uus maksuvaba tulu liik vanaduspensionäridele. Erinevus üldise maksuvabastusega on see, et vanaduspensionäri puhul maksuvaba summa ei vähene vastavalt sissetulekule vaid on iga kuu sama sõltumata saadud tasudest.
NB! Maksuvabastuse rakendamiseks tuleb täita kindlasti Palga mooduli seadistus “Töötaja tulumaksuvaba miinimumi summa“.

Kui linnuke “Vanaduspensionär” on märgitud, siis programm kontrollib kas töötajale on koostatud “Töötaja TMV miinimumi summa” seadistuses oma kaart.
– Kui seal kaarti koostatud ei ole, siis tulumaksuvaba summa on 0. Kui kaart on koostatud, aga arvestuse perioodis pole märgitud summat, siis tulumaksuvaba summa on 0.
– Kui kaart on koostatud, aga summa on näiteks 700, siis programm võrdleb seda summat seadistusest “Tulumaksuvaba miinimumi summa” veerust “TMV min summa VP” (704 €).
– “Kui “TMV min summa VP” antud perioodil on väiksem kui “Töötaja TMV miinimumi summa” kaardil, siis võetakse arvesse seadistuses “Tulumaksuvaba miinimumi summa” märgitud summa.

Alguskuupäevaks saab määrata kas kalendriaasta esimese päeva (01.01.) või töölepingu alguskuupäeva, mis ei ole varasem kui 01.01.2023. Programm kontrollib alguskuupäeva välja täitmist: kui kuupäev on vale, siis kaarti ei salvestata ning programm kuvab hoiatuse: “Alguskuupäev peab olema 1. jaanuar või töölepingu alguskuupäev.

TMV juhised failina: PDF

 

(tmv2018, tmv2019, tmv2021, tmv2023, tmv 2023, miinimumpalk, vanaduspensioniealiste maksuvaba tulu, vanaduspension, pensionär, TMV, tulumaksuvabamiinimum)

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus