Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Üldine> Registrid> Kontod> KUIDAS SISESTADA UUT KONTOT?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 22. aprill 2025

KUIDAS SISESTADA UUT KONTOT?

Moodul Üldine (või Finants) > Registrid > Kontod.

Kontode register on koht, kuhu peaksite sisestama oma kontoplaani Standard Booksi.

Kontoplaani peab olema sisestatud, enne kui saate hakata programmis kandeid koostama. Kõige lihtsam meetod on kasutada Standard Booksiga kaasasolevat standard kontoplaani. Uue ettevõttega alustamisel on Booksis kaasa algseadistuste fail, mis sisaldab kontoplaani ja sellele kontoplaanile vastavaid seadistusi ja finantsaruannete kirjeldusi. Pärast kontoplaani importimist saate seda muuta nii, et see vastaks paremini teie ettevõtte vajadustele.

Kui oled teinud Booksi standard kontoplaanis muudatusi, siis pead muutma kontonumbreid vastavalt ka kõigis seadistustes. Ära unusta lisada uusi kontosid bilansi või kasumiaruande kirjldustesse (loe aruannete muutmisest SIIT).

NB! Kui soovite importida standardist erineva kontoplaani, siis peate muutma ka kõik seadistused ja aruannete kirjeldused.


Uue konto lisamiseks kontoplaani on kaks võimalust: koosta uus kaart või tee koopia mõnest olemasolevast kaardist.

 

Kuna iga konto kohta salvestatavad andmeväljad ei mahu ühele ekraanile, on konto aken jagatud kaheks vaheleheks: “Konto” ja “Tekst“. Konto kaardi täitmine:

Konto – Konto unikaalne number. Saate kasutada kuni kümme tähemärki, kuid vähemalt kaks tähemärki. Tavaliselt on soovitatav kasutada iga kontotüübi jaoks eraldi kontonumbrite vahemikku. Näiteks, peaksid tulukontode kontonumbrid olema ühest vahemikust, kulukontode numbrid peaksid olema teisest vahemikust jne. Nende vahemike sees peaksid sarnastel kontodel olema sarnased kontonumbrid. See tagab, et need ilmuvad aruannetes koos. Kontonumbreid valides, peaksite jätma vabad vahemikud, et hiljem saaksite lisada uusi kontosid õigesse kohta vahele.

Kui olete konto kaardi salvestanud, ei saa te kontonumbrit muuta lihtsalt lahtrisse kirjutades. Uut konto kaarti saab kustutada, kui seda veel ei ole kasutatud. Selleks ava konto kaart ekraanile ja vali Kaart menüüst valik “Kustuta“. Kui kontot on juba kaustatud ja teil on vaja konto numbrit muuta, kasutage Üldise mooduli seadistusi „Konverteerimine – Master“ ja „Konverteerimine – kontod“. Need muudavad kontonumbrit nii siin Konto kaardil kui ka igalpool teistes moodulites, kus kontot on kasutatud.

Nimetus – Konto nimetus või kirjeldus.

Autom.lausend (automaatlausend) – Vali siia automaatlausendi kood (kasutades Ctrl+Enter), sidudes käesoleva kontoga. Valides selle konto finantskandele, ostuarvele või Kulutuse kaardile sisestub vastav Automaatlausend automaatselt.

KM-kood – Igale kontole saad määrata KM koodi (kasutades Ctrl+Enter). See sisestub automaatselt alati, kui kasutad kontot Kulutusel, Ostuarvel või Finantskandel.
Tavaliselt on vaja määrata käibemaksukoodid tulu- ja kulukontodel, kuid mitte põhivara, kohustuste ja omakapitali kontodel.

Kui määrate konto Kulutused või Ostuarved reale, sisestatakse vaikimisi käibemaksukood, mis valitakse järgmiselt:

  • Kasutatakse “Ostu KM-koodi” tarnija Kontakti kaardilt (Kulutuste kaardil pead enne määrama Tarnija, C vahelehel).
  • Käibemaksukood võetakse selle konto kaardilt.
  • Lausendamine, ost“ seadistusest (“KM-koodid” vahelehel) olevat käibemaksukoodi. Viimasel juhul kasutatakse asjaomase tarnija tsooni jaoks vastavat käibemaksukoodi (mis on määratud tarnija vahelehel„Ettevõte“ kontaktregistris).

