Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Müügiarved/Laekumised> Registrid> Hinnaalandusmaatriksid> Mis on Hinnaalandusmaatriks ja kuidas seda kasutada?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 05. veebruar 2026

Mis on Hinnaalandusmaatriks ja kuidas seda kasutada?

Moodul Müügihaldus > Registrid > Hinnaalandusmaatriksid.

Hinnaalandusmaatriksiga saate määrata teatud artikliklassile või artiklile kindla protsendi, mille alusel toimub allahindlus. Hinnaalandusmaatriks annab võimaluse arvetele kuvada ka allahindluse protsenti, Hinnakirjade kasutamisel arvele % ei kuvata, vaid näidatakse juba soodustusega hinda.
NB! Arve peal Hinnaalandusmaatriksi lisada ega muuta ei saa, see peab olema määratud juba Kontakti kaardile. Valides Kontakti arvele, ilmub Hinnaalandusmaatriks automaatselt kaasa.


Hinnaalandusmaatriksi kaardile sisesta kõigepealt artikkel või artikliklass, millele allahindlus rakendub. Kui hinnaalandusmaatriksile konkreetset artiklit ei määrata, siis toimib allahindlus kõikidele artiklitele.

Kui täidad ära veeru “Koguseale” (ctrl+enter), võetakse veergudesse informatsioon seadistusest Kogusehinnaalandused.

Kood – Anna Hinnaalandusmaatriksi kaardil unikaalne kood.

Nimetus – nimetus või kirjeldus.

Periood / Asenda – Neid välju kasuta ainult siis, kui Kliendile või Kliendiklassile on määratud põsiv hinnaalandusmaatriks, kuid soovid mingil perioodil kasutada teist hinnaalandusmaatriksit.
Jäta tava hinnaalandusmaatriksi kaardil väljad “Periood” ja “Asenda” tühjaks. Koosta uus ajutine kampaania Hinnaalandusmaatriksi kaart, määra selle kehtivusperiood (väli “Periood“) ning sisesta tavajuhul kehtiva hinnaalandusmaatriksi kood väljale “Asenda”. Mõlemal hinnaalandusmaatriksi kaardil säilita sama Klienti või Kliendiklass.

Kui sisestad pakkumisi, müügitellimusi või müügiarveid, kasutatakse määratud perioodil ajutist Hinnaalandusmaatriksit. Enne ja pärast seda perioodi kasutatakse tava hinnaalandusmaatriksit.
Pakkumiste ja müügiarvete puhul arvestatakse perioodi määramisel pakkumise kuupäeva ja müügiarve kuupäeva. Tellimuste puhul võib otsustavaks olla Tellimuse kp, Planeeritud lähetuse või Saatmise kuupäev. See määratakse iga kliendi Kontakti kaardi ‘Hindade‘ lehel valikuga “Hind põhineb“.

Kui Hinnaalandusmaatriksi kaart on salvestatud, ei saa “Asenda” ega “Perioodi” enam muuta.


Hinnaalandusmaatriksi 1. osal kirjeldatakse üldised hinnaalanduse protsendid, mida kasutatakse ükskõik milliste Artiklite müügil. Kui soovid hinnaalandusi sisuda konkreetsete Artiklite või Artikliklassidega, siis jäta 1. vaheleht täitmata ja kasuta seadistuse 2. vaheleht.

See, milliste koguste puhul hakatakse ale protsente rakendama, tuleb seadistada moodulis Müügihaldus > Seadistused > “Kogusehinnaalandused“.
Näide “Kogusehinnaalandused” seadistusest:


1. VAHELEHT

Täida see vaheleht ainult siis, kui kogusest sõltuv allahindlus kehtib kõikidele artiklitele ja artikliklassidele. Kui sa soovid erinevatele artiklitele või artikliklassidele erinevaid soodustuse protsente määrata, siis täida vaheleht 2 (jäta vaheleht 1 täitmata).

Koguseale – Vali Kogusehinnaalanduse kood, kasutades Ctrl-Enter klahvikombinatsiooni. Sellega pannakse paika, milliste koguste puhul hakatakse ale protsenti rakendama. Järgmistel väljadel määratakse neile kogustele hinnaalanduse protsendid.

Veerg 0-9 – Määra siin protsentuaalne hinnaalandus igale kogusemuutusele: tavaliselt suureneb hinnaalanduse protsent proportsionaalselt ostetava kogusega.

Näide:

Täida hinnaalandusmaatriksis kõik veerud, ka siis, kui sa neid kõiki ei kasuta: ülejäänud veergudele tuleks sisestada kõrgeim kasutatav hinnaalanduse protsent (meie näites 10).

