Leia vastused

Kuidas toimub kulude ja tulude periodiseerimine?Uuendatud 22. juuni 2023

Tavaliselt konteeritakse iga arverea kogu summa vastavale Müügi- või Ostukontole. See ei tarvitse aga sobida, kui Arve esitatakse teenuse või lepingu eest, mis kestab pikema perioodi. Sellisel juhul võiks summa Müügi- või Ostukontole kanda järk-järgult kogu teenuse osutamise või lepingu perioodi jooksul, eriti kui lepinguperiood ulatub järgmisse finantsaastasse.

Oletame, et sa saad näiteks Ostuarve teeninduslepingu eest, mis kehtib ühe aasta. Võimalik, et sa ei soovi oma Kulukontot kohe kogu summa ulatuses debiteerida, vaid soovid seda teha võrdsetes summades iga kuu. Sellise Ostuarve sisestamisel vali C.osal (Müügiarve puhul B.osal) Periodiseerimise mudel (Akumuleerimisperiood).

Kui Ostuarve kinnitatakse, ei kanta selle summat Ostuvõlgade kontole nagu tavaliselt vaid Viitkulude kontole, mis määratakse Finants mooduli seadistuses “Periodiseerimise mudelid“. Selles seadistuses pannakse paika valemid, mille alusel arvesummad järk-järgult konteeritakse. Iga perioodi kohta koosta eraldi mudeli kaart (näiteks: 6 kuud, 1 aasta, 2 aastat jms). Seadistusest saad lugeda täpsemalt SIIT(lk 4)

Samuti koostatakse uus kaart Simulatsioonide registrisse. Sellel Kandel näed vastavat arvu (igakuiste maksete korral kahtteist) tasakaalus deebet- ja kreeditkonteeringuid, millega krediteeritakse Viitkulude kontot ja debiteeritakse Kulukontot ühe kaheteistkümnendiku osas kogusummast. Kord kuus võib kasutada Finants mooduli hooldusfunktsiooni “Koosta perioodilised kanded” , millega koostatakse finantskanne igast simulatsioonil olevast deebet- ja kreeditkonteeringu paarist. Kannete kuupäevaks võetakse vastava simulatsioonirea Operatsiooni kuupäev.

Loe täpsemalt nendest juhistest: PDF (kulude periodiseerimise näide)
või hansamanuals.com (tulude periodiseerimise näide)

 

 

(periodiseerimine, kapitalirent, periodiseerimismudel)

Täname tagasiside eest! Soovi korral lisa oma kommentaar ja kontaktandmed, et saaksime Sinuga ühendust võtta.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus