Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Müügiarved/Laekumised> Registrid> Laekumised> Kuidas sisestada laekumist valuutas?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 30. mai 2024

Kuidas sisestada laekumist valuutas?

Valuutas laekumise sisestamine sarnaneb baasvaluutas (kohalikus vääringus) laekumise sisestamisega. Peamine erinevus sisestamisel tuleb sisse “Panga summa” ja “Saadud summa” lahtrite täitmisel.

Laekumise sisestamisel saad igale reale määrata erineva valuuta. Seega võid kõik samal päeval toimunud laekumised registreerida ühe laekumise kaardina olenemata tehingu valuutast. Vaikimisi eeldab programm, et laekumine sisestatakse samas valuutas, milles müügiarve koostati. Laekumisele arve numbri sisestamisel sisestub automaatselt ka arve valuuta kood.

S. val” ja “Saadud summa veergudesse sisesta selles valuutas summa, milles raha laekus (näiteks, USD).
S. val.” (saadud valuuta) on valuuta, milles makse teostati. Vaikimisi eeldatakse, et laekunud summa on sama valuutas, milles arve väljastati.

“P. val” ja “Panga summa veergudesse sisesta selles valuutas summa, millisele pangakontole raha laekus (näiteks, EUR kontole).
“P. val” (panga valuuta) tähistab pangakonto valuutat, kuhu raha laekub.
Kui sa oled Konto kaardile (moodul Üldine > Kontod > väli “Valuuta“) käsitsi määranud valuuta koodi ja see konto on seotud Tasumisviisiga, mida sa Laekumise kaardil kasutad, siis ilmub see valuuta “P. val.” lahtrisse automaatselt ning seda muuta ei saa. Kui sa Konto kaardile valuutat ei ole määranud, siis kasutab programm Baasvaluutat 1., ning vajadusel saad seda Laekumise real muuta.

“A.val.”, “Tasumata summa” ja “Arve summa” – veerud B. vahelehel näitavad, mis valuutas ja summas arve väljastati.
Tasumata summa” näitab tasumata osa, juhul kui on varem osaliselt laekunud.

Programm kasutab hetkel kehtivat Euroopa Keskpanga valuutakurssi, mis on sisestatud Üldises moodulis registrisse “Valuutakursid“. Kursid peavad olema sisestatud enne Laekumise koostamist. Kursse saad sisestada käsitsi või importida automaatselt (loe täpsemalt SIIT).


Näide 1:
Müügiarve on koostatud USD valuutas. Arve tasutakse USD-s, kuid EUR pangakontole. Sellisel juhul
P. val.” = EUR
“Panga summa” = summa eurodes
S. val.” = USD
“Saadud summa” = summa dollarites

Kui sa sisestad ühele Laekumise kaardile samale pangakontole laekunud summasid (näiteks, EUR pangakontole), siis näed Laekumise kaardi all ääres kokku summat. Kui vähemalt ühel Laekumise real on panga valuuta (P.val.) erinev, siis all ääres kokku infot ei kuvata. Originaalvaluutat ehk arve valuutat näed alati B. vahelehel veerus “A.val.

Tavajuhul ei peaks olema vajadust muuta “P. val.” ja “Panga summa” veerge. Kui tehti teadlikult arve osaline makse (või ülemakse), siis muuda “S. val.” ja “Saadud summa” veerge. Panga summa arvutab siis programm automaatselt ümber, kasutades programmi eelnevalt sisestatud valuutakursse (Üldine moodul > register Valuutakursid). NB! Sisestatud peavad olema nii ostuarve kui ka laekumise kuupäevadega kursid.
Kui sa muudad Panga summat, siis Saadud summat automaatselt ümber ei arvutata. Panga summa võib muuta juhul, kui panga enda valuutakurss on erinev Booksi sisestatud valuutakursist (Keskpanga kurss), ning panga väljavõttes on laekunud summa erinev Standard Booksi poolt vaikimisi arvutatud summast.


Näide 2:
Koostasid müügiarve 110.00 USD (selle päeva valuutakurss 1 EUR = USD 1.61). Sa eeldad, et arve tasumisel laekub 68.32 EUR.  Summa laekumisel panka avastad, et väljavõttes on hoopis 65.00 EUR. Kui koostad Laekumise kaarti ja valid reale selle arve numbri, siis täidetakse lahtrid nii:
“P. val.” EUR / “Panga summa” 68.32 / “S. val.” USD / “Saadud summa” 110.00

Muuda “Panga summa” käsitsi 65.00 EUR (“Saadud summa” jääb 110.00 USD):
“P. val.” EUR / “Panga summa” 65.00 / “S. val.” USD / “Saadud summa” 110.00

Kui salvestada ja kinnitad Laekumise kaardi, siis 3.32 EUR on kursikahjum ning kantakse panga kursikahjumi kontole (võetakse moodulist Müügiarved > Seadistused > Lausendamine, müük > “Panga kurskahjum“).


Näide 3:
Kui müügiarve on EUR ja laekub USD summas, siis ei teki arve kuupäeva ja laekumise kuupäeva kursside erinevust, kuid tekib keskpanga ja kommertspanga kursside vahe. Sellisel juhul täida Laekumisel veerud nii:
P. val.” = USD
“Panga summa” = summa dollarites, nii nagu pangaväljavõttes on näha.
S. val.” = EUR
“Saadud summa” = summa eurodes.

Programm kannab pankade kursside vahe automaatselt kontole, mis määratud moodulis Müügiarved > Seadistused > Lausendamine, müük > väli “Kursi ümardamine“.


 

 

(valuutas laekumine, laekumine valuutas, valuuta makse, valuutamakse, maksed valuutas, valuuta ettemaks, valuutas ettemaks)

Sind võivad huvitada ka need artiklid:

Kuidas sisestada tasumist valuutas?

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Majanduse ilmaennustus – kas äike või päike?

14. juuni 2024

Eesti majanduse hetkeolukorrast ja tulevikuväljavaadetest… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

11. juuni 2024

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock… Loe edasi

Muuda tootmis- ja müügiprotsessid tarkvara abil sujuvaks.

07. juuni 2024

Kiiresti muutuvas ärimaailmas on ettevõtete… Loe edasi