Veerus 0” (null) saad sisestada ainsa hinnaalanduse protsendi, mida kasutatakse alati. See on lihtsaim viis määrata Tellimuse või Arve kõigile ridadele üldine hinnaalandus. Sel juhul ei ole vaja Hinnaalandusmaatriksile valida Kogusehinnaalanduse koodi ning võid Veerud 1-9 tühjaks jätta. Veergu 0 ei kasutata, kui veerud 1-9 on täidetud ning Hinnaalandusmaatriksil on määratud Kogusehinnaalanduse kood.


2. VAHELEHT

Täida see osa siis, kui soovid erinevatele artiklitele või artikliklassidele erinevaid soodustuse protsente määrata. Kui kogusest sõltuv allahindlus kehtib kõikidele artiklitele ja artikliklassidele, siis täida vaheleht 1 (jäta vaheleht 2 täitmata).

Hinnaalandusmaatriksi 2. osa tabelis/maatriksis saad määrata erinevad hinnaalandused erinevatele Artiklitele või Artikliklassidele. Siia sisestatud hinnaalandusi arvestatakse enne 1. osa. Seega võid kirjeldada üldise hinnaalanduste struktuuri 1. osal ning erandid kirjeldada 2. osal, näiteks ühe-kahe Artikli või Artikliklassi kohta.

Kood – Vali reatüüp: Artikkel või Artikliklass, mis määrab järgmise tulba väärtuse. Kasuta Ctrl-Enter klahvikombinatsiooni.

Kui reatüübiks on Artikkel ning kasutad seda hinnaalandusmaatriksit Arvel, Tellimusel või Pakkumisel, sisestub vastav hinnaalandusprotsent automaatselt kohe, kui Artikkel ja kogus on sisestatud. Kui reatüübiks on Artikliklass, sõltub Artikli hinnaalanduse protsent sellest, kui palju sama Artikliklassi artikleid müüakse. Hinnaalandus arvutatakse sama Artikliklassi kuuluvate artiklite koguselt, väärtuselt, kaalult või mahult tervikuna. Kui oled kõik sama klassi Artiklid sisestanud, vali Operatsioonide-menüü käsklus “Arvuta hinnaalandus ümber“.

Kui reatüübiks on Artikliklass ning järgmine väli on tühi, arvutatakse käsklusega “Arvuta hinnaalandus ümber” üldine hinnaalandus vastavalt Artiklite kogusele, väärtusele, kaalule või mahule tervikuna.

Artikkel/Klass – Määra siin, millisele Artiklile või Artikliklassile selle rea hinnaalandused kehtivad. Ctrl-Enter valik sõltub valitud reatüübist.

Koguse- Hinnaal. – Vali Kogusehinnaalanduse kood, kasutades Ctrl-Enter klahvikombinatsiooni. Sellega pannakse paika kogusemuutused: parempoolsetel väljadel määratakse neile kogustele hinnaalandused.

Veerg 0-9 – Need väljad toimivad samuti nagu samad väljad maatriksi 1. osal.
Kui sisestad protsendi väljale 0, kasutatakse seda kõigi Artiklite müügil Klientidele, kellele on määratud antud Hinnaalandusmaatriks. Väljadele 1-9 sisestatud protsente arvestatakse enne siia sisestatud väärtust.

Määra väljadel 1-9 hinnaalandusprotsendid erinevatele kogustele: tavaliselt suureneb hinnaalanduse protsent proportsionaalselt ostetava kogusega. Need protsendid on seotud Kogusehinnaalanduste seadistuses paika pandud kogusemuutustega. Täida alati kõik veerud, ka siis, kui sa neid kõiki ei kasuta: ülejäänud veergudele tuleks sisestada kõrgeim kasutatav hinnaalanduse protsent.


Kuigi Hinnaalandusmaatriksid seadistatakse Müügihalduse moodulis, saad neid kasutada ka ostuprotsessis.
Näiteks, täida tarnija Kontakti kaardil (“Hinnad” vahelehel) lahtri “Hank.hin.maatriks“. Kui nüüd koostad tarnijale Ostutellimuse (moodulis Ostutellimused), siis ilmub ostutellimuse ridadele ka määratud allahindluse %.


(allahindlus, soodustus, hinnaalandus, ale, ostu ale, ostu allhindlus)

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Palun lisage oma e-posti aadress, et saaksime Sulle saata alternatiivse lahenduse.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Excellent Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. jaanuar 2026

Excellent Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

2026 NIPINURK

17. veebruar 2026

Veebruari nipinurk  Millises… Loe edasi

Excellent Business Forum 2026 – kellele ja miks osaleda?

10. veebruar 2026

Kas tunned, et… Loe edasi

Excellent Books ja Portal versiooniuuendus, talv 2025

27. jaanuar 2026

Excellent Booksil ja Portalil on… Loe edasi