Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Ostuarved/Tasumised> Registrid> Ostuarved> Kuidas toimub kulude ja tulude periodiseerimine?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 09. mai 2024

Kuidas toimub kulude ja tulude periodiseerimine?

Tavaliselt konteeritakse iga arverea kogu summa vastavale Müügi- või Ostukontole. See ei tarvitse aga sobida, kui Arve esitatakse teenuse või lepingu eest, mis kestab pikema perioodi. Sellisel juhul võiks summa Müügi- või Ostukontole kanda järk-järgult kogu teenuse osutamise või lepingu perioodi jooksul, eriti kui lepinguperiood ulatub järgmisse finantsaastasse.


Oletame, et sa saad näiteks Ostuarve teeninduslepingu eest, mis kehtib ühe aasta. Võimalik, et sa ei soovi oma kulukontot kohe kogu summa ulatuses debiteerida, vaid soovid seda teha võrdsetes summades iga kuu. Sellise Ostuarve sisestamisel vali C.osal (müügiarvel B.osal) Periodiseerimise mudel (akumuleerimisperiood).

Kui Ostuarve kinnitatakse, ei kanta selle summat ostuvõlgade kontole nagu tavaliselt vaid viitkulude kontole, mis määratakse Finants mooduli seadistuses “Periodiseerimise mudelid“. Selles seadistuses pannakse paika valemid, mille alusel arvesummad järk-järgult konteeritakse. Iga perioodi kohta koosta eraldi mudeli kaart (näiteks: 6 kuud, 1 aasta, 2 aastat jms). Seadistusest saad lugeda täpsemalt SIIT (lk 4)


Ostuarve kinnitamise hetkel koostatakse uus kaart Simulatsioonide registrisse (moodul Finants). Sellel simulatsiooni dokumendil näed vastavat arvu (igakuiste maksete korral kahtteist) tasakaalus deebet- ja kreeditkonteeringuid, millega krediteeritakse Viitkulude kontot ja debiteeritakse Kulukontot ühe kaheteistkümnendiku osas kogusummast.

Ostuarve otseteede keskuse alla tekib link seotud Simulatsioonile ning vastupidi, Simulatsiooni otseteede ikooni alla ilmub link Ostuarvele.


Kord kuus võib kasutada Finants mooduli hooldusfunktsiooni “Koosta perioodilised kanded“, millega koostatakse finantskanne igast simulatsioonil olevast deebet- ja kreeditkonteeringu paarist.
Hoolduse käivitamisel tekib finantskanne Kannete registrisse. Finantskande kuupäevaks võetab programm vastava kuupäeva simulatsiooni ridadelt.

Loe täpsemalt siit juhendist: PDF (kulude periodiseerimise näide)
või hansamanuals.com (tulude periodiseerimise näide)


 

 

(periodiseerimine, kapitalirent, periodiseerimismudel)

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Majanduse ilmaennustus – kas äike või päike?

14. juuni 2024

Eesti majanduse hetkeolukorrast ja tulevikuväljavaadetest… Loe edasi

Willenbrock Baltic OÜ: tööleheveebi abil seadmete teenindusprotsessid ülevaatlikuks!

11. juuni 2024

Raske- ja laotehnika edasimüüja Willenbrock… Loe edasi

Muuda tootmis- ja müügiprotsessid tarkvara abil sujuvaks.

07. juuni 2024

Kiiresti muutuvas ärimaailmas on ettevõtete… Loe edasi