Konteerimisel määrab Kulutuse või Ostuarve rea käibemaksukood selle sisendkäibemaksu konto, mida debiteeritakse, ja KM protsendi määra, millega käibemaksu arvestatakse.

Kui te sisestate konto finantskandele, sisestatakse siia määratud käibemaksukood automaatselt. Võite kandele ka ise käibemaksukoodi sisestada. Arvutusi kandel ei toimu: käibemaksukood kandel on ainult aruannete jaoks.

Müügikonto kaardile määratud käibemaksukoodi ei kasutata müügiarvetel, kuna arve rea käibemaksukood ilmub tavaliselt Artikli kaardilt, Artikliklassilt või „Lausendamine, müük“ seadistustest vahelehelt „Müük“. Siiski, võite määrata müügikonto Konto kaardile käibemaksukoodi, kui soovite, et programm kontrolliks, kas müügiarve rea käibemaksukood on õige. Kui soovite seda kontrolli teostada, valige seadistuses „Lausendamine, müük“ (vahelehel „KM ja maksud”) valik“KM- koodi kontroll”. Selle valiku kasutamine tähendab tavaliselt seda, et peate kasutama erinevaid müügikontosid klientide jaoks riigisisese, ELi-sisese ja ELi-välise tsooni jaoks, sest nendeks on vaja erinevaid käibemaksukoode.

Valuuta – Kontole saad määrata Valuuta. Seda kasutatakse automaatselt alati, kui kontot finantskannetel kasutatakse. Lubatud on konteerida ainult selles Valuutas. Kui kontole ei ole Valuutat määratud, on konteeringud ükskõik millises Valuutas lubatud.

Maksugr. – Mõnes riigis kasutatakse käibemaksukoodide asemel maksugruppe. Käibemaksukoode tuleks kasutada juhul, kui iga müügi- ja ostukanne maksustatakse ühe maksumääraga, kuid maksumalle tuleks kasutada juhul, kui ühe kande suhtes kohaldatakse erinevaid makse ja/või mitut maksumäära. Kui teil on vaja kasutada maksugruppe, tuleb Finants mooduli “Kandesisestus” seadistuses valida maksugruppide kasutamiseks valik “Kasuta maksugruppe“. Kõikjal, kus peaks ilmuma käibemaksukoodi väli, ilmub selle valikuga selle asemel Maksugrupi väli. Kui kasutate maksugruppe, saate siin selle lahtri abil määrata maksugrupi, mida soovite kasutada Ostuarvel koos kontoga.
Kui sisestate konto ostuarve reale, tuuakse vaikimisi maksugrupp, mis valitakse järgmiselt:

  • Ostu maksugrupp tarnija Kontakti kaardilt.
  • Maksugrupp võetakse siit Konto kaardilt sellelt väljalt.
  • Kasutatakse „Lausendamine, ost” seadistuse vahelehel „KM-koodid” olevat maksugruppi.
  • Kasutatakse vastavat maksugruppi tarnija käibemaksutsooni kohta (mis on määratud tarnija Kontakti kaardil vahelehel „Ettevõte“).

Ostuarvete konteerimisel määrab rea maksugrupp selle, milliseid maksukontosid debiteeritakse ja millise maksumääraga maksu arvutatakse.

Kontoklass – Konto võib kuuluda ühte järgmistest klassidest: Varad, Võlad, Omakapital, Tulud või Kulud. Kontoklass määrab, kas konto saldo registreeritakse positiivse või negatiivsena. Varad ja Kulud on positiivsed väärtused, Võlad, Omakapital ja Tulud on negatiivsed. Kui soovid seda aruandluse jaoks muuta, saad seda teha Finantsi seadistuses Saldoesitus.
Tulu ja kulu kontod nullitakse programmi poolt automaatselt iga majandusaasta alguseks – eraldi finantskannet nullimiseks ei pea tegema.

Klassifikaator – Klassifikaator on vahend sarnast tüüpi kontode rühmitamiseks. Kontole saab siduda rohkem kui ühe Klassifikaatori, mis on eraldatud komadega. Kui teie andmebaasis on palju kontosid, võite kasutada kontode klassifikaatoreid, et kasutada „Aseta“ akent, mis pakub suuremat abi kontode valikul.

Konsol. konto – Kasutage seda lahtrit, et luua seos tütarettevõtte konto ja emaettevõtte konto vahel. Kui koostate emaettevõtte konsolideeritud aruannet, lisatakse tütarettevõtte konto saldo emaettevõtte konto saldole, millega see on seotud. See arvutus toimub aruande koostamisel: äriühingute vahelist konteerimist ei toimu.
Iga tütarettevõtte konto puhul määrake siin emaettevõtte konto, millega see on seotud. Te võite siduda rohkem kui ühe tütarettevõtte konto konkreetse emaettevõtte kontoga. Kui jätate selle lahtri tühjaks, siis seotakse tütarkonto sama emaettevõtte kontonumbriga. Kui sisestate puuduva emaettevõtte konto või kui jätate selle lahtri tühjaks ja sama kontonumbriga kontot ei ole, siis ei kajastata selle konto saldot konsolideeritud aruannetes.

Per. mudel – See lahter võimaldab teil siduda konto konkreetse kaardiga „Periodiseerimise mudelid“ seadistuses. Kui kasutate kontot müügikontona müügiarvel või kulukontona ostuarvel, lisatakse see periodiseerimise mudel automaatselt seotud arve reale. See võimaldab teil konteerida tulu- või kulukontole järk-järgult näiteks kvartali või aasta jooksul (näiteks, kui arve on seotud teenuse või lepinguga, mis jaguneb pikema aja peale). Täielikku teavet „Periodiseerimise mudelite“ kohta leiate SIIT.

Autom. lausend 2 – Kui kasutate kontot, millel on määratud automaatlausendit, müügiarvel, ostuarvel, laekumisel, tasumisel, väljamaksel, kassasissetulekul, kassaväljaminekul või kulutuse kaardil, siis kinnitamisel ja salvestamisel kohaldatakse Automaatlausendit automaatselt sellele summale, mis konteeritakse.
Automaatlausendi rakendamist ei ole võimalik näha dokumendi enda peal, vaid ainult finantskandes.

Kontoklass – Konto võib kuuluda ühte viiest tüübist: “Varad, Võlad, Omakapital, Tulud või Kulud“. Sõltuvalt kontotüübist võib konto saldo olla salvestatud positiivse või negatiivse arvuga. Varade ja kulude kontode saldod on positiivsed, võlgade, omakapitali ja tulude kontode saldod on negatiivsed. Kui teil on vaja negatiivset väärtuse märki aruannete esitamise eesmärgil muuta, kasutage Finants mooduli seadistust „Saldoesitus“.

Tavaline kirjendamine – Näita nende valikutega, kas antud kontot tavaliselt krediteeritakse või debiteeritakse või on mõlemad variandid võimalikud.  Kui te kasutate Finants mooduli seadistuses “Kandesisestus” valikut „Hoiata vale kirjendamise korral“ ja proovite debiteerida kontot, mida tavaliselt krediteeritakse, või vastupidi, siis hoiatatakse teid võimaliku vea eest, kuid te saate jätkata.

Suletud – Märgi see valik, kui soovid konto sulgeda. Suletud kontosid ei saa valida kannetele. Konto avamiseks lihtsalt eemalda linnuke.

Grupi konto – See valik on mõeldud kasutamiseks siis, kui kasutatakse hierarhilisi kontoplaane. Sellisel juhul võiksid kontoplaani kontod olla määratletud järgmiselt, näide:

Sisestage iga aruande päis eraldi kaardina Kontode registrisse. Märkige nendel kontode kaartidel “Grupi konto” (siin näites 70, 701, 7011, 7012 ja 702). Kuna Grupi konto valik on märgitud, ei saa te nendele kontodele konteerida ja need ei ilmu ka kontode „Aseta“ valikuaknas. Nende eesmärk on ainult see, et need ilmuksid aruande päisena (koos vahesummadega) Finants mooduli aruandes “Käibeandmik”, kui te koostate seda aruannet valikuga „Grupi kontodega”). Need ei ilmu muudes aruannetes, isegi kui valite aruande määramisel valiku kasutamata kontode nägemiseks.

Aruande päiste hierarhia luuakse kontonumbri algusnumbrit kasutades. Näiteks konto 70 näitab kõigi pankade kogusummat, mis tähendab, et kõik pangaga seotud kontod ja Grupi kontod peavad algama numbriga „70“. Konto 701 näitab arvelduskontode kogusummat, seega peaksid kõik arvelduskontod ja grupi kontod, mis on seotud arvelduskontodega, algama numbriga „701“ jne. Viie numbriga kontod (70111, 70112, 70121 ja 70122) on ainsad, mida saab kasutada finantskannetel, teised näitavad nende kontode saldode vahesummasid erinevates kombinatsioonides.

Vähenda osaluse % alusel (konsol.) – Kui koostate emaettevõtte konsolideeritud aruandeid, lisatakse tütarettevõtte konto saldo emaettevõtte konto saldole, mis on määratud eespool lahtris “Konsol. konto”. Kui tütarfirma ei ole täielikult emaettevõtte omandis, võite soovida, et emaettevõtte kontole lisatakse ainult protsent tütarfirma konto saldost. Sellisel juhul märgistage see valik. Protsent võetakse Konsolideerimise mooduli registrist „Osaluse %“.

Pange tähele, et kui te seda valikut ei märgi, lisatakse konto kogu saldo konsolideeritud aruannetesse, isegi kui registris on olemas kaart.

Seda valikut ja „Osaluse %“ registrit võetakse arvesse ka ekspordi funktsioonis „Konsolideerimine “. Ekspordifailis vähendatakse iga konto saldo õigele protsendile, mille peal olete märkinud valiku „Vähenda osaluse % alusel (konsol.)“.

Tekst – Siia tabelisse saad sisestada konto nimetuse erinevates keeltes. Määra Keel esimeses tulbas, kasutades vajadusel Ctrl-Enter klahvikombinatsiooni ning sisesta vastav tõlge teise tulpa. Kohaliku keele jaoks ei ole vaja siia eraldi rida sisestada. Siia sisestatud tõlkeid kasutatakse Bilansis, Pearaamatus, Kasumiaruandes ja Päevaraamatus, mida on võimalik tellida erinevates keeltes. Konto nimede vastavad tõlked võetakse siit. Kui te ei määra nende aruannete trükkimisel Keelt, kasutatakse Konto kaardi päises olevat kontonime.

Keele saate ka määrata Üldise mooduli seadistuses “Ettevõtte andmed”. Nüüd, kui te trükite need aruanded Keelt määramata ja kui Finants mooduli seadistuses „Kandesisestus“ on märgitud valik „Kontonimi ettevõtte keeles“ , siis trükitakse aruannetesse vastav tõlge „Ettevõtte andmed“ seadistuses määratud keeles. Aruande päiste ja alapealkirjade tõlked (ainult bilansi ja kasumiaruande puhul) võetakse aruande kirjeldustest.

Kui sisestate ostuarvele, millel on Keel määratud,  kontot, siis tuuakse konto nime vastav tõlge seotud rea kirjelduse lahtrisse. Kui ostuarvetel puudub Keel, kuid te kasutate valikut „Kontonimi ettevõtte keeles“, siis tuuakse konto nime vastav tõlge “Ettevõtte andmete” seadistuse keelele.

Kui kasutate kontot finantskande real, tuuakse konto nimi tavaliselt selle rea kirjelduse lahtrisse. Kui aga kasutate valikut “Kontonimi ettevõtte keeles“, siis sisestatakse konto nime vastav tõlge “Ettevõtte andmete” keeles. See kehtib nii siis, kui te koostate kanded ise, registrisse Kanded, kui ka siis, kui te koostate selle mõne mooduli dokumendi kinnitamisel.


Kui oled uue konto kaardi salvestanud, siis kontrolli, kas lisatud konto ilmub ka sinu bilanssi või kasumiaruandesse. Kui konto on puudu bilansi aruande kirjeldusest, siis bilanss pole tasakaalus.
Üldises moodulis on aruanne “Baasandmed“, mis aitab kontrollida, kas kõik kontod on kirjeldatud bilansis või kasumiaruandes. Aruande määramisaknas märgi valik “Kontoplaan aruannete kirjeldustega“.

Kontoplaani trükkimiseks kasuta Üldise mooduli aruannet Baasandmed (valikuga Kontod) või Finants mooduli aruannet Kontode nimekiri (valikuga “Kontoplaan“).


Vaata ka VIDEOT

 

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Palun lisage oma e-posti aadress, et saaksime Sulle saata alternatiivse lahenduse.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Excellent Business Forum 2025 – päev, mis andis uusi mõtteid ja julgust muutusteks

29. aprill 2025

24. aprillil… Loe edasi

Lihtne andmete liikumine Make.com abil!

28. aprill 2025

Standard Booksil on nüüd liidestus… Loe edasi

Korvpalliklubi Viimsi ja Excellent Business Solutions alustasid koostööd, mis ühendab spordi ja tehnoloogia!

28. aprill 2025

2025. aasta… Loe edasi